HomePrasa outdoorowa

RowerTour, maj 2010

Do kisoków trafił kolejny, nowy numer "Rowertouru", jak zwykle pełen materiałów dedykowanych miłośnikom wycieczek rowerowych.

Nagroda „Rowertouru"
W pierwszej edycji (finał – druga połowa lutego 2011) planujemy wyróżnić wyprawy, w trzech kategoriach: wyprawa – Polska, wyprawa – Europa, wyprawa – świat. Jednocześnie ogłaszamy konkurs na nazwę, którą moglibyśmy się posługiwać w odniesieniu do nagrody. Więcej szczegółów – na naszych łamach.

Ponadto w maju:

Sanktuaria krajów Beneluksu
Janusz Danak z Rzeszowa dotychczas rowerem odwiedził ośrodki maryjne na trasie szlaku pielgrzymkowego do Santiago de Compostela, teraz przyszedł czas na najważniejsze sanktuaria krajów Beneluksu. W Belgii pojechał między innymi do Scherpenheuvel – najważniejszego miejsca pielgrzymkowego w tym kraju, do którego przybywa rocznie ponad milion wiernych. W Holandii odwiedził Maastricht i słynne sanktuarium Gwiazdy Morza – taki tytuł nadano temu miejscu na początku XVIII wieku, kiedy to franciszkański klasztor został ocalony przed powodzią.

Mazury
Była to ich pierwsza tak długa wyprawa w tak licznym składzie. Na Mazury wybrali się rodzinnie: 7-letni Piotrek, 10-letnia Julia oraz troje dorosłych: Małgorzata i Jacek Leśniewscy oraz Józef – teść Jacka. Dlaczego Mazury? Bo nigdy tam nie byli, bo wszyscy o nich mówią, bo w każdej zagranicznej ofercie zapraszającej do Polski opisane są mazurskie okolice. Na łamach – ich autorski szlak przez Karinę Tysiąca Jezior.

Ksiądz Jacek Olszewski
Jedyny taki duchowny, który nawet zimą nie rozstaje się z rowerem. Co więcej, przekonuje wiernych, że przemierzając świat na dwóch kołach, intensywniej dostrzega się wielkość i geniusz Stwórcy. Na łamach opowiada o sile wiary i o tym, że jednoślad może być przyjacielem i nauczycielem człowieka.

Ponadto na szlaku

Mołdawia
Wybranie kierunku nie było skomplikowane. Wystarczyło spojrzeć na pas ziemi wciśnięty pomiędzy Rumunię i Ukrainę, przypominający znak zapytania, aby podjąć decyzję: kolej na Mołdawię. Andrzej Zadworny z Praszki (województwo opolskie) w 14 dni przejechał 2290 kilometrów. Nie licząc wydatków na renowację roweru, zakup map i ubezpieczenia, całkowity koszt wyprawy wyniósł… 500 złotych.

Grodzisk Wielkopolski i okolice
Mieszkańcom okolic Poznania wzgórza Wyrwał z klasztorem franciszkanów przedstawiać nie trzeba, ale warto, aby usłyszeli o nim rowerzyści z innych regionów. Niewysokie, jakby znienacka wyrosłe, ponoć za sprawą świętego Franciszka, który kazał ziemi się wybrzuszyć, aby uratować zbłąkanego i brodzącego na podmokłych łąkach wędrowca. Na łamach – wycieczka po wielkopolskich drogach, szlakiem ziemiańskich dworów, zabytkowych kościołów, a wszystko to na kolarzówce sygnowanej przez Eddy’ego Merckksa.

Puszcza Bukowa
Nie bez powodu nazwę taką przyjął spory fragment kompleksu leśnego, ciągnącego się od południowo-wschodnich dzielnic Szczecina. Bukowy las porasta kilka wzgórz, na których co rusz można się natknąć na spore głazy narzutowe. Klimat tego miejsca jest bajeczny, trochę jak z filmów o Robin Hoodzie, tyle, że zamiast konno poznajemy go na rowerze. Bez znaczenia jest, czy preferujecie spokojną, weekendową jazdę, jesteście amatorami MTB czy wielbicielami kolarzówki. W bukowej kniei każdy znajdzie coś dla siebie.

