HomePrasa outdoorowa

Czerwcowy magazyn „Rowerour”

W czerwcowym numerze magazynu Rowertour wakacyjne pomysły: Gruzja, Szwajcaria, Brandenburgia, Warmia i Kanał Elbląski oraz granica południowa – ze Zgorzelca do Przemyśla. Ponad to planowanie wyjazdu rowerowego z maluchami oraz przegląd rowerów trekkingowych.

Wakacje z pomysłem:

  • Gruzja

Już na początku naszej kaukaskiej podróży musieliśmy się wykazać sporą dawką improwizacji. Czyż jednak elastyczność nie jest największą zaletą każdego planu? Nie pojechaliśmy tam przecież z zamiarem realizacji jakiegoś konkretnego zadania według ściśle ustalonej sekwencji i chronologii. Niech zatem zdarzenia same kreują przebieg naszej podróży.

  • Szwajcaria – Szlak Jezior

Czy wiecie, ile litrów mleka musi dać krowa, aby można było wyprodukować ważące 35 kilogramów koło sera Gruy?re? 400! A 400 litrów mleka to 1600 kilogramów trawy, popite 1360 litrami wody. Ufff… Na jeden szwajcarski ser.

  • Granica południowa – ze Zgorzelca do Przemyśla

Wyprawa wzdłuż południowej granicy Polski była zakończeniem naszej – taty i syna – pięcioletniej podróży rowerowej. Ambitne plany jazdy dokładnie według słupów granicznych i pokonywania kolejnych przełęczy szybko zweryfikowała górska trasa. Mimo że jechaliśmy raczej pogórzem niż górami, była to kondycyjnie najtrudniejsza nasza wyprawa. Jednak warto było… 

  • Warmia i Kanał Elbląski

Do Krosna przyjechaliśmy spóźnieni o kilka dni. I pomyśleć, że gdybyśmy naszą trasę poprowadzili inaczej, być może nasz pobyt na Warmii na zawsze już zostałby uwieczniony na taśmie filmowej, a my statystowalibyśmy na planie serialu, u boku gwiazd. 

  • Brandenburgia

Były samotne wyprawy, trasy pokonywane z kolegami, była i podróż przedślubna. Tata ma jednak obowiązki wobec dzieci. Skoro więc tylko młodsza latorośl skończyła siedem lat, powziąłem decyzję o przeforsowaniu pomysłu rowerowych wakacji całej rodziny.

Rowerowa baza podjazdów – przełęcz Col du Jandri

Wyżej na rowerze we Francji wjechać się już nie da. Szybko omiatamy wzrokiem horyzont w poszukiwaniu największego alpejskiego olbrzyma. Jest! Biała śnieżna czapa Mont Blanc unosi się nad morzem okolicznych szczytów niczym góra lodowa płynąca po oceanie. 

Z dzieckiem na wyprawę

Jak zaplanować wakacyjny wyjazd rowerowy z maluchami, uniknąć błędów podczas zakupu sprzętu, pakowania oraz zapewnić dzieciom i sobie niezapomnianą przygodę? Poniżej moje propozycje i wnioski, poparte – a jakże – bogatym doświadczeniem.

Przegląd rowerów trekkingowych 2300-2800 zł

Jeśli planujesz dalsze wyprawy rowerowe, a nie tylko weekendowe przejażdżki – rower trekkingowy powinien spełnić Twoje oczekiwania. Z racji większego rozmiaru kół, cieńszych opon, innej geometrii oraz rozwiązań napędu, pedałowanie jest na nim łatwiejsze i efektywniejsze niż na wciąż tak popularnym w Polsce góralu. 

ponadto:

Wycieczki z ratuszem w tle: Warszawa

Tak, zwiedzanie Warszawy na rowerze jest szaleństwem. Wbrew temu, co głosi rzesza „specjalistów” uważających, że w stolicy nie ma nic ciekawego do zobaczenia, miasto to oferuje atrakcje, które wystarczyć by mogły na wiele dni.

Bagażnik dla fulla

W przypadku większości ram z pełnym zawieszeniem, jedynym niewymagającym przeróbek bagażnikiem jest model montowany na sztycę. W tym przypadku trudno jednak mówić o bagażniku wyprawowym, gdyż nośność tego typu konstrukcji jest nie większa niż 10 kilogramów – podsumował Łukasz Wiśniowski w majowym „Rowertourze”. Ma rację. Ale ja się uparłem. Mam fulla i niedawno zostałem sakwiarzem.

Korespondencja – Egipt, Sudan – przez Saharę

Gdy po miesięcznym odpoczynku ponownie wsiadłem na rower w Kairze, przede mną leżała Sahara – największa pustynia świata. Jej pokonanie, przez Egipt i Sudan, było moim pierwszym wielkim afrykańskim wyzwaniem i jedynym sposobem na dostanie się w głąb Czarnego Lądu.

Jak co miesiąc w magazynie „Rowertour”:

nowości sprzętowe

komiks – Max Siodełko kręci

felieton – Na finiszu. W tym miesiącu pisze dla nas Sławomir Bajew

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0