HomeRynek outdoor

Duch innowacyjności w outdoorze – nagrody OutDoor INDUSTRY AWARD 2010

Spośród 412 zgłoszeń z 28 krajów, jury wyłoniło 47 innowacji, przyznając prestiżową w branży nagrodę OutDoor INDUSTRY AWARD 2010. Dodatkowo wybrano 8 zgłoszeń, którym przyznano ZŁOTE wyróżnienie (the GOLD prize). 7 projektów otrzymało także nagrodę w kategorii „koncepcje" (Concepts), w której swoje pomysły mogli nieodpłatnie zaprezentować studenci. Nagrody wręczono pierwszego dnia targów OutDoor 2010 we Friedrichshafen. Frekwencja zgłoszeń była wyższa aż o 70% w stosunku do ubiegłorocznej edycji nagrody.

Wystawa OutDoor Industry Award (fot. Messe Friedrichshafen)Wystawa OutDoor Industry Award (fot. Messe Friedrichshafen)

Wręczenie OutDoor INDUSTRY AWARD odbyło się w tym roku po raz piąty i zostało zorganizowane przez IF International Forum Design GmbH z Hanoweru. Nagroda gości od samego początku na targach OutDoor, organizowanych przez Messe Friedrichshafen.

Mówi Stefan Reisinger, przewodniczący projektu Outdoor Show oraz członek zarządu Messe Friedrichshafen:

Outdoor Show jest w tym roku większe i bardziej międzynarodowe niż było kiedykolwiek wcześniej. To samo tyczy się też nagrody. W swej piątej edycji nagroda osiągnęła solidne podstawy. Wielu liderów światowego rynku zgłosiło swoje innowacje.

W skład międzynarodowego jury tegorocznej nagrody weszli eksperci branży: Mark Held (European Outdoor Group, Zug/ Szwajcaria), Martin Lotti (Nike Inc., Beaverton/USA), Mikko Lamminpää (RETKI, Outdoor Magazine, Tuusula/Finlandia), Boris Gnielka (Outdoor Magazine, Stuttgart/Niemcy), Christian Weiss (Transa Backpacking AG, Zurich/Szwajcaria i Chris Townsend (TGO Magazine, Grantown on Spey/Wielka Brytania).

Jury (od lewej do prawej): Chris Townsend, Boris Gnielka, Mikko Lamminpää, Christian Weiss, Mark Held, Martin LottiJury (od lewej do prawej): Chris Townsend, Boris Gnielka, Mikko Lamminpää, Christian Weiss, Mark Held, Martin Lotti

Wszystkie zgłoszenia były oceniane w następujących kategoriach: odzież/kaski/buty, plecaki/bagaż podróżny, sprzęt wspinaczkowy, sprzęt kempingowy, śpiwory, akcesoria, produkty o wysokiej wartości ekologicznej, innowacje materiałowe oraz koncepcje (tylko dla studentów). Oceny zaś dokonano w oparciu o poniższe kryteria: stopień innowacji, jakość projektu, wykonanie, dobór materiałów, dostosowanie do środowiska, wpływ na środowisko, funkcjonalność, walory użytkowe, bezpieczeństwo, zdolność do kreowania trendów oraz wartość marki.

Poniżej przedstawiamy listę laureatów ZŁOTEJ nagrody.

  • Kategoria: Odzież/kaski/buty

Bare-gripTM 200 – buty do biegów przełajowych
Producent: inov-8, Crook/Wielka Brytania
Projekt: Graham Jordison (inov-8)

Bare-gripTM 200 (fot. Messe Friedrichshafen)Bare-gripTM 200 (fot. Messe Friedrichshafen)

Bare-grip 200 to buty do biegów przełajowych poza trasami. Biegając w nich można mieć wrażenie, jakby biegło się boso, a mimo to, buty gwarantują solidne wsparcie i ochronę stóp. Ponieważ nie posiadają śródpodeszwy, energia odbicia jest przekazywana bezpośrednio na podłoże. Stopa ma zapewnione lepsze wybicie i czucie terenu, a dzięki niższemu profilowi, zredukowana jest możliwość kontuzji.

Werdykt Jury: Buty te łączą wszystkie cechy wymagane od dobrego obuwia tego typu. Są wygodne, leżą doskonale, gwarantują wsparcie stopie, są bardzo lekkie oraz szybko schną – to najwyższa przyjemność z biegania.