Góry Izerskie
To wyjątkowo przyjemna część Sudetów Zachodnich. Od zachodu zamknięta Bramą Żytawską, od Karkonoszy oddzielona Przełęczą Szklarską. Jest gdzie się powspinać i skąd pozjeżdżać. Łagodne wierzchołki Gór Izerskich i szerokie polany to dobre miejsce dla rowerowych turystów rozpoczynających swoją przygodę z górami, zaś szukającym adrenaliny proponujemy wycieczkę singletrackami po czeskiej stronie Izerów.

Poradniki

Jaki rower dla dziecka
To właśnie dopasowanie pierwszego bicykla do wzrostu i wagi dziecka jest kluczem do tego, aby maluch poczuł radość z jazdy. Niestety, największym grzechem rodziców jest kupno za dużego roweru.

Dzwonki
Jak poinformować pieszego o tym, że nadjeżdżamy? – najlepiej dzwonkiem, bo do dziś nie wymyślono nic lepszego. Tyle, że dzwonka raczej nie kupimy w komplecie z rowerem choć obok hamulca i oświetlenia jest wymagany przez prawo o ruchu drogowym. To z pozoru archaiczne akcesorium, nie poddaje się i ma swoje grono wiernych użytkowników, którzy w poszukiwaniu dzwonków odwiedzają sklepy rowerowe.

Planujemy wycieczkę
Elementarz dla początkujących, sprawdzian wiedzy dla zaawansowanych. Jak się przygotować do pierwszej rowerowej wycieczki? Czy kilkugodzinny wypad wymaga specjalnego ekwipunku, czy dopiero kilkudniowa wyprawa. Co więc ze sobą zabrać, aby nie dać się zaskoczyć nieprzewidzianym okolicznościom?

Styl życia

Maryla Zielińska
Na osiedlu, gdzie mieszka, zobaczyła plakat zapraszający do udziału w rajdzie rowerowym Warszawa – Wilno. Lubiła wypoczynek na dwóch kołach, ale własnym siłom organizacyjnym jakoś nie wierzyła. Trafiła do grupy podobnych sobie: menedżerów, urzędników, pracowników naukowych, nauczycieli i gospodyń domowych. Z Marylą Zielińską, dziś wiceprezesem Stowarzyszenia Podróżników „Crotos", rozmawia Jakub Terakowski.

Radomski Pododdział Kolarzy
Dla jego twórcy i dowódcy – porucznika Pawła Łuk-Murawskiego to nie tylko zabawa, ale także misja, aby swoimi działaniami przypominać o plutonach żołnierzy-kolarzy, jakie istniały w Wojsku Polskim II Rzeczypospolitej. Członkowie oddziału w mundurach z epoki poruszają się więc na zabytkowych rowerach „Łucznika", wyposażonych w wieszaki na karabiny, bagażniki typu wojskowego oraz charakterystyczne lampki przednie typu „walcowanego", zasilane dynamem lub płaską baterią.

Afryka Nowaka – Sudan Południowy
Dalszy ciąg wyprawy przez Sudan i dalej, na południe Afryki. Kazimierz Nowak etap ten częściowo pokonał płynąc z rowerem barką po Nilu, częściowo pedałując. Sztafeta pod kierunkiem Jakuba Pająka wiernie podąża śladami podróżnika do granicy z Ugandą.

Jak co miesiąc w magazynie „Rowertour":

  • Luz na korbach – felieton
  • Komiks – Max Siodełko kręci
  • oraz kolejny kalambur turystyczno-rowerowy z nagrodami dla Czytelników

 

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0