HomeImprezy outdoor

Kinga Baranowska szturmuje Lhotse

W pierwszej dekadzie kwietnia Kinga Baranowska wyjechała w Himalaje. Jej celem jest wejście na Lhotse (8511 m) – czwarty szczyt świata.

Do tej pory na szczycie stanęło 15 Polaków, w tym jedna Polka – Anna Czerwińska w 2001 roku. Wszystkie dotychczasowe polskie wejścia miały miejsce drogą klasyczną prowadzącą ścianą zachodnią.

Kinga i Paweł po wylądowaniu w Katmandu (fot. arch. Kinga Baranowska)Kinga i Paweł po wylądowaniu w Katmandu (fot. arch. Kinga Baranowska)

Kinga Baranowska ma w swoim dorobku 7 zdobytych ośmiotysięczników: Cho Oyu (2003), Broad Peak (2006), Nanga Parbat (2007), Dhaulagiri (2008), Manaslu (2008), Kanczendzonga (2009) i Annapurna (2010). Podobną ilość wejść na ośmiotysięczniki może pochwalić się Anna Czerwińska, natomiast w rankingu polskich himalaistek nadal prym wiedzie nieżyjąca Wanda Rutkiewicz, które weszła na 8 szczytów ośmiotysięcznych.

Kinga przebywa już w rejonie Khumbu, skąd nadesłała pierwszą korespondencję. Plany wyprawy są następujące: Kinga wyrusza na Lhotse w zespole międzynarodowym, jednak wspinać się będzie razem z polskim alpinistą Pawłem Michalskim. Wyprawa planuje wejście na Lhotse zachodnią ścianą, czyli drogą klasyczną. Zamierza się wspinać na Lhotse bez używania dodatkowego tlenu z butli.

Lhotse od zachodu (fot. arch. Kinga Baranowska)Lhotse od zachodu (fot. arch. Kinga Baranowska)

Po zakończeniu wyprawy, Kinga będzie miała czas w Nepalu na bliższe zapoznanie się z międzynarodowym projektem „Sherpa Women”, realizowanym przy współpracy z organizacją „Empowering Women of Nepal” z Pokhary i wspieranym przez firmę Salewa. W przyszłości polska himalaistka chce zostać ambasadorką projektu, którego celem jest pomoc młodym dziewczętom z ubogich terenów zachodniego Nepalu w przygotowaniach się do roli przewodników górskich. 

Janusz Kurczab

wspinanie.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0