HomePrasa outdoorowa

RoweTour, czerwiec 2010

W sklepach pojawił się najnowszy numer magazynu RowerTour. W numerze między innymi szereg przedwakacyjnych porad dla wybierających się w podróż na dwóch kółkach.

RowerTour, czerwiec 2010RowerTour, czerwiec 2010

W numerze:

 • Cyklista pod specjalnym nadzorem

Tuż przed sezonem wakacyjnym – przegląd ubezpieczeń, z których skorzystać mogą rowerzyści. Jak ubezpieczyć bagaż, rower, siebie od odpowiedzialności cywilnej, kradzieży, następstw nieszczęśliwych wypadków. Jak czytać polisy, o co pytać, aby nie dać się zaskoczyć losowi oraz… ubezpieczycielowi.

 • Przegląd rowerów miejskich 1000-1500 złotych

W ślad za pytaniami Czytelników – przyglądamy się i testujemy w terenie (jazda w mieście, wycieczka poza miasto) najpopularniejsze rowery miejskie w cenie 1000-1500 złotych. Zwracamy między innymi uwagę na pozycję rowerzysty, amortyzację, napęd i oświetlenie.

 • Maroko, Mauretania, Mali

Podczas czteromiesięcznej, samotnej wyprawy do Afryki Zachodniej przejechał na dwóch kołach Maroko, Mauretanię i Mali. Oprócz pokonanych 6000 kilometrów na rowerowym siodełku spłynął rzeką Niger na towarowej pinasie, docierając do Timbuktu i Gao. W relacji z podróży Dominik Szmajda opowiada między innymi o przestrzeniach Sahary Zachodniej, legendarnych oazach Chinguetti i Ouadane w Mauretanii, plemionach zamieszkujących brzegi Nigru oraz o niezwykłym kraju Dogonów.

 • Mazowsze

Nareszcie słońce, soczysta zieleń, błękitne niebo! Tyle kolorów wokół. Proponujemy podążyć jednym z nich. Żółtym pociągiem dojeżdżamy pod Warkę, potem żółtym rowerem wśród żółtych, rzepakowych pól przez Czersk i Górę Kalwarię aż do stolicy.

 • Krzysztof Skok

Zasłynął jako jedyny Polak, który samotnie na rowerze dojechał do Pekinu w dniu rozpoczęcia igrzysk olimpijskich w 2008 roku. Swoim wyczynem zwrócił uwagę organizatorów i otrzymał prawo zamieszkania w wiosce olimpijskiej. Swoje doświadczenia opisał w wydanej w tym roku książce „Rowerem na igrzyska. 10 255 km samotnej wyprawy z Sopotu do Pekinu". Kilkanaście dni temu wsiadł na rower, aby pod koniec czerwca dojechać do Jerozolimy. Czy już myśli o kolejnej olimpiadzie? Wszak do Londynu (2012) bliżej niż do Pekinu.

Ponadto:

 • Bornholm

Mekka rowerzystów. Ponad 200 kilometrów precyzyjnie oznaczonych dróg rowerowych, prowadzących do każdego zakątka wyspy. Do tego bajeczne widoki, wikińskie zabytki i sporo słońca, jak na skandynawską wyspę. A wszystko to niemalże na wyciągnięcie dłoni. Idealne miejsce na pierwszą, dalszą, samodzielną, rowerową wyprawę – w pojedynkę lub z rodziną.

 • Dolsk i okolice

Okolice Dolska to jeden z najpiękniejszych krajobrazowo zakątków Wielkopolski, z różnorodnie ukształtowanym terenem i sporymi tradycjami kolarskimi. O turystycznej atrakcyjności tych okolic decyduje też klimat, miejscami zbliżony do klimatu rabczańskiego. Na łamach, oryginalny wariant – wycieczka rowerowa w towarzystwie psa.

 • Karkonosze

Jelenia Góra i okolice to miejsca coraz chętniej odwiedzane przez rowerowych turystów. Tym razem nie prowadzimy jednak podjazdem na Przełęcz Karkonoską, przez tereny zimowych kurortów, takich jak Karpacz czy Szklarska Poręba. Zapraszamy w okolice tajemniczej Miedzianki oraz do doliny pałaców w Rudawach Janowickich.

 • Czeski raj

Dwa lata region ten gościł już na łamach „Rowertouru", ale tylko we fragmencie. Autor odwiedził Jičín, Prahovské sk?ly, zamek Kost i Hrubą Sk?le. Czasu nie wystarczyło na wizytę w najsłynniejszym w tej okolicy zamku Trosky, nie wspominając o Valdštejnie i Frýdštejnie. Przyszła kolej na nadrobienie zaległości i coś ponadto – obejrzenie paru innych, ciekawych miejsc, które nagle objawiły się na mapie w czasie planowania wycieczki.

 • Poradniki:

Po co rower z pełnym zawieszeniem
Nazywane potocznie „fullami" mają swoich zwolenników i zagorzałych przeciwników. Ci ostatni podwójnie amortyzowane jednoślady nazywają snobizmem użytkowników, co nie do końca jest prawdą. Na łamach – dla kogo, jakiego stylu jazdy i na jaki teren przeznaczone są rowery z pełnym zawieszeniem. Jakie są ich zalety i wady.

Jak się uczyłem jeździć na pedałach SPD
Każdy, kto zmienił tradycyjne pedały platformowe na zatrzaskowe, wie, że jazdy na pedałach SPD trzeba się nauczyć. A dojście do intuicyjnego wpinania i wypinania obuwia wymaga ćwiczeń tak na sucho, jak i w terenie. Radami, podpartymi własnym doświadczeniem, służy Marek Zgaiński.

 • Styl życia:

Rowerem dookoła Sri Lanki – 1981
„Skromny pawilon lotniczy w Katanuyake pachniał postkolonialną prowizorką. Mocny zapach kerozenu zamiatał betonową taflę pasa startowego i przygniatał do ziemi chmurę wałęsających się gazów. Odpakowałem rowery, wyjąłem z kartonów, zmontowałem, założyłem sakwy i namiot. Byliśmy gotowi do rozpoczęcia miesięcznej wycieczki kolarskiej po Sri Lance, do niedawna Cejlonie". Kraj, który jeszcze w latach 70. XX wieku był angielską kolonią wspomina profesor Bruno Koper.

Afryka Nowaka – etap VI
W połowie maja zakończył się kolejny etap sztafety Afryka Nowaka. Trójka śmiałków podążała śladem legendarnego podróżnika z Ugandy, przez Demokratyczną Republikę Konga, aż do granicy z Rwandą. Po drodze obawiali się nie tyle dzikich zwierząt, co spotkania z rebeliantami. Etap zakończył się sukcesem i przekazaniem książki-pałeczki kolejnej grupie, ale momentami było naprawdę gorąco.

 • Nagroda „Rowertouru"

Również w numerze czerwcowym przypominamy o nagrodzie „Rowertouru", którą co roku przyznawać chcemy rowerowym turystom. W pierwszej edycji (finał – druga połowa lutego 2011) planujemy wyróżnić wyprawy w trzech kategoriach: wyprawa – Polska, wyprawa – Europa, wyprawa – świat. Więcej szczegółów – na łamach i stronie internetowej: www.rowertour.pl

Jak co miesiąc w magazynie „Rowertour":
Luz na korbach – felieton
Komiks – Max Siodełko kręci
oraz kolejny kalambur turystyczno-rowerowy z nagrodami dla Czytelników

 

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0