HomeImprezy outdoor

Koniec wyprawy na Lhotse

18 października uczestnicy wyprawy na Lhotse podjęli decyzję o zakończeniu ekspedycji. Największy wpływ na decyzje miała najnowsza prognoza pogody (patrz załącznik poniżej, na osi pionowej wykresu siła wiatru w węzłach – 1 węzeł odpowiada 1,85 km/h), która zapowiada, że do końca października utrzyma się na wysokości 8000 m n.p.m. wiatr o sile nie mniejszej niż 40 węzłów.

Choć szczyt nie został zdobyty, cele wyprawy zostały zrealizowane. Doświadczenie na dużych wysokościach (wyprawa osiągnęła wysokość 8250 m n.p.m.) zdobyła grupa młodych utalentowanych alpinistów. Mimo trudnych jesiennych warunków cały zespół spisał się doskonale i jest w dobrej formie fizycznej. 

O braku wejścia na szczyt zadecydowały następujące czynniki: 

  • przedłużający się aż do 19 września monsun,
  • niezaporęczowany na czas przez monopolistę SPCC (Sagarmatha Pollution Control Committee ) Ice Fall, (pisano o tym we wcześniejszych relacjach – poręczowanie ukończono dopiero 19.09,
  • wiatry o sile 40 węzłów utrzymujące się przez okres całego października,
  • wypadek śmiertelny Temby Sherpy i odmrożenia Tenzinga Sherpy.

Wydarzenia te miały wpływ na decyzję o niekontynuowaniu akcji górskiej w dalszym ciągu w złych warunkach.

W dniach 19-21.10 będzie miało jeszcze wyjście ponad bazę w celu likwidacji obozów i odzyskanie sprzętu.

Pozdrawiamy!

Uczestnicy wyprawy

 

***

Wyprawa odbywa się w ramach programu sportowego „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015″, który patronatem honorowym objął Pan Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Program ma wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki a sponsorem generalnym jest PKN Orlen S.A.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0