HomeImprezy outdoor

Polacy wśród zwycięzców Polartec® Challenge 2013: Na Krańcach Świata

Polartec® Challenge to coroczny, międzynarodowy program grantowy, do którego mogli zgłaszać się wszyscy planujący wyprawy – pojedynczo lub w grupach – i szukający finansowego wsparcia.

Spośród nadesłanych zgłoszeń z całego świata Polartec wybrał cztery projekty. Jeden z nich jest autorstwa Agnieszki i Mateusza Waligórów*, którzy planują rowerową podróż szlakiem Canning Stock Route wiodącym przez trzy pustynie Australii.

Od lat Polartec® wspiera najlepszych sportowców i podróżników z całego świata, którzy szanują środowisko i kultury lokalne. Poza wsparciem finansowym, zwycięzcy programu otrzymują od Polartec® również kompletny system odzieży potrzebny do zrealizowania wyprawy.

W ciągu ostatnich 22. lat, Polartec® pomógł zrealizować setki nietuzinkowych ekspedycji. W tym roku, po raz pierwszy w historii programu Polartec® Challenge, wsparcie otrzyma ekipa z Polski.

Agnieszka i Mateusz Waligóra w trakcie swoich wyprawAgnieszka i Mateusz Waligóra w trakcie swoich wypraw

Agnieszka i Mateusz Waligóra planują przejechać na rowerach legendarny Canning Stock Route (CSR) znajdujący się w Australii. Droga ta stanowi nie lada wyzwanie dla rowerzysty, gdyż jest to najdłuższa i najcięższa australijska trasa off-roadowa biegnąca z południowego zachodu na północny wschód kontynentu i przecina trzy pustynie – Gibsona, Wielką Piaszczystą i Tanam. W te rejony zazwyczaj odważają się zapuścić jedynie wozy terenowe.

W trakcie podróży, Agnieszka i Mateusz będą całkowicie polegać na wiezionych przez siebie zapasach i wodzie, którą będą mogli czerpać z 51.studni rozmieszczonych przy szlaku. Canning Stock Route jest także wyjątkowy ze względu na swoje znaczenie dla rdzennymi mieszkańców Australii, którzy nadal licznie zamieszkują te tereny. Dzięki tej wyprawie, Polacy chcą przybliżyć ich kulturę i historię.

Mimo iż, to odważne przedsięwzięcie to mamy podstawy wierzyć że zakończy się ono sukcesem. Agnieszka i Mateusz to zaprawieni w bojach ludzie z pasją. W pierwszą rocznicę ślubu, w sierpniu 2011 roku, wyruszyli z Wrocławia w rowerową podroż przez świat, a nie dookoła świata, co oboje podkreślają. Na początek pojechali do Ameryki Południowej, a dziś 17 miesięcy później niebawem zakończą ten etap podróży.

W jej trakcie przejechali na rowerze z Argentyny do Panamy pokonując 13 tysięcy kilometrów, stawiając w drodze czoła wyzwaniom rowerowym i górskim – udało im się zdobyć kilka andyjskich sześciotysięczników m.in. Huayana Potosi w Boliwii czy Cotopaxi i Chimborazo w Ekwadorze. Ich poczynania mżna śledzić na stronie www.nakrancach.pl.

Wśród pozostałych zwycięzców Polartec® Challenge znaleźli się również:

  • Meghan Kelly, Pip Hunt, Nat Segal, McKenna Peterson, Karissa Tuthill, oraz Martha Hunt , któr planują przedostać się żaglówką z Islandii na Grenlandię i dokonać pierwszych zjazdów na nartach w tym rejonie.
  •  Amber Valenti, Rebecca Dennis i Sabra Purdy wyruszą w podróż na Syberię wiodącą prze trzy kraje. Pokonają 4, 400 km w drodze do źródeł rzeki Amur celebrując dzikość przyrody tej części Ziemi.
  • Ekipa z Alexandrem Martinem na czele chce jechać rowerem lub płynąć łódką przez Azję i po drodze opowiadać miejscowym o miejscach i ludziach poznanych w trakcie wcześniejszych etapów podróży. Ich celem jest zachęcenie ludzi do podróżowania o własnych siłach – np. wiosłując i pedałując, oraz dbania o ochronę rzek i środowiska naturalnego.

 Źródło: Projekt77

 

* Agnieszka i Mateusz współpracują także z portalem 4outdoor.pl. Serdecznie gartulejmy zwycięstwa w Polartec® Challenge 2013!

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0