W nowej kolekcji na sezon jesień-zima 2013 Berghaus stawia na nowoczesny i niezawodny puch hydrofobowy. Jak zapewnia producent: w porównaniu ze zwykłym puchem, puch hydrofobowy wygrywa w każdej kategorii.
Wszystkie puchowe produkty zaprezentowane na zimę 2013, wypełnione są puchem hydrofobowym. Gwarantuje to niezawodność, komfort termiczny i swobodę podczas wszelkich aktywności fizycznych.
Puch hydrofobowy staje się coraz bardziej popularny i pożądany przez konsumentów, co ma swoje uzasadnienie we właściwościach jakie posiada.
Puch zyskuje właściwości hydrofobowe na skutek impregnowania go podczas mycia. Puch hydrofobowy zachowuje swoje właściwości aż do 50 prań. Oznacza to, że produkty nie tracą swoich właściwości w trakcie całego cyklu życia danego produktu.
Badania kamerą termowizyjną ukazują, które części ciała wydzielają największą ilość ciepła, a które wymagają dodatkowego docieplenia. Na podstawie wyników badań, Berghaus opracował optymalną ilość puchu jaka powinna się znajdować w poszczególnych częściach kurtki.
Miejsca żółte to najcieplejsze strefy naszego organizmu. Fioletowe i czarne miejsca wymagają dodatkowego ocieplenia podczas aktywności fizycznej.
Berghaus wykorzystuje puch najlepszego pochodzenia. W kolekcji EXTREM jest to najbardziej ceniony polski gęsi puch. W pozostałych kategoria zastosowano chiński puch kaczy i gęsi.
Puch hydrofobowy:
Odpycha wilgoć
- Odporność na wilgoć przez znacznie dłuższy czas
- Absorbuje 75% mniej wilgoci niż zwykły puch
- Zachowuje co najmniej 38% właściwości izolacyjnych nawet w trakcie działania wody, podczas gdy zwykły puch tracie je już w kilka minut.
Szybciej schnie, trzyma ciepło
- Schnie 50% szybciej niż zwykły puch
- Odzyskuje więcej swoich właściwości izolacyjnych, dostarczając 53% więcej ciepła niż zwykły puch.
Dłużej pozostaje świeży i łatwiej o niego dbać
- Ograniczony wzrost rozwoju bakterii, 92% mniej niż w zwykłym puchu, sprawia iż produkty pozostają świeże na dłużej i można je rzadziej prać.
Ulvetanna zdobyta
Od ponad dekady marzeniem Leo Houldinga było wejście na szczyt Ulvetanna i wyznaczenie nowej trasy. Po wielu miesiącach przygotowań i testów, w grudniu 2012 wraz z międzynarodowym zespołem wyruszył spełnić swoje marzenia.
Ulvetanna ( “wilczy kieł” w Norwegii) jest położonyna 71° 51’0” S, 8° 20‘ 0” E, w górach Orvin Fjell, na Ziemi Queen Maud Land, we wschodniej części Antarktyki. Wysokość 2,930 m. To najbardziej wymagający technicznie szczyt tego surowego kontynentu. Północno- wschodnia ściana to wzniesienie na 2000m oraz 1300m pionowego wspinania.
Sponsorem wyprawy była brytyjska marka Berghaus. Produkty używane podczas wyprawy musiały doskonale sprawdzać się w najsurowszych warunkach atmosferycznych. Antarktyka jest bowiem niezwykle wymagająca i nieubłagana. Po wielu miesiącach testów i udoskonalania produktów, Berghaus stworzył wręcz idealną kolekcję Ulvetanna. Doświadczenie całego zespołu, siła i wytrwałość sprawiły, iż Leo i jego zespół zrealizowali swój cel i stanęli na szczycie.
Niewątpliwie produkty Hydro Down, znakomite na tak surowe warunki, przyczniły się do ich sukcesu. Więcej informacji o wyprawie na stronie: berghaus.pl.