Ricosta Mountain WMS – wielofunkcyjny but outdoorowy dla dzieci
Producent: Ricosta Schuhfabriken GmbH, Donaueschingen/Niemcy
Projekt: Rudolf Alfred Scherf, Scherfdesign Concept & Development

Ricosta Mountain WMS (fot. Messe Friedrichshafen)Ricosta Mountain WMS (fot. Messe Friedrichshafen)

Ricosta Mountain to pierwszy but hikingowy dla dzieci, w którym zastosowano krój WMS. WMS (wide-medium-narrow) to system, który uwzględnia tęgość i długość dziecięcej stopy w trakcie jej wzrostu. System sznurowania został tak zaprojektowany, aby dziecko mogło sobie łatwo poradzić z wiązaniem sznurówek – haczyki są duże, a liczba dziurek zmniejszona; do tego formowana podeszwa jest lekka i zapewnia doskonale oparcie na nierównym terenie. Pięta została wykonana z gumy hexa4grip i charakteryzuje się doskonałymi właściwościami trakcyjnymi. Projekt skupia się na łatwości użycia i został maksymalnie uproszczony.

Werdykt Jury: Buty zapewniają dobrą ochronę dla małych stóp. Design jest atrakcyjny dla dzieci i zachęca je tak do noszenia tych butów, jak i do większej aktywności w sportach outdoorowych. Produkty takie jak ten, które motywują dzieci do wyjścia na zewnątrz, są dziś bardzo ważne.

  • Kategoria: sprzęt wspinaczkowy

GridLock – bezpieczny karabinek
Producent: Black Diamond Equipment, Salt Lake City/USA
Projekt: Bill Belcourt, Paul Oddou, Paul Terry, Kent Dodge, Nick Rueff, Ben Walker (Black Diamond Equipment)

GrdiLock (fot. Messe Friedrichshafen)GridLock (fot. Messe Friedrichshafen)

Kuty na gorąco GridLock zapobiega przekręcaniu się karabinka. Pierścień bezpieczeństwa na dole zapobiega takim ułożeniom, w których karabinek mógłby zostać poddany poprzecznym obciążeniom. Karabinek waży zaledwie 76 g.

Werdykt Jury: Karabinek jest wspaniały, bardzo prosto rozwiązana konstrukcja – typowy Black Diamond – prosty i piękny.

  • Kategoria: sprzęt kempingowy

Laser Ultra 1 – namiot
Producent: Terra Nowa Equipment, Derbyshire/Wielka Brytania
Projekt: Andrew Dawson (Terra Nova Equipment)

Laser Ultra 1 (fot. Messe Friedrichshafen)Laser Ultra 1 (fot. Messe Friedrichshafen)

Ważący mniej niż 500 g Laser Ultra1 jest najlżejszym jednoosobowym, dwupowłokowym namiotem na świecie. Projekt tego ultra lekkiego namiotu (ściany, tropik, stelaż) jest oparty na użyciu nowych, bardzo lekkich i niezwykle wytrzymałych materiałów. Mimo niewielkiej wagi, namiot ten wciąż oferuje dużo przestrzeni wewnątrz, niewiarygodnie małe wymiary po spakowaniu i wiele różnych możliwości wentylacji. Tradycyjna już geometria namiotów Laser stawi czoło najgorszej pogodzie; namiot ten jest doskonałym wyborem dla uczestników rajdów Adventure i wszystkich tych, którym zależy na minimalnej wadze.

Werdykt jury: Ten namiot jest jednym z najbardziej innowacyjnych produktów. Jest dużo lżejszy niż jakikolwiek inny namiot, kiedykolwiek wcześniej. Jest tak przede wszystkim dzięki użyciu kompletnie nowych materiałów.

SynMat 7 UL – ocieplona mata do spania
Producent: Exped AG, Zurich/Szwajcaria
Projekt: Exped AG, Zurich/Szwajcaria

SynMat 7 UL (fot. Messe Friedrichshafen)SynMat 7 UL (fot. Messe Friedrichshafen)

Ta mata do spania oferuje niezrównany komfort oraz ciepło przy minimalnej wadze i niewielkich wymiarach po spakowaniu. Ważąca tylko 470 g, o wymiarach 183x50cm, przy grubości 7 cm osiąga wartość współczynnika R równą 3.5. A to wszystko przy możliwości spakowania jej do worka o objętości równej pól litrowej butelce. Mata jest wyposażona w dwa płaskie zawory – napełniający oraz opróżniający. Oba są oddzielone i posiadają łatwo demontowane zaślepki, co czyni je wyjątkowo łatwymi w obsłudze. Zawory są wtopione w materiał w sposób, który czyni je wyjątkowo wytrzymałymi.

