HomePrasa outdoorowa

Lodowi wojownicy komiksowo i w sieci

Instytut Adama Mickiewicza zdecydował się na wydanie unikalnego, chyba również w skali światowej, dzieła. „Lodowi wojownicy” to komiks oparty na oryginalnym dzienniku Krzysztofa Wielickiego i w tej lekkiej formie pokazujący historię pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest.

Pomysłodawcą komiksu jest Jerzy Porębski i on wspólnie z Janem Gogolem napisał scenariusz na podstawie dzienników Krzystofa Wielickiego. Dla porządku przypomnijmy, że to właśnie Wielicki z Leszkiem Cichym 17 lutego 1980 roku stanęli jako pierwsi ludzie zimą na wierzchołku Mount Everestu. 

Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy na wierzchołku Mount EverestKrzysztof Wielicki i Leszek Cichy na wierzchołku Mount Everest

Mount Everest był pierwszym ośmiotysięcznikiem zdobytym zimą przez człowieka, a w kolejnych latach właśnie Polacy dominowali w tej ekstremalnej „konkurencji” – aż na 9 z 11 ośmiotysięczników zdobytych zimą jako pierwsi weszli Polacy, w tym na ostatni w tym roku Gasherbrum I. 

Autorem rysunków jest Marek Berger i są raczej dość mroczne, podkreślają grozę gór i niebezpieczeństwa czyhające na wspinaczy.

Komiks ma swoje prawa, z założenia to uproszczona forma przekazu a celem „Lodowych wojowników” jest przypomnienie o sukcesach polskich wspinaczy, również na świecie (komiks ma także wersję angielską), i z tego zadania wydaje się, że pozycja ta ma szansę się wywiązać.

Właśnie ze względu na cel edukacyjny prace na „Lodowymi wojownikami” wsparła Fundacja Kukuczki.

Instytut Mickiewicza postanowił udostępnić „Lodowych wojowników” w wersji do czytania online, można także pobrać komiks w formacie PDF. Zapraszamy do czytania…

Źródło: wspinanie.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0