HomeImprezy outdoor

Za nami VIII zawody Polar Sport Skitour im. Basi German

Już po raz ósmy w Zawoi profesjonalni skitourowcy i amatorzy z całej Polski zmierzyli się na trasie o długości 11 km. Narciarze walczyli o Puchar Polar Sportu.

W tym roku na starcie zawodów organizowanych już po raz ósmy na szczycie Mosornego Gronia w Zawoi stanęło ponad 220 zawodników. Najmłodszy miał 11, a najstarszy 65 lat. Impreza zaliczana jest również do Pucharu Polski Amatorów w Narciarstwie Wysokogórskim i na stałe wpisała się już w krajowy kalendarz zawodów skitourowych. 

VIII Polar Sport Skitour im. Basi German (fot. Jarek Noga)VIII Polar Sport Skitour im. Basi German (fot. Jarek Noga)


Ósma edycja zawodów Polar Sport Skitour im. Basi German w Zawoi to nie tylko okazja pozwalająca amatorom zmierzyć się z profesjonalnymi zawodnikami i porównać własne wyniki z najlepszymi skitourowcami w kraju, ale również wydarzenie towarzyskie, którego nie można przegapić. Dla tych, którzy nie czuli się na siłach, aby startować w zawodach, przygotowano darmowe testy sprzętu narciarskiego marki K2, Voelkl oraz Marker.

VIII Polar Sport Skitour im. Basi German - testy sprzętu (fot. Jarek Noga)VIII Polar Sport Skitour im. Basi German – testy sprzętu (fot. Jarek Noga)

Zawodnicy zmierzyli się na trasie, której start i meta znajdowały się na szczycie Mosornego Gronia (1047 m n.p.m.), a cała pętla o długość 11 km mierzyła w sumie 600 m przewyższenia.

Na trasie zawodów organizatorzy przewidzieli jeden odcinek specjalny, gdzie zawodnicy musieli przypiąć narty do specjalnych uchwytów w plecakach i wspiąć się po kamieniach z pomocą liny poręczowej rozpiętej tuż obok wodospadu na Potoku Mosornym. Najwięcej problemów sprawiły im jednak twarde i szybkie zjazdy przez las, podczas których liczyły się technika i odwaga. To właśnie tam można było najbardziej stracić albo zyskać w ogólnej klasyfikacji.

Biorąc pod uwagę liczbę startujących z naszego kraju zawodników, Polar Sport Skitour im. Basi German to największa tego typu impreza w Polsce. Na tegoroczną edycję zawodów do Zawoi zjechała również silna grupa z Czech. Nie udało im się jednak zagrozić naszej czołówce.

VIII Polar Sport Skitour im. Basi German (fot. Jarek Noga)VIII Polar Sport Skitour im. Basi German (fot. Jarek Noga)

Najszybszym zawodnikiem na mecie okazała się Szymon Zachwieja z GP Gopr/ KS Kandahar z czasem 49min 04 sek. wyprzedzając o 3 sekundy Marcina Pietkę reprezentującego Ks Kandahar.

Wśród kobiet pierwsza na mecie zameldowała się Anna Figura -KW Zakopane przed Karoliną Grohovą z AKLVK Alpine Pro SKI TRAB team(cz).

[video:https://www.youtube.com/watch?v=fJjOWteMNhI]

W ramach pakietu startowego organizatorzy przygotowali w tym roku wypalany w drewnie medal pamiątkowy, który otrzymał każdy zawodnik, a także unikatowe koszulki oraz chusty wraz z okolicznościowymi naklejkami, a dla zwycięzców regionalne statuetki.

Wpisowe, jakie zawodnicy musieli zapłacić za możliwość startu, zostało w całości przeznaczone na powołaną przez Polar Sport fundację Na Start im. Basi German, której celem jest pomoc podopiecznym z domów dziecka. 

Kilka minut po godzinie 17 impreza przeniosła się do karczmy Styrnol, gdzie odbyła się ceremonia dekoracji zwycięzców oraz losowania nagród wśród wszystkich startujących. Do rozlosowania była rekordowa jak na takie zawody pula nagród, której wartość wyniosła ok 50 tysięcy złotych. Czołowi zawodnicy otrzymali od głównego sponsora, firmy DYNAFIT, bony na łączną kwotę 10 000 pln oraz buty marki Scarpa.

VIII Polar Sport Skitour im. Basi German - najlepsi wśród mężczyzn (fot. Jarek Noga)VIII Polar Sport Skitour im. Basi German – najlepsi wśród mężczyzn (fot. Jarek Noga)

VIII Polar Sport Skitour im. Basi German - najlepsze wśród kobiet (fot. Jarek Noga)VIII Polar Sport Skitour im. Basi German – najlepsze wśród kobiet (fot. Jarek Noga) 

Najszybsi na trasie:

Mężczyźni

1. Zachwieja Szymon 0:49:04 GP Gopr/KS Kandahar

2. Piętka Marcin 0:49:07 Kandahar

3. Wargocki Mariusz 0:49:39 KW Zakopane

Kobiety

1. Figura Anna 0:52:52 KW Zakopane

2. Grohova Karolina 0:53:47 AKLVK Alpine pro SKI TRAB team (Cz.)

3. Tasz Klaudia 0: 57:47 KW Zakopane

Pełne wyniki na stronie: www.polarsport.pl/zawody

Piotr Krygowski

Polar Sport

***

Patronat medialny nad zawodami objął portal i magazyn 4outdoor

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0