HomePrasa outdoorowa

Majowy magazyn „n.p.m.”

Więcej stron, nowoczesny format, nowe rubryki i autorzy – tak w największym skrócie prezentuje się majowy numer „n.p.m.”.

A w nim m.in. wspomnienie o Wandzie Rutkiewicz w 20. rocznicę jej zaginięcia, relacja ze zwycięskiej wyprawy Polaków na Gaszebrum I oraz subiektywny przegląd szlaków tatrzańskich.

Himalaistka totalna – Elektronik, filmowiec, pierwsza kobieta na szczycie K2, autorka pierwszego polskiego wejścia na Mount Everest. Osoba tyle utalentowana, co kontrowersyjna. Postać skomplikowana i niejednoznaczna, wokół której narosło wiele mitów i nieporozumień. Wanda Rutkiewicz – od jej zaginięcia na Kanczendzondze (13 maja 1992 r.) minie za chwilę 20 lat. W majowym numerze „n.p.m.” przypominamy tę niezwykłą postać w czterech wymiarach: Wanda Niezniszczalna, Egoistyczna, Ambitna i Samotna. Rutkiewicz wspominają partnerki z wypraw wspinaczkowych – Anna Czerwińska i Krystyna Palmowska, a także Krzysztof Wielicki i Janusz Onyszkiewicz. Kim dziś jest Wanda dla młodego pokolenia wspinaczy, mówi Kinga Baranowska. Natomiast Gerlinde Kaltenbrunner spogląda na naszą wybitną wspinaczkę z austriackiej perspektywy.

Zostały jeszcze trzy – 9 marca o polskim himalaizmie znowu było głośno. Adam Bielecki i Janusz Gołąb stanęli na szczycie Gaszerbruma I. Po kilku latach przerwy Polacy znowu zdobyli zimą ośmiotysięcznik. 55 dni tej niezwykłej wyprawy relacjonuje specjalnie dla „n.p.m.” Agnieszka Bielecka, która była szefem logistycznym tego przedsięwzięcia i szefową bazy. To ona jako ostatnia rozmawiała przez radiotelefon z Austriakiem Gerfriedem Goschlem, który kierował osobną, międzynarodową ekipą. Niestety, wspinacz ten z dwoma partnerami zaginął podczas ataku szczytowego. Nie wiadomo, co się stało.

Warunki nie pozwalały na poprawienie czapki, wyciągnięcie termosu. Nie pozwalały na nic innego, jak tylko uparte stawianie jednej nogi przed drugą i pokonywanie wysokości. Nie można było się nawet zatrzymać, bo przenikliwe zimno wymuszało stały ruch – pisze Bielecka a jak odpowiada tym, co krytykują projekt Polski Himalaizm Zimowy przeczytajcie w „n.p.m.” 

Nic o Giewoncie – Choćbyśmy nie wiadomo jak narzekali, to Tatry są naszymi najpiękniejszymi górami. Ich alpejski charakter przyciąga wzrok i gwarantuje niesamowite emocje. Proponujemy subiektywny przegląd szlaków tatrzańskich. Wsadzamy głowę pod czytelniczy topór na hasło: moje siedem subiektywnych spojrzeń na tatrzańskie drogi. Łukasz Kaźmierczak zaproponował siedem kategorii. największe rozczarowanie i zróżnicowanie, największa katorga i niespodzianka, największe pohańbienie, najlepszy smak i największe zagrożenie. Na jakie miejsca padł wybór? Sprawdźcie w majowym „n.p.m.”. 

A ponadto:

Wkurzają mnie ci, co nie pomagają – Ryszard Pawłowski, jeden z najbardziej znanych polskich himalaistów, trzykrotny zdobywca Mount Everestu pisze o górskiej znieczulicy na szlaku. Tracącemu przytomność Polakowi, który schodził z Aconcagui, nikt nie chciał pomóc. Zrobili to dopiero inni Polacy. 

Sto tysięcy słów o Polakach – Kanadyjka Bernadette McDonald napisała książkę o polskich himalaistach pt. „Ucieczka na szczyt”. W rozmowie z Joanną Matkowską opowiada nie tylko o kulisach jej powstania, choć polskie wątki są bardzo interesujące. – Miałam przyjemność poznać wielu wspinaczy z całego świata. Polacy naprawdę przypadli mi do gustu. Lubiłam ich towarzystwo, uważałam, że są nie tylko doskonałymi wspinaczami, ale także interesującymi ludźmi. Czułam niezwykłą siłę Polaków jako społeczeństwa i uznałam, że należy opowiedzieć ich historię – mówi McDonald w rozmowie z „n.p.m.”. 

Kak my prijechali? Ja nie znaju – Elbrus to najważniejsza góra Kaukazu. Tym razem proponujemy relację z wejścia na ten oblegany szczyt od rzadko uczęszczanej, północnej strony. Grupa polskich wspinaczy zdobyła górę mimo obowiązującego zakazu i zagrożenia terrorystycznego. 

Z morza do nieba – Velebit jest popularnym pasmem górskim w Chorwacji. W maju będziemy Was przekonywać, że w tym nadmorskim kraju także można przeżyć niezwykłą, górską przygodę.

Śniadanie na Fanspianie – Dla amatorów dalszych wędrówek tym razem proponujemy wyjazd do dalekiego Wietnamu. Cel główny to Fansipan (3143 m n.p.m.).

Walonowie spod Stołu – Karkonosze to nie tylko wejście na Śnieżkę. Warto również wybrać się z Karpacza przez Sowią Przełęcz na Skalny Stół i Przełęcz Okraj. 

Południowy kraniec Polski – Dzięki zezwoleniu dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego zaglądamy na trasy pozaszlakowe. Autor przewodników Tomasz Rzeczycki wędruje od źródeł Sanu wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej przez Połoninę Bukowską, Kińczyk Bukowski do Przełęczy Bukowskiej. Na nieznanej turystom trasie witają go przepiękne widoki.

Hektar nieba nad głową – Żeby wędrować po Beskidzie Małym, nie trzeba żadnych zezwoleń. W maju zapraszamy na szlak prowadzący z Przełęczy Kocierskiej przez Łamaną Skałę, Gibasówkę i Kocierz. 

Szkoła pełna marzeń – „Szkoły na końcu świata” to nazwa krakowskiej fundacji, która chce pomóc nepalskiej szkole w Jharkot. Dlaczego warto pomagać mieszkającym w górach Nepalczykom, skoro w Polsce jest tyle potrzeb? W kolejnym numerze reportaż o niezwykłym nepalskim przedsięwzięciu.

Między warstwami – W poradniku „n.p.m.” tym razem piszemy o drugiej warstwie odzieży. Znany i ceniony od dawna przysłowiowy polar to niezwykle wszechstronna warstwa kompletu odzieży termoaktywnej. W mroźny dzień zadba o nasz komfort termiczny, a podczas intensywnej aktywności docenimy jego wysoką oddychalność. Współczesna bluza to wysoce wyspecjalizowana część naszej górskiej garderoby, która z całą pewnością zmieniła historię outdooru. O czym warto wiedzieć przed zakupami? 

Żętyca o właściwościach red bulla – Józefa Surowiak od 57 lat sprzedaje kompot i oscypki na szlaku na Trzy Korony w Pieninach. Kto zdobywał tę górę od Krościenka, ten zapewne spotkał ją na Bańkowym Groniu. Jak zaczęła się przygoda pani Józefy z górami, o tym rozmawiał z nią Kuba Terakowski.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0