HomeImprezy outdoor

V Puchar Czantorii – kolejna edycja Pucharu Polski w Skialpinizmie za nami…

Już po raz piąty, tym razem w ostatnią niedzielę lutego odbyły się zawody poświęcone pamięci naszego tragicznie zmarłego w lawinie kolegi klubowego – Kuby Soińskiego.

Puchar Czantorii organizowany tradycyjnie przez Klub Skialpinistyczny KANDAHAR został przeniesiony z 14 stycznia, kiedy to warunki śniegowe uniemożliwiały bezpieczne przeprowadzenie sportowej rywalizacji i finalnie odbyły się 26 lutego 2012.

Na starcie zawodów „zameldowało się” ponad 70 zawodników – członków Kadry Narodowej w Skialpinizmie oraz amatorów i sympatyków Narciarstwa Wysokogórskiego.

V Puchar Czantorii - na trasie (fot. Tomasz Król)V Puchar Czantorii – na trasie (fot. Tomasz Król)

Trasa dla młodzieży liczyła 2 pętle, czyli około 8,5 km długości oraz 920 m przewyższenia, natomiast inni zawodnicy musieli przebyć 3 okrążenia (12,5 km długości i 1380 m przewyższenia).

Lutowy termin spowodował, że pomimo startu o godzinie 15:30 większości zawodnikom udało się ukończyć zawody przy naturalnym świetle, bez konieczności używania czołówek, co na Pucharze Czantorii jest już tradycją.

V Puchar Czantorii - odcinek z buta (fot. Tomasz Król)V Puchar Czantorii – odcinek z buta (fot. Tomasz Król)

Trasę zawodów najszybciej pokonał reprezentujący Klub Skialpinistyczny Kandahar Tomasz Brzeski ze świetnym czasem 01:04:41. Po niespełna 4 minutach na metę wjechał Jakub Przystaś, a za nim Michał Stoch (4 min. 34 sek. straty do Brzeskiego).

V Puchar Czantorii - dekoracja zwycięzców (fot. Maciej Westerowski)V Puchar Czantorii – dekoracja zwycięzców (fot. Maciej Westerowski)

Wśród kobiet (pod nieobecność naszej trzykrotnej medalistki ostatnich Mistrzostw Europy Anny Figury) wygrała Klaudia Tasz reprezentująca KW Zakopane. Druga na mecie ukończyła rywalizację Justyna Żyszkowska, natomiast trzecią lokatę wywalczyła Małgorzata Czeczott.

3. Michał Stoch (TKN Tatra Team) – 01:08:35

Kategorie Pucharu Polski Amatorów zdominowali zawodnicy Klubu Skiapistycznego KANDAHAR – w klasyfikacji seniorów i weteranów obsadzili wszystkie miejsca na podium, w seniorkach 2 i 3. miejsce, natomiast w nestorach „tylko” drugą pozycję. Wśród młodzieży najszybciej trasę zawodów pokonał Czech – Tomas Lichy, za nim linię mety przebiegł Bartłomiej Bargiel, a na trzeciej pozycji finiszował Daniel Mastalski. Rywalizację kadetek wygrała zawodniczka TKN Tatra Team – Agata Cikowska.