HomeImprezy outdoor

Filmy TPN na Banff Mountain Festival

Dwa filmy wyprodukowane przez Tatrzański Park Narodowy – „Ciemność w Tatrach” w reżyserii Bartka Solika oraz „Niedźwiedź” w reżyserii Krzysztofa Kokoryna i Wojciecha Kliczki zostały zakwalifikowane na Banff Mountain Festival w Kanadzie, uznawany za największy i najbardziej prestiżowy festiwal filmów górskich na świecie.

„Ciemność w Tatrach” to kilkuminutowy reportaż. Tatry potrzebują ciemności, ale coraz trudniej odnaleźć w górach zupełny mrok. Łuna znad Zakopanego dociera daleko w głąb Parku Narodowego, a sztuczne światło przeszkadza nocnym drapieżnikom.

[video:http://www.youtube.com/watch?v=cAqC9Bw060k]

Nastrojowy obraz ukazuje Tatry w świetle księżyca, ale i sztucznego światła docierającego w zakamarki gór z miasta. Zaglądamy w ten świat gór, a także do Jaskini Wodnej pod Pisaną oraz do chałupy góralki, która żyje bez elektryczności.

„Niedźwiedź” to krótka animacja, jedna z trzech (obok „Świstaka” i „Kozicy”), która w zabawny i lekki sposób ukazuje wpływ człowieka na świat tatrzańskich zwierząt – niestety nie zawsze korzystny.

[video:http://www.youtube.com/watch?v=9G1_ql0F-pY]

Tatrzański Park Narodowy jest producentem kilkudziesięciu filmów o tematyce górskiej, dotyczącej m.in. ochrony przyrody tatrzańskiej. Aby udostępnić filmy szerokiej publiczności, Park postanowił zgłosić wybrane obrazy do konkursów filmowych, które odbywają się w ramach festiwali organizowanych w Polsce i za granicą.

We wrześniu nasze filmy można było obejrzeć podczas 8. Spotkań z Filmem Górskim, które odbyły się w Zakopanem oraz na Przeglądzie Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. W najbliższym czasie zostaną także pokazane na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Popradzie.

W listopadzie i grudniu szykują się kolejne projekcje. Odbędą się one podczas Dni Lajtowych w Karpaczu (9–11 listopada) oraz Explorers Festiwal w Łodzi (21–25 listopada).

W grudniu blok filmów TPN zaprezentowany zostanie podczas 10. Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

Filmy z Tatr będzie miała okazję obejrzeć także publiczność… w Bułgarii, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Górskich w Bansko, który odbędzie się w dniach 21– 25 listopada. A z początkiem przyszłego roku filmy TPN wysłane zostaną na kolejne festiwale, m.in. Trento Film Festival we Włoszech.

Filmy wyprodukowane przez TPN można obejrzeć za pośrednictwem strony internetowej Parku www.tpn.pl oraz na kanale youtube.

Źródło: TPN

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0