HomeImprezy outdoor

Kolejny rekord frekwencji na zawodach Salomon Nordic Sunday

Absolutny rekord frekwencji znów pobity! W drugim biegu cyklu Salomon Nordic Sunday w tym sezonie, w Jakuszycach wystartowało aż 376 osób. Po raz pierwszy w historii, SNS połączył siły ze Stowarzyszeniem Bieg Piastów przy okazji Biegu Tysiąclecia. Na starcie same sławy sportu, m.in. Maja Włoszczowska, Adam Korol, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński, Konrad Wasielewski. A do tego mnóstwo polskich i czeskich biegaczy narciarskich.

Salomon Nordic Sunday 2012 (fot. Stacja Jakuszyce)Salomon Nordic Sunday 2012 (fot. Stacja Jakuszyce)

O tym, jak szybko rośnie zainteresowanie cyklem Salomon Nordic Sunday świadczą liczby. W niedzielę 18 grudnia na starcie pierwszego biegu SNS-a w tym sezonie stanęło 231 zawodników. Teraz na Biegu Tysiąclecia było ich aż 376! W tym 270 zgłoszonych przez stronę internetową cyklu Salomon Nordic Sunday.

W Jakuszycach zima na całego. Temperatura na starcie ok. -7 stopni C. Do tego cały czas padający śnieg. Na szczęście wiatr w porównaniu z poprzednimi dniami znacznie osłabł. Takie wymarzone warunki ściągnęły na start tłumy, w tym bardzo znanych zawodników z innych dyscyplin sportu.

W stawce, a dokładnie w biegu na 18,6 km stylem dowolnym, zameldowali się m.in. wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska, a także aż siedmiu wioślarzy medalistów olimpijskich; nasza złota czwórka: Adam Korol, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński i Konrad Wasielewski. A do tego wicemistrzowie olimpijscy z Pekinu: Paweł Rańda, Łukasz Pawłowski i Miłosz Bernatajtys.

Najlepsi okazali się lżejsi wioślarze, czyli dwaj członkowie czwórki bez sternika wagi lekkiej – Rańda był 9 w klasyfikacji open, Pawłowski osiągnął taki sam czas, ale sędziowie zdecydowali, że zajął miejsce dziesiąte. Naszą złotą czwórkę pogodziła Maja Włoszczowska, która wygrała wśród pań, a w open była szesnasta. Najlepszy z mistrzów olimpijskich i mistrzów świata był Korol, który znalazł się tuż za naszą specjalistką od kolarstwa.

Salomon Nordic Sunday 2012 (fot. Stacja Jakuszyce)Salomon Nordic Sunday 2012 (fot. Stacja Jakuszyce)

Organizatorzy cyklu Salomon Nordic Sunday, by jeszcze bardziej usprawnić procedurę startową wprowadzili w ostatnią niedzielę sektor F1 (od nazwy Formuła 1), w którym na starcie ustawiali się najszybsi zawodnicy z poprzedniego biegu. Niestety nie wszyscy zrozumieli regulaminowe nowości, choć te były powtarzane przez mikrofon kilkanaście razy, a znacznie wcześniej zostały wyjaśnione na kilkudziesięciu stronach internetowych. Stąd kilka ostrzeżeń i kar. – Zawodników, którzy wystartowali z sektora F1, a nie byli do niego przypisani, karaliśmy 15 sekundami dodanymi do wyniku – tłumaczy Beata Lepka ze Stacji Jakuszyce, organizator zawodów.

W biegu na dystansie 18,6 km klasykiem wygrał coraz lepiej prezentujący się Andrzej Honczar z Białegostoku. Trzy sekundy za nim przybiegł Czech Zdenek Melsa, a ponad trzy minuty do zwycięzcy stracił trzeci na mecie Rosjanin Maxim Sidorow (ukarany za start ze złego sektora).

W najsilniej obsadzonej konkurencji (176 zawodników) – 9,3 km klasykiem – po raz kolejny najlepszy okazał się junior – jeleniogórzanin Piotr Skowron, który o ponad półtorej minuty wyprzedził na mecie drugiego Wojciecha Smykowskiego z Sosnówki i kolejnego juniora z MKS Karkonosze Jelenia Góra – Jakuba Mieszałę.

Na dłuższym dystansie stylem dowolnym tradycyjnie mieliśmy walkę koalicji Czechów z Polakiem Robertem Faronem. Wygrał Pavel Petr – 40 sekund przed Faronem i ponad dwie minuty nad swoim rodakiem Davidem Srutekiem. Należy zaznaczyć, że dzięki wsparciu naszych wioślarzy, tym razem proporcji pomiędzy Czechami i Polakami w pierwszej dziesiątce, nie były aż tak bardzo zachwiane. W czołowej dziesiątce było sześciu naszych południowych sąsiadów i czterech Polaków.

Salomon Nordic Sunday 2012 (fot. Stacja Jakuszyce)Salomon Nordic Sunday 2012 (fot. Stacja Jakuszyce)

Na 9,3 km stylem dowolnym Czech Tomas Malik o 32 sekundy wyprzedził Zbigniewa Galika ze Szklarskiej Poręby. Tu w pierwszej dziesiątce było tylko czterech Czechów i sześciu naszych rodaków.

W niedzielę w ramach SNS Biegu Tysiąclecia odbyły się Mistrzostwa Polski Lekarzy. Na dystansie 18,6 km klasykiem wygrał Paweł Bubula z Wiśnowej. Ten sam dystans stylem dowolnym najszybciej pokonał Leszek Walczak z Leszna, a najsilniej obsadzony dystans – 9,3 km – na swoją korzyść rozegrał Tomasz Nowakowski – stomatolog ze Szklarskiej Poręby.

Już za tydzień – 22 stycznia – kolejny atrakcyjny start w ramach cyklu SNS – Bieg Bez Granic. Start tradycyjnie na dworcu kolejowym w Harrachovie – Mytinach. Początek ostro pod górę, potem zawodnicy przemieszczą się w stronę Samolotu i pomkną do mety w Jakuszycach. Dystans Mini będzie liczył ok. 12-13 km, a Mega ok. 20-22 km. Dokładna informacja o trasie, a także zgłoszenia na stronie internetowej cyklu Salomon Nordic Sunday – http://sns-nartybiegowe.pl

Apelujemy o wcześniejsze dokonywanie wpłat, najlepiej za pomocą internetu. Przypominamy także, że opłata startowa w przeddzień zawodów i w dniu startu jest wyższa, niż ta dokonana wcześniej – zaznaczają organizatorzy.

Źródło: Stacja Jakuszyce

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0