HomeImprezy outdoor

Polak w ekstremalnym biegu górskim Red Bull X-Alps

Red Bull X-Alps to najbardziej spektakularny i ryzykowny wyścig górski na świecie. Piąta edycja zawodów rozpocznie się 17 lipca w Salzburgu w Austrii. Stamtąd zawodnicy udadzą się do Niemiec, Włoch, Szwajcarii, Francji, by w rezultacie stanąć na mecie na plaży w Monako. Wyścig będzie trwał w dzień i w nocy, w słońcu i w śniegu aż do momentu, kiedy pierwszy zawodnik wyląduje na monakijskiej plaży. Polska będzie miała swojego reprezentanta – Pawła Farona z Żywca!

Red Bull X-Alps Salzburg - Monaco 2009 (fot. Dean Treml, Red Bull Content Pool)Red Bull X-Alps Salzburg – Monaco 2009 (fot. Dean Treml)

Już tylko miesiąc pozostał do rozpoczęcia najbardziej ekstremalnego wyścigu górskiego Red Bull X-Alps. W niedzielę 17 lipca trzydziestu jeden wybranych sportowców wytrzymałościowych i pilotów paralotni stanie do rywalizacji o miano zwycięzcy Red Bull X-Alps. W ramach wyścigu muszą oni pokonać trasę z Salzburga do Monako. Podczas zawodów uczestnicy nie mogą korzystać z żadnego rodzaju transportu motorowego. Każdy z nich ma do dyspozycji pomocnika, którego mogą prosić o wsparcie w zapasach żywności, wyposażenia i ogólnych informacji.

Trasa Red Bull X-Alps 2011Trasa Red Bull X-Alps 2011

Na trasie wyznaczonych zostanie osiem punktów w Austrii, Włoszech, Szwajcarii i Francji. Trasa w linii prostej to dystans 864 km, jednak w rzeczywistości w niebezpiecznym górskim terenie obejmie będzie to około 1 500 km.

Jedynym Polakiem, któremu udało się zakwalifikować do zawodów jest członek Polskiej Kadry Paralotniowej – Paweł Faron z Żywca.

Latałem w wielu miejscach na całym świecie. Jednak loty alpejskie zawsze dawały mi najwięcej satysfakcji. Miałem już przyjemność rywalizować z wieloma uczestnikami Red Bull X-Alps. Dlatego rywalizowanie z nimi w tych warunkach z pewnością da mi dużo radości – komentuje swój udział Paweł.

Red Bull X-Alps Salzburg - Monaco 2009 (fot. Vitek Ludvik)Red Bull X-Alps Salzburg – Monaco 2009 (fot. Vitek Ludvik)

Jak wspomina Christian Maurer zwycięzca Red Bull X-Alps z 2009 roku: Przeprawy górskie przez lodowce robiły naprawdę ogromne wrażenie, i były możliwe tylko dzięki naszej świetnej pracy zespołowej. Końcowy lot z Col de Vars do morza był miłą i szybką niespodzianką! Jednak nigdy nie byliśmy tak wyczerpani, jak podczas ostatnich dni wyścigu i musieliśmy się nauczyć, jak sobie z tym radzić.

W ostatniej edycji Maurer przeleciał 999km i pieszo pokonał 380km, by dotrzeć do Monako w dziewięć dni, 23 godziny i 54 minuty, jednocześnie nieustannie próbując przechytrzyć 29 rywali i niesłabnący wiatr.

Komentując tegoroczny wyścig dodaje „Ostatnim razem nauczyliśmy się dużo o prawach natury, pogody i ciała. Tak więc w 2011 roku będzie to nowy wyścig pełen potencjalnych zwycięzców – zobaczymy, co się będzie działo!

Dzięki specjalnemu systemowi nawigacji, w który wyposażony jest każdy zawodnik, poprzez stronę www.redbullxalps.com oraz off.sport.pl można śledzić aktualne położenie i wynik każdego z uczestników.

Każdy kto chce dodać otuchy polskiemu uczestnikowi może wpisać się do Księgi Gości znajdującej się w profilu zawodnika na oficjalnej stronie zawodów: http://www.redbullxalps.com/no_cache/athletes/athlete-guestbook/pawel-faron.html.

Źródło: Red Bull Poland

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0