HomeImprezy outdoor

Bieg na Kasprowy w zimowej oprawie

W sobotę 8 października odbył się długo oczekiwany AlpinSport Tatrzański Bieg Pod Górę, najtrudniejszy bieg w Polsce typu alpejskiego, wieńczący całoroczny cykl Ligi Biegów Górskich.

Bieg na Kasprowy Wierch odbył się po raz czwarty, a na starcie umiejscowionym przy Rondzie Kuźnickim, vis-a-vis sklepu AlpinSport i „Bistra pod Smrekami” stanęło około 300 osób (na mecie sklasyfikowanych zostało 297). Zwyciężyli zawodnicy RMD Montrail Team, Andrzej Długosz (00:54:11) i Izabela Zatorska (01:05:16), wielokrotni Mistrzowie Polski w Biegach Górskich.

Pierwszy na mecie Andrzej Długosz (fot. Piotr Turkot/wspinanie.pl)Pierwszy na mecie Andrzej Długosz (fot. Piotr Turkot/wspinanie.pl)

Jako, że wyścig ten był ostatnim w obfitym cyklu Ligi Biegów Górskich, na trasie pojawiła się praktycznie cała polska górska czołówka, zarówno juniorska, jak i seniorska. Startowali też reprezentanci służb ratowniczych (GOPR i TOPR), pracownicy firm outdoorowych, skiturowcy, maratończycy i inni miłośnicy górskiego biegania.

Zawodnicy startowali z Ronda im. Jana Pawła II, skąd pobiegli do Kuźnic, a stamtąd zielonym szlakiem przez Myślenickie Turnie na Kasprowy Wierch. W takiej formie trasa biegu liczy 8,5 kilometra długości, na których pokonuje przewyższenie rzędu 1070 metrów, stanowiące o klasie imprezy.

Tego dnia na trasie panowały iście zimowe warunki – na samym szczycie zmierzono około 30 cm śniegu! Zmianę pogody dotkliwie odczuli zwłaszcza biegacze startujący w „asfaltowym” obuwiu.

Wąski, przetarty szlak utrudniał wyprzedzanie (fot. Piotr Turkot/wspinanie.pl)Wąski, przetarty szlak utrudniał wyprzedzanie (fot. Piotr Turkot/wspinanie.pl)

Po raz pierwszy bieg odbył się w 2008 roku, wtedy wystartowało 130 osób z Polski i ze Słowacji. Rok później, z uwagi na śnieżny październik, trasę znacząco zmodyfikowano i zawodnicy ścigali się tylko do Kalatówek. Rok temu powrócono na klasyczną trasę i ustanowiono rekordy trasy: 00:51:11 (Maciej Bierczak, RMD Montrail Team) i 01:01:04 (Anna Celińska, Byledobiec Anin). W miniony weekend, mimo świetnego przygotowania zawodników, warunki praktycznie uniemożliwiły uzyskanie rekordowych rezultatów.

Wyniki:

  • Panie:

Izabela Zatorska (RMD Montrail Team) 01:05:15,8

Paulina Maciuszek (LKS Poroniec, Salomon Suunto Team) 01:05:50,4

Dominika Wiśniewska (SKB Kraśnik, RMD Montrail Team) 01:08:18,9

Podium kobiet (fot. Piotr Turkot/wspinanie.pl)Podium kobiet (fot. Piotr Turkot/wspinanie.pl)

  • Panowie:

Andrzej Długosz (RMD Montrail Team) 00:54:10,9

Daniel Wosik (RMD Montrail Team) 00:56:25,3

Paweł Krawczyk (CW Reni – Sport) 00:58:50,7

I najlepsi panowie (fot. Piotr Turkot/wspinanie.pl)I najlepsi panowie (fot. Piotr Turkot/wspinanie.pl)

Więcej informacji, w tym pełne wyniki znajdziecie na stronach: www.biegnakasprowy.pl i www.biegigorskie.pl

Galeria zdjęć z biegu tutaj.

Tomek Poznański

wspinanie.pl

Organizatorami imprezy byli: Alpin Sport Zakopane, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzański Klub Narciarski Tatra Team.

Główni sponsorzy imprezy to firmy: Polartec, RMD Techniczna Odziez Górska, Mountain Hardwear.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0