HomeTesty

Starcie w biegu: Columbia versus The North Face

Porównawczy test butów do biegania trailowego marki Columbia i The North Face, to nie tylko starcie tych dwóch marek na gruncie samego biegu, ale także rywalizacja dwóch odmiennych i równie znanych technologii, czyli OutDry® i Gore-Tex®. 

Buty Ravenous™ Outdry® marki Columbia oraz The North Face Men’s Single-Track GTX XCR™ II przeznaczone są do biegów terenowych w warunkach zimowo-jesiennych, deszczowych, po mokrym i śliskim terenie.

Oba modele zostały jednak przetestowane we wszystkich porach roku, czyli zarówno podczas długich biegów w okresie wiosenno-letnim w całkowicie suchych warunkach i temperaturze około 25 °C, w trakcie treningów jesiennych w wilgotnych warunkach, jak i zimowych po śniegu i zalodzonym terenie. 

Na dobry początek oddajmy głos producentom, którzy najlepiej prezentują parametry i charakterystykę swoich produktów.

  • Columbia Ravenous™ Outdry®

Podstawową technologią zastosowaną w modelu Ravenous™ Outdry® marki Columbia jest OutDry®, którego zadaniem jest ochrona buta przed przemoczeniem. OutDry® umożliwia bezpośrednie połączenie wodoodpornej, oddychającej membrany z warstwą zewnętrzną buta. Dzięki temu uszczelnione są wszystkie miejsca, przez które mogłaby wnikać woda.

Jak zapewnia producent, nie ma to nic wspólnego z tradycyjnym obuwiem „wodoodpornym”, w którym membrana jest luźno zawieszona wewnątrz cholewki, co umożliwia dostawanie się wody i brudu pomiędzy obie warstwy i powoduje uczucie zimna oraz ciężkości buta. 

Kolejną technologią zastosowaną w modelu Columbii jest Techlite® Fit™, co oznacza, że system wsparcia pięty zabezpiecza specjalna pianka o dwóch gęstościach, stanowiąca stabilne podparcie pięty i przechodząca w bardziej miękką warstwę pianki w okolicach sznurowania.

Buty wyposażono również w wykonaną z gumy Omni-Grip® podeszwę zewnętrzną z wielokierunkowymi żłobieniami, która ma zapewniać bardzo dobrą przyczepność na mokrej, błotnistej lub nierównej nawierzchni. Minimalistyczne wzmocnienia i oddychająca siateczka cholewki gwarantować mają lekkość bez rezygnacji z komfortu.

Elastyczna konstrukcja części przedniej i strefa kontaktu bocznej części buta z ziemią gwarantują właściwe dopasowanie buta do stopy biegacza, a co za tym idzie, dostosowanie się do jego naturalnego ruchu stopy.

  • The North Face Men’s Single-Track GTX XCR™ II

The North Face Men’s Single-Track GTX XCR™ II to lekkie, wodoodporne buty treningowe z membraną GORE TEX®. Wykonane zostały z odpornej na ścieranie siateczki. Odpowiednio skonstruowany język ma na celu zapobieganie dostawania się do środka kamieni – w tym celu nad językiem znajduje się siateczka, tworząca jednocześnie kieszonkę, pod którą można umieścić sznurówki, żeby nie przeszkadzały w trakcie biegu.

Technologia Snake Plate™ ma chronić palce, nie zmniejszając przy tym elastyczności buta. System dopasowania śródstopia C-Delta i wyściółka Ortholite® Northotic™ zapewniają stabilizację stopy.

Z kolei technologia Cradle™ zapobiega przesuwaniu się pięty i wspólnie z wytłaczaną ciśnieniowo „międzypodeszwą” jest gwarancją odpowiedniej amortyzacji.

Podeszwa została wykonana z gumy Tenacious™ Grip, która zapewnia przyczepność na błotnistym i mokrym podłożu.

  • Oddychalność i termika

Zacznijmy od tego, że zarówno Single-Track GTX XCR™ II, jak i Ravenous™ Outdry® są naprawdę dobrej klasy butami przeznaczonymi do biegów terenowych w warunkach zimowo-jesiennych, także w trakcie deszczu i śniegu.

