HomeRynek outdoor

Innowacje z targów OutDoor 2011 – spodnio-uprzęże i spódnico-uprzęże

Wielofunkcyjność odzieży i sprzętu outdoorowego odważnie wkracza także na teren wspinaczki. Dzięki nowym, hybrydowym produktom wspinacze i wspinaczki nie muszą już rezygnować ze swojego stylu w skałach.

Podczas tegorocznych targów OutDoor prawdziwą innowację w dziedzinie uprzęży wspinaczkowych zaprezentowała marka Mammut. Mowa o Realization Short, które są w gruncie rzeczy szortami ze zintegrowana uprzężą wspinaczkową.

Nowa konstrukcja sprawdza się jako szorty podczas codziennych zastosowań, a także jako uprząż w regularnym zastosowaniu wspinaczkowym – oczywiście produkt spełnia wymagania stawiane przez normę EN 12277.

Mammut, Realization ShortMammut, Realization Short

Dzięki zastosowaniu stretchu spodnie nie ograniczają ruchów, a opatentowana technologia produkcji uprzęży Mammut Split Webbing gwarantuje funkcjonalność głównego elementu funkcyjnego zestawu.

Spodnie posiadają dwie szpejarki, dwie kieszenie przednie, oraz dwie tylnie a także pętlę do mocowania worka na magnezję. Dodatkowo z tyłu w pasie zaaplikowano specjalny, wysoce rozciągliwy materiał, a w prawej nogawce ukryto kieszonkę na szczoteczkę do chwytów.

Obwód spodni reguluje się linką ze stoperem, a linę wiążemy do dwóch szlufek uprzęży wszytych na zewnątrz spodni. Prawdziwa uprząż z taśmami udowymi i pasem biodrowym został inkorporowana w konstrukcję spodni. Jej działanie i zasada przenoszenia obciążeń jest dokładnie taka sama jak w klasycznej uprzęży wspinaczkowej.

Idea zastosowana przez Mamuta nie jest zupełnie nowa. W ubiegłym roku marka Vaude zaprezentowała spodnie Mera Peak, które zostały nagrodzone OutDoor Industry Award 2010. Spodnie zostały wykonane z trójwarstwowego laminatu Ceplex Pro, ale ich najważniejszą cechą była konstrukcja umożliwiająca założenie uprzęży Loopo Light marki Edelrid bezpośrednio pod spód.

Vaude, Mera Peak LightVaude, Mera Peak Light

Vaude, Mera Peak LightVaude, Mera Peak Light

Podczas tegorocznych targów OutDoor we Friedrichshafen marka Vaude przedstawiła publiczności lekką wersję wcześniejszych spodni – Mera Peak Light, które są wykonane z materiału Schoeller 3xDry. Materiał posiada certyfikat bluesign, jest elastyczny i szybko schnie. Jednak to znowu możliwość współpracy z wykonaną z lekkiej siatki uprzężą Loopo Light (tylko 210 g) wyróżnia te spodnie spośród pozostałych modeli tej klasy. Jak mówią konstruktorzy spodni, takie zastosowanie uprzęży wpływa na wygodę i poprawia cyrkulację powietrza, jednocześnie nie ograniczając dostępu do kieszeni w spodniach.

Kompletną nowością jest z pewnością Refine Skort, również marki Mammut. Jest to wspinaczkowa… spódnica. Model posiada zintegrowane szorty i Mammut nie ukrywa, że celem było tu nie tylko poprawienie wygody, ale także troska o wygląd miłośniczek wspinaczki.

Mammut, Refine SkortMammut, Refine Skort

Pas spódnicy jest szeroki a szwy umiejscowiono tak aby bez problemu i wygodnie można było założyć na spódnicę uprząż. Dzięki specjalnej konstrukcji jest to możliwe z każdym typem uprzęży. Zintegrowane szorty chronią uda i są w całości zakryte przez spódnicę.

Aby poprawnie założyć spódnicę trzeba z tyłu uprzęży odpiąć pasek mocujący pętle udowe i przełożyć go przez specjalny otwór w spódnicy, z przodu zaś całości wizerunku dopełnia plisa, mocowana za pomocą velcro.

Model będzie dostępny w sprzedaży w sezonie wiosna/lato 2012. Spódnicy bliżej przyjrzeli się redaktorzy niemieckiego magazynu Outdoor Magazin, co zostało uwiecznione na filmie (oczywiście w języku niemieckim).

Źródło: Mammut, Vaude

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0