HomeImprezy outdoor

Konferencja prasowa zimowej wyprawy na Broad Peak

21 grudnia w warszawskim Centrum Olimpijskim odbyła się konferencja prasowa zimowej wyprawy na Broad Peak (8051 m), która ma wyruszyć na przełomie roku. Wyposażenie bazy wyprawy, sprzęt biwakowy, wspinaczkowy i żywność już oczekują na naszych alpinistów w tradycyjnym miejscu na lodowcu Godwin Austen.

Broad Peak jest jednym z trzech ośmiotysięcznych szczytów jeszcze niezdobytych w porze zimowej. Był on już sześciokrotnie atakowany zimą:

 • 1987/1988 – Maciej Berbeka i Aleksander Lwow – członkowie polskiej wyprawy na K2 kierowanej przez Andrzeja Zawadę – zaatakowali go w stylu alpejskim. Wyruszyli 3 marca, kolejno biwakując na wysokościach 6000, 6500 i 7300 m. 6 marca, już bez obciążenia, przy dobrej pogodzie wyruszyli w kierunku szczytu. Około godz. 15.30, jeszcze przed przełęczą Broad Col, zrezygnował Lwow. Berbeka samotnie kontynuował atak.

Minął przełęcz i w silnym wietrze, przy złej widoczności, wspinał się skalną granią. W pewnym momencie wydawało mu się, że jest na szczycie i przekazał ten fakt do bazy. Ta nie zgłosiła żadnych wątpliwości. Tymczasem okazało się później, że zdobył nieco niższy wierzchołek, tzw. Rocky Summit (8035 m).

Maciej Berbeka był dotychczas najbliżej wierzchołka BP zimą (fot. Janusz Kurczab)Maciej Berbeka był dotychczas najbliżej wierzchołka BP zimą (fot. Janusz Kurczab)

 • 2002/2003 – Sześcioosobowa hiszpańska wyprawa pod kierunkiem Juanito Oiarzabala osiągnęła wysokość 6900 m.
 • 2006/2007 oraz 2007/2008 – Włoch Simone Moro dwukrotnie podejmował próby zimowego wejścia na Broad Peak. Towarzyszyli mu Pakistańczycy Shaheen Baig i Quadrat Ali. W czasie pierwszej próby osiągnięto obóz III (7200 m), podczas drugiej alpiniści dotarli do 7800 m.
 • 2008/2009 – Polska wyprawa kierowana przez Artura Hajzera dotarła do wysokości 7000 m.
 • 2010/2011 – Ponowna próba wyprawy Artura Hajzera. Tym razem huraganowe wiatry spędziły Polaków z wysokości 7830 m.

Konferencję prasową otworzył Artur Hajzer – kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015. Przedstawił uczestników i wyjaśnił, że tym razem kierownictwo wyprawy zostało powierzone Krzysztofowi Wielickiemu. Krzysztof przedstawił koncepcję taktyki i pokazał szereg slajdów ilustrujących przebieg drogi na Broad Peak oraz specyfikę wspinaczki zimowej.

Krzysztof Wielicki "egzaminuje" uczestników z przygotowań do wyprawy (fot. Janusz Kurczab)Krzysztof Wielicki „egzaminuje” uczestników z przygotowań do wyprawy (fot. Janusz Kurczab)

Slajdy dobitnie pokazywały różnicę w warunkach panujących latem i zimą na ścianach Karakorum. Kolejno zabierali głos uczestnicy wyprawy i każdemu Krzysztof zadawał to samo pytanie: jak przygotowywali się do wyprawy?

Czas, aby przedstawić skład wyprawy, która będzie liczyć 5 osób. Oto on: Maciej Berbeka (1954), Adam Bielecki (1983), Tomasz Kowalski (1985), Artur Małek (1979) i Krzysztof Wielicki (1950, kierownik wyprawy). 

Uczestnicy wyprawy. Od lewej: Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek (fot. Janusz Kurczab)Uczestnicy wyprawy. Od lewej: Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek (fot. Janusz Kurczab)

Każdy z nich powiedział parę słów na temat swoich przygotowań i motywacji dla wzięcia udziału w wyprawie. Wszyscy zapewnili, że zrobili wiele, żeby dobrze się przygotować do tej wymagającej próby.

Pod koniec konferencji redaktor naczelna medialnego sponsora wyprawy – National Geografic Polska – Martyna Wojciechowska wręczyła Krzysztofowi Wielickiemu dwa proporczyki National Geografic z życzeniami, aby znalazły się na wierzchołku Broad Peak.

[video:http://www.youtube.com/watch?v=kPM82EYyh3w]

Jeszcze życzenia powodzenia wyprawy złożył prezes Polskiego Związku Alpinizmu Janusz Onyszkiewicz, po czym część oficjalna konferencji została zakończona, a uczestnicy już indywidualnie odpowiadali na pytania dziennikarzy.

Janusz Kurczab

Wspinanie.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 6
 • comment-avatar
  Anonim 11 lat ago

  BROAD PEAK. POWODZENIA PANOWIE :))) ŻYCZĘ POWODZENIA

  • comment-avatar
   Anonim 11 lat ago

   i na co im to ?. tydzień temu w Polsce zrobiło się -10 stopni i już miałem dość. Nie wiem co pcha tych gości w tak nieprzyjemne rejony. Chwila sławy ? Ją można zdobyć na milion innych sposobów w dzisiejszych czasach, nie wychodząc z domu.
   Oby tylko nikomu nic się nie stało…

   • comment-avatar
    Anonim 11 lat ago

    re: i na co im to ?. Masz rację sławę można zdobyć na wiele sposobów 🙂 tak dla przykładu… można zostać gejem politykiem lub wstawić sobie implanty piersi i zostać mis euro2012. Wiec jednak, że nie dla sławy idą tam „ludzie gór”, bo tak można o nich napisać.

    Piotr Pustelnik (pewnie nawet nie wiek kto to jest) zapytany: „Dlaczego chodzi po górach?”
    – Odpowiedział, że ludzi można podzielić na dwa rodzaje:
    a) na tych którym nie trzeba tej pasji tłumaczyć.
    b) na tych którym się jej nie wytłumaczy. ”

    tyle w temacie.

   • comment-avatar
    Anonim 11 lat ago

    :(. Jakbyś przewidział 🙁

 • comment-avatar
  Anonim 11 lat ago

  oj chłopaki. znajdźcie się!

 • comment-avatar
  Anonim 11 lat ago

  tt. nie mogelem dokonczyc bo sie rozryczalem 🙁