Oba modele, jak wspomniałem na początku, wyposażone zostały w membranę nieprzepuszczającą wody. Już sam ten fakt powoduje, że oddychalność tych butów w warunkach długiego biegu będzie niezadowalająca. Tak więc należy na samym wstępie zaznaczyć, że to nie wysokie parametry oddychalności mają być ich dominującą cechą.

Jednak pomimo braku wentylacji, długie biegi w okresie wiosenno-letnim (a takie w nich odbyłem, poza treningami w miesiącach zimowych), w całkowicie suchych warunkach i temperaturze około 25 °C, nie spowodowały negatywnych odczuć i nie przeszkadzały w treningu.

Poza nieco zbyt rozgrzanymi stopami nie odczuwałem dyskomfortu. To raczej temperatura, jaką osiągało ciało i mięśnie w czasie biegu, była czynnikiem decydującym o przegrzaniu.

  • Nieprzemakalność

Jeżeli chodzi o warunki docelowe – czyli jesienno-zimowe, do jakich modele są przeznaczone – testy pokazały, że oba modele zasługują na bardzo dobrą opinię. Buty utrzymały odpowiedni komfort i suchość w poruszaniu się po mokrym podłożu, również w deszczu. Wynika z tego, że rzeczywiście można polegać na opisanych przez producentów charakterystycznych właściwościach systemów nieprzemakalności.

Buty marki Columbia i The North Face sprawdziły się zwłaszcza podczas zimowego biegania po śniegu, niemal idealnie utrzymując suchość i optymalną temperaturę. To właśnie w takich warunkach najlepiej wykazały swoje zalety.

Warto jednak dodać, że w przypadku głębokiego śniegu, trzeba koniecznie zaopatrzyć się w ochraniacze, uniemożliwiające dostawanie się śniegu do wnętrza buta. W przeciwnym razie topiący się śnieg powoduje na ogół przemoczenie butów.

Zarówno Ravenous™ Outdry®, jak i The North Face Men’s Single-Track GTX XCR™ II sprawdziły się również w momencie całkowitego zalania wodą, co w przypadku butów nieprzemakalnych na ogół stanowi problem.

W przypadku testowanych modeli, pomimo zalania wnętrza buta, komfort biegu został utrzymany. Nastąpiło wyciśnięcie nadmiaru wody, a ta która pozostała, nie powodowała uciążliwości. To jednak ekstremalny przypadek, z którym trzeba radzić sobie indywidualnie.

  • Konstrukcja butów

Oba modele można ocenić jako wygodne. Wewnętrzne konstrukcje butów, pomimo różnic, zostały bardzo dobrze wykonane, co znów przekłada się na bardzo dobre trzymanie stopy. Podczas kolejnych biegów buty nie powodowały żadnych obtarć. Potwierdziła się wysoka jakość, jaką oferują producenci.

Trzymanie stopy w bucie

Ravenous™ Outdry® Columbii to but nieco obszerniejszy od modelu marki The North Face, dający palcom sporo luzu, co z kolei owocuje bardzo dobrym komfortem dla stopy.

Co istotne, pomimo luzu, śródstopie jest trzymane optymalnie i stopa nie przesuwa się do przodu, jest utrzymywana w odpowiednim miejscu, a palce w trakcie biegu mają wystarczającą przestrzeń. Dzięki tej właśnie „przedniej szerokości” but podczas biegu gwarantuje bardzo dobrą stabilność boczną na podłożu, co w konsekwencji pomaga w utrzymaniu równowagi w trudnym terenie.

Konstrukcja tego modelu, to połączenie cienkich warstw siatki i membran na sztywniejszym szkielecie twardych materiałów na przedzie, w środku i z tyłu buta. Buty sprawiają ważenie, jakby ich przednia część – wykonana z cienkiego i dość twardego tworzywa – miała dodatkowo chronić palce przed niebezpiecznymi przeszkodami. Dodajmy, że w żaden sposób nie wpływa to negatywnie na komfort noszenia tego modelu.

