HomeImprezy outdoor

Zlot 100-lecia ZHP pod patronatem Polish Outdoor Group

Z okazji 100 rocznicy założenia ZHP, w Krakowie odbył się zlot dla 8000 harcerzy z całej Polski. Stowarzyszenie Polish Outdoor Group było odpowiedzialne za symultaniczne przeprowadzenie trzech szkoleń z zakresu szkolenia bezpieczeństwa w górach i pierwszej pomocy, odpowiedniego doboru sprzętu na wyjazdy oraz z podstaw wspinaczki na sztucznej ścianie w ciągu czterech dni zlotu. W tym czasie zostało przeszkolonych ok. 500 harcerzy.

Prezydent RP Bronisław Komorowski wizytujący Zlot ZHP (fot. POG)Prezydent RP Bronisław Komorowski wizytujący Zlot ZHP (fot. POG)

Zajęcia z bezpieczeństwa w górach i pierwszej pomocy przeprowadzał ratownik TOPR Andrzej Maciata, który po omówieniu części teoretycznej zajmował się szkoleniem praktycznym, podczas którego osoby biorące udział w szkoleniu mogły nauczyć się korzystania z szyn Kramera oraz nabyć wiedzę jak zachować się w przypadku wypadku w górach.

Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa prowadził Andrzej Maciata w TOPRSzkolenia z zakresu bezpieczeństwa prowadził Andrzej Maciata w TOPR (fot. POG)

Podczas szkolenia z zakresu doboru odpowiedniego sprzętu i ubrań na wyjazd uczestnicy poznali różnicę w zastosowaniu nowych technologii w ubraniach i sprzęcie outdoorowym. Szkolący zwracali uwagę na elementy, których dobranie jest najbardziej istotne podczas zakupu nowego sprzętu. Szkolenie sprzętowe było przeprowadzane przez osoby na co dzień związane z rynkiem outdoorowym, tj. przedstawicieli członków Polish Outdoor Group, firm: Jack Wolfskin, EUROMARK i sklepu Woda Góry Las.

Uczestnicy jednego ze szkoleń sprzętowych (fot. POG)Uczestnicy jednego ze szkoleń sprzętowych (fot. POG)

Trzecim szkoleniem, za które odpowiedzialny był POG to zajęcia na sztucznej ścianie wspinaczkowej, która mieściła się na terenie Krakowskich Błoni. Na początku uczestnicy ćwiczyli zakładanie uprzęży wspinaczkowych, wiązanie podstawowych węzłów, po czym będąc asekurowanym przez wyszkolonych instruktorów z krakowskiego Reni Sportu mogli się wspinać. Po kilku próbach wejścia każda osoba miała możliwość asekurowania swojego kolegi z grupy, dzięki czemu poznali zastosowania niejednego przyrządu wspinaczkowego.

Mocny punkt obecności POG na Zlocie czyli ścianka wspinaczkowa (fot. POG)Mocny punkt obecności POG na Zlocie czyli ścianka wspinaczkowa (fot. POG)

Oprócz szkoleń, 21 sierpnia, POG zorganizował dzień ze wspinaczem Łukaszem Dudkiem – członkiem teamu The North Face. Łukasz w ciągu dnia pojawił się na ściance wspinaczkowej na Małym Rynku w Krakowie – również postawionej przy udziale POG – gdzie asekurował harcerzy podpowiadając im m.in. w jaki sposób najlepiej się wspinać by oszczędzać siły.

Na wieczorne spotkanie z Łukaszem, które odbyło się na krakowskich Błoniach, przybyło kilkadziesiąt osób, które wysłuchały ciekawej prezentacji. Łukasz skupił się przede wszystkim na opowieści dotyczącej pokonania magicznych trudności w stopniu 9a. Wyjaśnił również zawiłości skal trudności wspinaczkowych, opowiedział o przygotowaniach do swoich wyjazdów, a także jak wyglądają próby przejścia najtrudniejszych dróg.

Zlot ZHP, spotkanie z Łukaszem Dudkiem z The North Face Team (fot. POG)Zlot ZHP, spotkanie z Łukaszem Dudkiem z The North Face Team (fot. POG)

Po spotkaniu Łukasz przekazał magazyny opisujące jego dokonania, a chętnym, których nie brakowało, rozdał autografy. Odpowiadał także na pytania zadawane przez publiczność. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, co jest naprawdę dobrym prognostykiem na dalszą współpracę z Łukaszem.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0