HomeRynek outdoor

Studia w ramach Outdoor Sports Valley – ucz się od liderów branży

We wrześniu tego roku ruszyły po raz pierwszy studia na poziomie licencjackim i magisterskim dla menadżerów i specjalistów w branży outdoor – Outdoor Sports Industry. Organizatorem przedsięwzięcia jest region i klaster branży outdoorowej – Outdoor Sports Valley.

Rejon outdooru – Rhone-Alpes

Położony w sercu francuskich Alp region Rhone-Alpes jest znany na całym świecie z organizacji wielu międzynarodowych imprez sportowych, takich jak The North Face® Ultra-Trail do Mont Blanc, Red Bull Elements, czy przebiegu fragmentów trasy Tour de France. Ponad to, w regionie odbywa się ponad 60% europejskich zawodów narciarskich i snowboardowych, jak również dotyczących innych dyscyplin, w tym kolarstwa górskiego, lekkoatletyki, czy golfa.

Co jednak ważniejsze, region Rhone-Alpes jest ważnym europejskim ośrodkiem przemysłu outdoorowego. W przybliżeniu zlokalizowanych jest tu 200 outdoorowych firm, 450 marek, dzięki czemu zatrudnienie znajduje 25 tys. pracowników.

Można więc powiedzieć, że przyszłość europejskiej branży outdoorowej jest położona właśnie w tym francuskim rejonie. Swoje europejskie siedziby mają tu takie międzynarodowe firmy jak m.in.: Salomon, Mavic, Patagonia, Petzl, Vuarnet, Columbia, adidas Outdoor, Orage, Fusalp, Eider, Millet, Burton, Arva, Scott Sports, Icebreaker i Arc’teryx.

Te firmy wspierają także program edukacyjny Outdoor Sports Valley.

Outdoor Sports Valley

Wyrażenie „Outdoor Sports Valley” odnosi się zarówno do regionu jak i klastra branżowego dedykowanego sportom outdoorowym. Outdoor Sports Valley (OSV) to siedziby większości outdoorowych firm oraz kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy związanych z branżą sportową i rekreacyjną. Do klastra OSV należy około 90 firm, reprezentujących ponad 150 marek i zatrudniających 2500 pracowników. (Oferty pracy w Outdoor Sports Valley znajdują się na stronie: emploi.outdoorsportsvalley.org)

Celem OSV jest przyczynienie się do rozwoju branży outdoor, także w zakresie edukacyjnym. Dlatego właśnie zostały utworzone studia dla przyszłych menadżerów, techników i przedstawicieli handlowych w branży outdoorowej.

OSV przygotował trzy programy nauczania we współpracy z ośrodkami naukowymi, takimi jak: EMLYON Business School, Université de Savoie in Annecy (IAE Savoie Mont-Blanc Institute of Management i IUT Technical School) oraz CNPC.

[video:http://vimeo.com/38488843#]

Zalety studiów OSV:

 • Specjalizacja w wybranym zakresie branży outdoorowej: tekstyliów i materiałów technicznych, sprzedaży i handlu detalicznego lub zarządzania.
 • Program i treści nauczania zostały opracowane wspólnie ze specjalistami z branży outdoorowej.
 • Zajęcia prowadzone są przez utytułowaną kadrę akademicką oraz doświadczonych spcjalistów branży outdoorowej.
 • Studenci uczestniczą w projektach bezpośrednio związanych z bieżącymi i kluczowymi zagadnieniami branży outdoorowej i sportowej.
 • Studenci odbywają staże w firmach sportowo-outdoorowych.
 • Absolwenci nabywają unikalną sieć kontaktów biznesowych i zwiększają swoje szanse na rozpoczęcie kariery w branży outdoorowej na międzynarodowym poziomie.

Kierunki studiów:

 • Studia magisterskie: Sports and Outdoor Industry Management

Celem studiów jest przygotowanie absolwenta do przyszłej pracy na stanowiskach kierowniczych w branży sportowo-outdoorowej. Program obejmuje zawansowane i nowoczesne rozwiązania w branży sportowej i na rynku sportowo-outdoorowym, od trendów produktowych, przez techniki marketingowe, po strategie biznesowe.

Zajęcia prowadzone są w ramach EMLYON Business School przez profesorów i wykładowców wysokiego szczebla, przy współpracy z profesjonalistami z branży outdoorowej.

Przebieg studiów:

Studia obejmują siedem miesięcy zajęć we Francji, podzielone pomiędzy kampus EMLYON Lyon (kursy podstawowe) oraz Annecy-Alps (kursy specjalistyczne).

Kolejne cztery miesiące studiów odbywają się w Chinach, w EMLYON Business School w Szanghaju (specjalistyczne kursy związane z rzeczywistymi problemami w przemyśle outdoorowym).

Następnie studenci odbywają staż trwający od 4 do 9 miesięcy. Studia kończą się napisaniem i obroną pracy magisterskiej.

Całkowity czas trwania studiów: 16 miesięcy.

Program studiów pozwoli uczestnikom rozwinąć umiejętności potrzebne podczas pracy na stanowiskach menadżerskich wysokiego szczebla, specjalistycznie ukierunkowanych na branżę outdoorową i sportową.

Studenci będą uczyć się od wykładowców, ekspertów oraz kluczowych graczy branży outdoorowej, którzy podzielą się swoim biznesowym doświadczeniem.