The North Face Men’s Single-Track GTX XCR™ II, inaczej niż model Columbii, bardzo ciasno opina stopę, jest smuklejszy, palce są nieco mocniej ściśnięte. To największa różnica między testowanymi modelami. 

The North Face Men’s Single-Track GTX XCR™ II sprawiają wrażenie idealnie dopasowanych do stopy, bez pustych przestrzeni wewnątrz. Podeszwa wewnątrz ma nieco łódkowaty kształt na krawędziach, co utrzymuje stopę w nieruchomej pozycji względem buta.

Model ten ma gruby i miękki język. Mocne zawiązanie sznurowadeł sprawia wrażenie zbyt dużego zaciśnięcia stopy, jednak wbrew tym początkowym pozorom nie powoduje dyskomfortu.

Kolejną istotną różnicą jest sama konstrukcja buta. The North Face Men’s Single-Track GTX XCR™ II są wykonane z miękkich materiałów, sprawiają wrażenie grubszych i bardziej gąbczastych, przy tym miększych i cieplejszych od modelu Columbii.

Warto także dodać, że konstrukcja obu modeli butów nie wymusza żadnej konkretnej techniki biegu, biegacze biegający zarówno ze śródstopia, jak i z pięty, będą się w nich czuć wygodnie.

Na nawierzchni

Dzięki zastosowaniu w śródpodeszwie modelu Ravenous™ Outdry® kanciastych gwiazdek, buty te bardzo dobrze sprawdziły się na twardym i mokrym podłożu, zalodzonych kamieniach, czy twardym śniegu. Jednak, jako że podeszwa nie jest przesadnie gruba, podczas biegu odczuwalne są niewielkie ostre kamienie.

Natomiast nieco bardziej regularna podeszwa w modelu The North Face jest też bardziej podatna na poślizg, jednak podczas biegów w trudnym terenie i po twardym śniegu nie zaobserwowałem istotnych różnic.

Grubość podeszwy sprawia wrażenie masywnej, istotnie jest dość gruba, co dobrze sprawdza się w przypadku trafienia w biegu na ostre kamienie.

Zarówno Columbia Ravenous™ Outdry®, jak i The North Face Men’s Single-Track GTX XCR™ II poradzą sobie z mokrą, nawet błotnista trawą. Generalnie przyczepność obydwu modeli jest bardzo dobra i daje duże możliwości do wykazania swoich umiejętności w ekstremalnych warunkach.

Oba modele sprawdzą się nie tylko w terenie outdoorowym, ale także na asfalcie, jeśli fragment trasy będziemy musieli pokonać na tego typu nawierzchni. W warunkach twardego podłoża buty mają zadowalające trzymanie stopy, przyczepność oraz twardość podeszwy jest odpowiednia, a stopa nie pływa.

Nie musimy się też martwić o bieżnik, który jest bardzo trwały. W terenie ścieranie jest znikome, na asfalcie nieznacznie zauważalne. Podobnie jest z zużyciem butów – po 300 kilometrach biegania nie ma żadnych przetarć, nie jest odczuwalny spadek amortyzacji, czy komfortu.

  • Sezon i dystans

Chociaż buty są przeznaczone na okres jesieni i zimy, to z powodzeniem biegam w nich także latem – można je więc traktować jako modele całoroczne. Jest to jednak indywidualny wybór każdego użytkownika, zwłaszcza że na lato buty z membraną nie są konieczne.

Buty pozwalają także na szeroki wybór dystansu i rodzaju nawierzchni. Oba modele dobrze się spisują na każdej długości biegu, od 3 do 42 kilometrów, przy czym będą wygodne w każdych warunkach. Jeżeli miałbym je jednak koniecznie sklasyfikować do jakiegoś typu warunków czy podłoża to z pewnością przeznaczone są na zimę i śnieg, również na teren leśny, błotnisty, a także twarde skaliste podłoże. Sprawdzą się także na szutrze.

Adam Kopta

* Test ukazał się w Magazynie 4outdoor.pl 6/2012 (24)

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0