Werdykt Jury: Jest to bardzo rewolucyjna, bardzo innowacyjna, lekka i łatwa do spakowania mata, która wygląda na bardzo wygodną – prawdziwa innowacja. Widać to od razu, jest fascynująca – poczyniono tu wielki postęp. Jest to już gotowy, doskonały produkt, który został teraz uczyniony lekkim i przez to jeszcze lepszym. Jest łatwa w obsłudze i rzeczywiście dostarcza tego, czego można się po niej spodziewać.

  • Kategoria: akcesoria

Adventurer Opti – przenośny sterylizator do wody
Producent: Hydro-Photon. Maine/USA
Projekt: Miles Maiden (Hydro-Photon)

Adventurer Opti (fot. Messe Friedrichshafen)Adventurer Opti (fot. Messe Friedrichshafen)

Adventurer Opti wykorzystuje światło do zabicia wirusów bakterii i pierwotniaków występujących w wodzie pitnej. Wersja kieszonkowa waży tylko 103g. Zasilana dwiema bateriami CR123 może oczyścić litr wody w 90 sekund. Można jej także używać jako latarki LED. To wytrzymałe urządzenie wielokrotnego użytku, może zaoszczędzić środowisku zanieczyszczeń związanych z utylizacją 16 tysięcy plastikowych butelek na czystą wodę. Jest więc przyjazne środowisku i może być użyte wraz ze SteriPEN – pokrowcem wykorzystującym energie słoneczną.

Werdykt Jury: Ten oczyszczacz wody to zarazem eleganckie i proste urządzenie. Jest bardzo mały, dzięki czemu zawsze można go zabrać ze sobą, przy tym jest łatwy w użyciu. Bardzo ważny, przydatny i wygodny produkt; szczególnie poza Europą, gdzie woda często musi być oczyszczona przed spożyciem.

Care Plus® Tick Test – samoobsługowy test na kleszcze
Producent: Tropicare B.V., Almere/ Holandia
Projekt: Tropicare B.V.

Care Plus® Tick Test (fot. Messe Friedrichshafen)Care Plus® Tick Test (fot. Messe Friedrichshafen)

Ten samoobsługowy test może być wykorzystany dla zdiagnozowania kleszcza, który już ugryzł, względem obecności w jego ustroju bakterii boreliozy. Jeśli wynik testu jest pozytywny, lekarz może zareagować natychmiast, zalecając właściwe antybiotyki. Dzięki temu o tym, czy potrzebne jest specjalistyczne leczenie, możemy wiedzieć bezpośrednio po ugryzieniu. Nie trzeba więc czekać z odwiedzeniem lekarza aż do momentu wystąpienia rumienia. Zwłaszcza, że wtedy zwykle jest za późno, gdyż zakażenie jest już w ostrej fazie.

Werdykt Jury: Ten test pozwala zidentyfikować chorobę na bardzo wczesnym etapie, tak więc leczenie może zacząć się od razu. Produkt zwraca także uwagę na problem, który staje się coraz bardziej powszechny. Użycie testu jest łatwe i nie jest kosztowne.

  • Kategoria: produkty o wysokiej wartości ekologicznej

Einriede 2:0 – kurtka
Producent: Klättermusen Ab, Åre/Szwecja
Projekt: Peter Askulv (Klättermusen Ab)

Einriede 2:0 (fot. Messe Friedrichshafen)Einriede 2:0 (fot. Messe Friedrichshafen)

Kurtka Einerde 2:0 jest wykonana całkowicie z naturalnych, nietoksycznych materiałów. Składa się w 100% z organicznej bawełny i jest impregnowana bez użycia związków fluoru. Wzmocnienia wykonano w całości z porecyklingowego poliestru. Kaptur zaprojektowano tak, aby można go było założyć na kask. Kurtka posiada także wentylacyjne kieszenie z siatki oraz asymetryczne rękawy z mankietami bez rzepów. Asymetryczne są również wodoszczelne zamki, a dołączony kompas i gwizdek gwarantują dodatkowe bezpieczeństwo.

Werdykt Jury: Ekologiczny produkt, który wyróżnia się dzięki użyciu organicznej bawełny i porecyklingowego poliestru. W kurtce nie użyto żadnego dodatkowego klejenia, co dopełnia obrazu ekologicznej, wiatro- i wodoszczelnej kurtki. Klattermusen jest fascynującą marką.

Wszystkie nagrodzone produkty można obejrzeć na internetowej wystawie, pod adresem www.ifdesign.de

Źródło: Messe Friedrichshafen (oprac. A.Ż.)

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0