HomeImprezy outdoor

Peter Habeler w Krakowie – „Celem jest szczyt”

Miłośników himalaizmu czeka niezwykłe spotkanie z austriackim himalaistą Peterem Habelerem. Prelekcja pt. „Celem jest szczyt” odbędzie się w piątek 9 maja, o godzinie 19.00, w sali teatralnej PWST w Krakowie. Habeler opowie o swoich sukcesach wspinaczkowych, zdobywaniu Mount Everestu bez wspomagania tlenem oraz o swoim życiu w Alpach Zillertalskich.

Peter Habeler to doświadczony himalaista, który zasłynął, pierwszym „beztlenowym” wejściem na Mount Everest (w zespole z Reinholdem Messnerem). Ten historyczny wyczyn miał miejsce 8 maja 1978 roku.

Habeler wraz z Messnerem na swym koncie zapisali również inną wybitną wspinaczkę. W 1975 roku w trzydniowym ataku zdobyli szczyt Gasherbruma I. Było to, co warte podkreślenia, pierwsze wejście na ośmiotysięcznik w stylu alpejskim!

Oprócz gór najwyższych (ma on na swoim koncie również wejścia na inne szczyty ośmiotysięczne – Cho Oyu, Kanczendzongę i Nanga Parbat) Peter wspinał się w Alpach, górach Ameryki Południowej oraz Yosemite. Obecnie, w wieku 70 lat, prowadzi wspólnie z synem Szkołę Górską i Narciarską w swojej rodzinnej miejscowości Mayrhofen.

Organizatorem spotkania są: region Tyrol oraz portal wspinanie.pl. Prelekcja będzie tłumaczona z języka niemieckiego przez doświadczonego tłumacza i instruktora wspinania Piotra Górkę. Warto również dodać, że zaproszenie na spotkanie z Habelerem przyjęli nasi himalaiści, Krzysztof Wielicki i Piotr Pustelnik.

Sylwetkę Petera Habelera nakreślił Janusz Kurczab. Wydana w Polsce książka „Celem jest szczyt” jest dostępna w księgarni wspinanie.pl.

Bilety na prelekcję, w cenie 10 zł, dostępne są w systemie sprzedaży ekobilet.pl. Liczba miejsc ograniczona!

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0