Typ studiów:

Studia magisterskie. EMLYON jest jedną z najlepszych szkół biznesowych na świecie. Według francuskiego rankingu Challenges uczelnia ta plasowała się na drugim miejscu w 2012 roku. Studia Master of Science in Management plasują się na piątym miejscu spośród 65 kierunków studiów w Europie, typowanych przez Financial Times.

Wymagania kwalifikacyjne:

 • Licencjat (3 lub 4-letni, w zależności od kraju)
 • Spełnienie kryteriów wymaganych przez aplikację na studia
 • Rozmowa kwalifikacyjna (możliwa wideokonferencja)

Profil studenta:

 • Inżynier lub absolwent kierunku zarządzania, z pasją sportowo-outdoorową oraz silną motywacją do pracy w branży outdoorowej.
 • Wymagana jest umiejętność języka angielskiego na wysokim poziomie (TOEIC 700 minimum). Wszystkie zajęcia odbywają się w języku angielskim.

Możliwości pracy po studiach:

Stanowiska liderów branży sportowo-outdoorowej, którzy będą w stanie rozpocząć swoją karierę w działach rozwoju produktu, sprzedaży, marketingu i zarządzania.

Koszt:

Opłaty za studia za rok akademicki 2012/2013:

Obywatele UE: 18.000 euro

Osoby spoza UE: 22.000 euro

Więcej informacji na stronie: www.em-lyon.com i na Facebooku

 • Studia licencjackie: International Sales Specialists in Sports

Celem studiów jest wykształcenie przedstawicieli handlowych z umiejętnościami działania na rynkach międzynarodowych, a także menadżerów, którzy opanują techniki sprzedaży w branży outdoorowej.

Absolwenci kierunku będą rozumieli międzynarodowe środowisko w branży outdoorowej, a także będą umieli uchwycić kluczowe elementy występujące w rozwoju produktów, w produkcji, dystrybucji, a także marketingu.

Przebieg studiów:

Program studiów obejmuje siedem miesięcy zajęć na Université de Savoie (IAE Savoie Mont-Blanc Institute of Management), a następnie trzymiesięczny staż.

Typ studiów:

Studia licencjackie International Business na IAE Savoie Mont-Blanc Institute of Management.

Wymagania kwalifikacyjne:

 • Ukończone 2 lata studiów na poziomie uniwersyteckim
 • Spełnienie kryteriów wymaganych przez aplikację na studia
 • Rozmowa kwalifikacyjna (możliwa wideokonferencja)

Profil studenta:

 • Absolwent szkoły handlowej lub związanej z marketingiem. Student tych studiów powinien mieć świadomość biznesową, międzynarodową perspektywę i dobre zrozumienie branży sportowej (pasja outdoorowa jest dodatkowym atutem).
 • Wymagana jest umiejętność języka angielskiego na wysokim poziomie (TOEIC 700 minimum). Wszystkie zajęcia odbywają się w języku angielskim.

Możliwość pracy po studiach:

Absolwent studiów będzie przygotowany do pracy na stanowiskach takich jak: kierownik sprzedaży eksportowej, regionalny kierownik sprzedaży, kierownik międzynarodowej dystrybucji, kierownik sprzedaży detalicznej. Możliwość kontynuacji studiów na poziomie magisterskim.

Koszt: 3 900 euro

Więcej informacji na stronie: www.imus.univ-savoie.fr 

 • Studia licencjackie: Performance Sports Textile and Footwear

Celem studiów jest wykształcenie przyszłych wysokokwalifikowanych specjalistów w zakresie rozwoju i produkcji odzieży, obuwia, plecaków lub akcesoriów tekstylnych.

Przebieg studiów:

Program studiów obejmuje zajęcia na Université de Savoie (IUT) w Annecy. W ramach studiów odbędzie się 500 godzin zajęć zarówno indywidualnych, jak i w grupach projektowych. Zajęcia odbywają się od września do końca marca, następnie należy odbyć trzymiesięczny staż.

Rodzaj studiów:

Studia licencjackie

Wymagania kwalifikacyjne:

 • Ukończone 2 lata studiów na poziomie uniwersyteckim
 • Spełnienie kryteriów wymaganych przez aplikację na studia
 • Rozmowa kwalifikacyjna (możliwa wideokonferencja)

Profil studenta:

 • Absolwent szkoły technicznej lub związanej z modą i projektowaniem, z pasją sportowo-outdoorową oraz z silną motywacją do pracy w branży outdoorowej.
 • Wymagana jest umiejętność języka angielskiego na wysokim poziomie (TOEIC 700 minimum). Wszystkie zajęcia odbywają się w języku angielskim.

Możliwość pracy po studiach:

Absolwent studiów będzie przygotowany do pracy m.in. jako menadżer produktu w dziale obuwia, odzieży, plecaków oraz dodatków.

Absolwenci będą także mieli możliwość kontynuowania studiów na studiach magisterskich na European Master’s in Business Studies (IAE Savoie Mont-Blanc – Annecy, Francja) lub Master’s in sports ergonomics and engineering na Université de Savoie (także w Annecy).

Koszt: 3 900 euro

Więcej informacji na stronie: www.iut-acy.univ-savoy.fr

Źródło: Outdoor Sports Valley

KOMENTARZE

WORDPRESS: 1
 • comment-avatar
  Anonim 12 lat ago

  Anonim. Ciekawy jestem czy jest szansa założyć taki kierunek w Polsce.