HomeRynek outdoor

System Ardica topi kurtki

Ze względu na wady konstrukcyjne, Ardica, producent grzewczego systemu akumulatorowego Moshi Power System, znajdującego zastosowanie w kurtkach outdoorowych, ogłosił wezwanie do zwrotu swoich produktów.

Nadmiar zaawansowanej technologii może być szkodliwy. Kilka miesięcy temu światem wstrząsnęła informacja o błędach w systemie hamulcowym aut Toyoty. Japoński koncern został zmuszony do ogłoszenia wezwania naprawy ponad 8,5 miliona samochodów. Teraz podobny los spotkał firmę Ardica, producenta dwufunkcyjnego systemu akumulatorowego Moshi Power System.

Kurtka Radiance Jacket (Mountain Hardwear) z Ardica Moshi Power System w akcjiKurtka Radiance Jacket (Mountain Hardwear) z Ardica Moshi Power System w akcji

O systemie pisaliśmy już kilka miesięcy temu. Jego premiera miała miejsce na początku 2009 roku. Ardica Moshi Power System to stosunkowo lekki (295 g) i elastyczny panel litowo-jonowych baterii, który może spełniać dwie funkcje.

Pierwszą z nich jest dogrzewanie zmarzniętego właściciela kurtki. Producent chwali się, że w trybie oszczędnym baterie wystarczają na ponad 8 godzin grzania, zaś w trybie maksymalnym dostarcza ciepła przez 3 godziny. Jest to bardzo dobry wynik w stosunku do rozwiązań konkurencyjnych.

Mountain Hardwear - specjalna kieszeń na Ardica Moshi Power SystemMountain Hardwear – specjalna kieszeń na Ardica Moshi Power System

Nowością, w stosunku do innych tego typu systemów, jest druga funkcja Ardica Moshi Power System, umożliwiająca ładowanie osobistych urządzeń elektrycznych (telefonów, odtwarzaczy mp3, GPSów itp.). Bateria umożliwia np. 11-krotne naładowanie telefonu komórkowego.

O przystosowanie swoich produktów do systemu Ardica pokusili się Moutain Hardwear oraz Sitka Gear.

Okazuje się jednak, że panele grzewcze Ardica mają wadę konstrukcyjną. Lokalnie panel może rozgrzać się do bardzo wysokiej temperatury. W przypadku kilku kurtek tak wysoka temperatura spowodowała miejscowe stopienie się kurtki. Szczęśliwie do tej pory żaden z użytkowników sytemu nie doznał uszczerbku na zdrowiu. Ale trudno dziwić się, że firma dmucha na gorące.

Szczęśliwie dla Ardica skala problemu jest zdecydowanie mniejsza niż dla Toyota. W ubiegłym roku zostało sprzedanych niecałe 2 tys. kurtek z systemem firmy. Są to modele:

  • Ardica Insulated Mid Layer
  • Ardica Insulated Parka
  • Mountain Hardwear Radiance Jacket
  • Mountain Hardwear Refugium Jacket
  • Sitka Dutch Oven Vest
Źródło: www.ardica.com

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0