HomeImprezy outdoor

Nagrody 10 minut Festiwal przyznane

Obraz o przepłynięciu Zatoki Gdańskiej Tomasza Kuca oraz film z podróży traktorem po Ameryce Południowej Marcina Obałka według festiwalowego jury zasłużyły ex aequo na główną nagrodę Festiwalu w kategorii „wydarzenie”. Zofia Wolff otrzymała główną nagrodę w kategorii „film” za „Wspinam się bo” wykonany techniką poklatkową.

10 filmów do 10 minut

4 marca w sopockim klubie SFINKS finał 10 minut Festiwal zgromadził ponad setkę entuzjastów podróży, sportów i filmu. Ocenie publiczności poddano 10 wybranych filmów o różnego rodzaju aktywnościach, trwających do 10 minut. Było to realne zwieńczenie wirtualnego konkursu.

Dyskusję nad filmami prowadziło 4 z 8 członków jury: Natasza Caban – samotnie opłynęła świat, Igor Tracz – mistrz świata w wyścigach psich zaprzęgów, Andrzej Derengowski – podróżnik i organizator rajdów, Daniel Krokosz – wykładowca akademicki i specjalista od psychologii sportu. Finał prowadził pomysłodawca i organizator Festiwalu – Tomek Staniszewski.

Po głosowaniu publiczności o swoich podróżach traktorem po świecie ciekawie i dowcipnie opowiadał Marcin Obałek, który przeprowadził mini konkursy z nagrodami-upominkami dla publiczności. To właśnie film tego autora najbardziej zachwycił publiczność, która przyznała mu główną nagrodę w obu kategoriach – „film” oraz „wydarzenie”. O historii tworzenia nagrodzonego filmu „Wspinam się bo” opowiadała autorka Zofia Wolff.

10 minut Festiwal - nagrody (fot. Marcin Mróz)10 minut Festiwal – nagrody (fot. Marcin Mróz)

Wyróżnione filmy oraz wszystkie, które zostały dopuszczone do konkursu można zobaczyć na stronie festiwalu: www.10minutfesiwal.pl

Festiwal w liczbach

Od września 2011 do marca 2012 do konkursu zgłoszono około 60 filmów, z których 42 zostały dopuszczone do konkursu. Stronę festiwalu odwiedziło ponad 10 tys. użytkowników, oddając ponad 6 500 głosów na filmy w konkursie internetowym. W ocenie internautów na nagrodę w kategorii film zasłużył film Jędrka Górnikowskiego „Six Islands Project – part one – Hvar”, natomiast w kategorii „wydarzenie” „Rabakoz 220 km/h w terenie” Michała Jarczyka.

Festiwal zjednał sobie 29 partnerów i patronów medialnych, w tym patronat honorowy Marszałka Województwa Pomorskiego, Pana Mieczysława Struka. Sponsorem inicjatywy i fundatorem nagród została grupa ENERGA. Nagrodami rzeczowymi poza statuetkami były między innymi kamery HD GoPro, specjalnie przystosowane do nagrywania w ruchu czy pod wodą. Publiczność uczestniczyła w losowaniu nagród – śpiworów HUSKY. 

Spontaniczna inicjatywa

Pomysł na festiwal zrodził się podczas spotkania filmowego z przyjaciółmi przy filmach z naszych podróży – mówi Tomek Staniszewski, pomysłodawca festiwalu. – Organizacja konkursu została zrealizowana praktycznie własnym i przyjaciół nakładem sił i środków. Frekwencja na finale przerosła nasze najśmielsze oczekiwania – zostały nam tylko 3 czyste karty do głosowania…

10 minut Festiwal - publiczność (fot. Grzegorz Brzeski)10 minut Festiwal – publiczność (fot. Grzegorz Brzeski)

Niewątpliwym sukcesem inicjatywy jest nie tylko zainteresowanie wirtualne czy frekwencja finału. Jakość filmów, formuła konkursu, liczba partnerów, atmosfera imprezy finałowej i publiczność, nagradzająca gromkimi brawami dobrze wróży przyszłości 10 minut Festiwal. Czekamy z niecierpliwością na koleją odsłonę. Tymczasem warto obejrzeć filmy uznane za najlepsze w 1 edycji. 

Przyjemnych wrażeń!

Więcej o www.10minutfestiwal.pl:

10 minut Festiwal festiwalem on-line krótkich filmów związanych z tematyką podróżniczą, sportową czy różnego rodzaju innymi aktywnościami i zmaganiami człowieka. Finał 1 edycji odbył się w Sopocie 4 marca 2012. Filmy zgłoszone do konkursu można zobaczyć na stronie festiwalu. Organizatorzy przewidują kolejne edycje.

 10 minut Festiwal

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0