Źródło: Berghaus
KOMENTARZE
cos tu nie gra…. „Absorbuje 75% mniej wilgoci niż zwykły puch”
a na zamieszczonym foto (montazu) widnieje puch ktory ma zerowa absorbcje wody, czyli 100% mniej niz zwykly puch.
Wiec jak to w koncu jest, artykul klamie czy foto jest zmontowane.
A moze jedno i drugie?
Zwykły puch namaka bardzo. Zwykły puch namaka bardzo szybko (już po chwili w wodzie) zaś ten absorbuje ją wolniej (i w mniejszym stopniu (niższy max)). Dlatego sądzę że zdjęcie jest zrobione w chwilę po zmoczeniu puchu (widziałem filmy z testów porównawczych i to pasuje).
Ale wywnioskować to można też z wykresu spadku wartości izolacyjności.
W puchu izoluje głównie powietrze (pomijamy sytuację gdy jest nierozprężony). Po zamoknięciu włókna puchu się zlepiają (tak fajnie się zbryla) i nie gromadzą powietrza co powoduję spadek izolacyjności (tu to widać bo loft spada).
Zauważ że z wykresu wynika że puch (zwykły) siada po 1 minucie zaś ten hydrofobowy maksimum absorpcji osiąga po 1h (loft o 2/3 w dół) a największy spadek loftu masz po 2-3 minutach. Z tego prosty wniosek że zdjęcie jest zrobione gdzieś pomiędzy 1 a 2 minutą od namoczenia puchu.
a nie lepiej bylo. zrobic zdjecie puchu przed polozeniem na wodzie?
albo jeszcze jak jest noszony przez gęś?
bylo by tak samo miarodajne
bo w naturze deszcz pada max przez 2 minuty 😀
i taki hydrofobowy puch nigdy nie nasiaknie
Czasem trzeba trochę. Czasem trzeba trochę posterować rzeczywistością. I żeby lepiej wyglądało robić tak zdjęcia.
Cieszę się z jednego że ten hydrofobowy zachowuje ok 1/4 loftu po 6h od zmoczenia (mam nadzieję że te badania są prawdziwe).
Ja i tak nie chodzę w puchu w temp >-10C, więc namaka tylko od potu (a tu puch powoli traci loft i marzę że taki mnie prawie całkiem przed tym zabezpieczy).
Zauważ że:
Zwykły puch namaka. Zauważ że:
Zwykły puch namaka bardzo szybko (już po chwili w wodzie) zaś ten absorbuje ją wolniej (i w mniejszym stopniu (niższy max)). Dlatego sądzę że zdjęcie jest zrobione w chwilę po zmoczeniu puchu (widziałem filmy z testów porównawczych i to pasuje).
Ale wywnioskować to można też z wykresu spadku wartości izolacyjności.
W puchu izoluje głównie powietrze (pomijamy sytuację gdy jest nierozprężony). Po zamoknięciu włókna puchu się zlepiają (tak fajnie się zbryla) i nie gromadzą powietrza co powoduję spadek izolacyjności (tu to widać bo loft spada).
Zauważ że z wykresu wynika że puch (zwykły) siada po 1 minucie zaś ten hydrofobowy maksimum absorpcji osiąga po 1h (loft o 2/3 w dół) a największy spadek loftu masz po 2-3 minutach. Z tego prosty wniosek że zdjęcie jest zrobione gdzieś pomiędzy 1 a 2 minutą od namoczenia puchu.
Mam olbrzymią nadzieję że okaże się iż to naprawdę działa (inna sprawa że tego typu puch już kilka lat się stosuję (chyba salewa w niektórych śpiworach)). I za kilka, kilkanaście lat zobaczymy puch który nie traci loftu po namoknięciu,… aaach marzenia.
Mischa. „na Ziemi Queen Maud Land…” – czyli coś w stylu myszka Mickey Mouse 🙂
co za koszmar….