HomeImprezy outdoor

Polacy spędzą zimę za granicą – wyniki badań

Polskie góry spadają w rankingu popularności na najlepsze miejsce do spędzenia zimowego urlopu. Większość Polaków planuje spędzić sezon narciarski 2012/2013 poza krajem. Wyjeżdżając za granicę wykupują ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. Wolą również płacić tam kartą, niż gotówką.

Firma Diners Club Polska zaprezentowała wyniki internetowego badania pt.: „Polacy na stoku 2012/2013”. Badanie przeprowadzone zostało wśród miłośników białego szaleństwa. Udzielone odpowiedzi posłużyły analizie zachowań Polaków na stoku, sprawdzeniu w jakie rejony narciarskie najczęściej wyjeżdżają, bez jakich gadżetów nie wyobrażają sobie zimowego szaleństwa i czy planując aktywny wypoczynek myślą o bezpieczeństwie swoim i swoich najbliższych.

Sezon zimowy 2012/2013

Polacy chętnie wypoczywają na stoku, jednak polskie góry nie są wcale najczęściej wybieranym przez nich celem zimowego wypoczynku. Jak wynika z przeprowadzonego badania, aż 62 proc. respondentów planuje spędzić sezon zimowy 2012/2013 poza Polską. Może to wynikać m. in. z większej dostępności, jakości przygotowania i zróżnicowania poziomu trudności tras zagranicznych oraz uwarunkowań pogodowych.

Najpopularniejszym krajem wskazywanym jako cel wyjazdu w tym sezonie jest Austria, wybrało ją prawie 40 proc. ankietowanych. Kolejny wskazywany cel podróży to Włochy (13 proc.). Pozostałe państwa, które znalazły się w odpowiedziach to Słowacja, Czechy, Francja, zdobywając po kilka punktów procentowych. Natomiast na polskich stokach zamierza wypoczywać zaledwie 32 proc. ankietowanych.

Gadżety na stoku

Zdecydowanie najważniejszą rzeczą do zabrania na stok według respondentów biorących udział w badaniu jest kask ochronny (73 proc. wskazań), który przede wszystkim zabezpiecza przed urazami głowy, a także może służyć jako modne uzupełnienie stroju.

Następnie ankietowani wymienili kartę płatniczą (43 proc.), dzięki której nie muszą zabierać zapasu gotówki, co daje im większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu na stoku. W dalszej kolejności wskazano gogle (43 proc.) oraz telefon z dostępem do internetu (41 proc.).

Bezpieczeństwo i komfort na stoku są dla nas najważniejsze

Analiza udzielonych w badaniu odpowiedzi dostarcza ciekawych informacji w zakresie naszego poczucia bezpieczeństwa na stoku. Polacy lubią cieszyć się beztroskim, zimowym wypoczynkiem i wiąże się to także z wykupieniem ubezpieczenia dla siebie i swoich bliskich. 75 proc. ankietowanych odpowiedziało, że wyjeżdżając na zimowy wyjazd wykupuje ubezpieczenie.

Pośród respondentów wybierających wyjazdy zagraniczne, wykupienie ubezpieczenia deklaruje aż 92 proc. z nich. Zgodnie z opinią ankietowanych, ubezpieczają się oni żeby uniknąć konsekwencji wysokich kosztów leczenia w sytuacji wypadku i akcji ratowniczej oraz dla większego poczucia bezpieczeństwa na stoku. Z powodów związanych z bezpieczeństwem i dla większego komfortu 54 proc. z tych osób woli również podczas urlopu płacić kartą a nie gotówką.

Natomiast pośród osób wybierających polskie góry na miejsce zimowego urlopu, tylko 46 proc. ubezpiecza siebie i/lub swoją rodzinę. Większość zapytanych o przyczynę nie wykupowania ubezpieczenia nie potrafi jednak wskazać konkretnego powodu.

Często pojawiającą się odpowiedzią respondentów na to pytanie była również opinia, że skoro do tej pory nie doświadczyli nieprzyjemnej/groźnej sytuacji na stoku, to nie muszą interesować się ubezpieczeniem. W 49 proc. przypadkach osoby te także preferują płatność kartą zamiast posiadania zapasu gotówki.

Badanie online zostało rozpoczęte 18 grudnia 2012 roku i trwało do 13 stycznia 2013 roku, czyli w okresie, kiedy amatorzy zimowych sportów już zaczęli sezon lub się do niego przygotowują. Ankietę wypełniło 326 osób.

***

Organizatorem i pomysłodawcą przeprowadzenia badania jest Diners Club Polska.

Partnerami badania są: SKI TEAM, Austria.info, Biuro podróży Grupa Travel

Patronem medialnym programu jest: Magazyn NTN Snow & More

 Źródło: Fleishman-Hillard

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0