HomeImprezy outdoor

Herve i Marco Barmasse na Monte Rosa

30 września Herve Barmasse i jego ojciec Marco poprowadzili nową drogę na południowo-wschodniej ścianie Monte Rosa, najwyższego szczytu Szwajcarii. Swoje podejście rozpoczęli od “bivacco Giordano” skąd o poranku dostali się na “pianoro Hellermann” (3800 m. n.p.m.). Tego samego dnia wieczorem stanęli na mierzącym 4500 m. n.p.m. szczycie.

Herve i Marco Barmasse na Monte Rosa (fot. Damiano Levati)Herve i Marco Barmasse na Monte Rosa (fot. Damiano Levati)

Jak przyznają Herve i Marco, wspinaczka w klasycznym alpejskim stylu była bardzo wymagająca zarówno fizycznie jak i psychicznie. Przede wszystkim ze względu na luźną skałę i długie odcinki pomiędzy punktami asekuracyjnymi, ale także ze względu na dużą wysokość.

Zdobycie najwyższego szczytu Szwajcarii było trzecim i ostatnim etapem projektu The North Face Exploring The Alps realizowanego w tym sezonie przez Herve Barmasse’a. W jego ramach Włoch wytyczył trzy nowe drogi na trzech alpejskich szczytach-ikonach: Matterhorn, Mont Blanc i Monte Rossa.

Herve i Marco Barmasse na Monte Rosa (fot. Damiano Levati)Herve i Marco Barmasse na Monte Rosa (fot. Damiano Levati)

 (fot. Damiano Levati) (fot. Damiano Levati)

Barmasse jest bardzo zadowolony z sukcesu, którym udało się udowodnić, że w Alpach wciąż czekają wyzwania i prawdziwa przygoda – Prowadzenie nowych dróg wspinaczkowych nadal, podobnie jak kiedyś, wymaga gotowości do podjęcia pewnego ryzyka, zdolności do radzenia sobie z wątpliwościami i umiejętności wspinaczki w każdym terenie. Akceptując te warunki można doświadczyć niezwykłych emocji. Utwierdziłem się w przekonaniu, że nie jest ważne to jak wysoką czy trudną technicznie górę wybierzemy, ale to jakie czekają nas po drodze wyzwania i emocje jakie budzi ich pokonywanie. Są to te same uczucia, które inspirują nas do kolejnych wypraw.

(fot. Damiano Levati)(fot. Damiano Levati)

Więcej informacji na temat Herve i projektu The North Face Exploring The Alps znaleźć można na stronie www.thenorthfacejournal.com.

Jacek Będkowski

Snow PR

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0