HomeRynek outdoor

Gore wyznacza sobie ambitne cele pro-ekologiczne na rok 2020

Firma W. L. Gore & Associates (Gore) ogłosiła ambitne cele na rok 2020 związane z ochroną środowiska i zarządzaniem chemikaliami – jest to część długoterminowego programu zrównoważonego rozwoju działu Gore Fabrics. Cele te stanowią uzupełnienie funkcjonującego już programu zarządzania środkami chemicznymi, który został oparty o wyśrubowane i niezależne standardy przygotowane przez niezależne organizacje, takie jak system bluesign® oraz OEKO-TEX®.

Jednym z celów Gore Fabrics jest wyeliminowanie związków PFC szkodliwych dla środowiska ze wszystkich konsumenckich produktów tekstylnych. Będzie to istotny krok naprzód na długiej drodze firmy w kierunku zredukowania skutków oddziaływania jej produktów – przez cały cykl ich żywotności – na środowisko naturalne. Poprzez wprowadzenie dynamicznego programu innowacji firma Gore dąży do wyeliminowania związków PFC szkodliwych dla środowiska z technologii impregnacji Durable Water Repellent (DWR) oraz z procesów produkcyjnych membran. Odbędzie się to w dwóch krokach:

  • Do końca 2020 r. Gore Fabrics wyeliminuje związki PFC szkodliwe dla środowiska z laminowanych produktów konsumenckich, które odpowiadają za około 85 proc. produktów dostępnych na rynku. Obejmie to kurtki, buty, rękawice i akcesoria.
  • W latach 2021-2023 Gore Fabrics wyeliminuje związki PFC szkodliwe dla środowiska z pozostałych produktów konsumenckich, równocześnie wciąż upewniając się, że produkty spełniają stosowne specyfikacje użytkowe.

Aby zrealizować te cele firma Gore zainicjuje program innowacyjny, który będzie obejmował współpracę z dostawcami w celu wyeliminowania związków PFC, które pojawiają się w procesach produkcyjnych podwykonawców Gore Fabrics podczas produkcji PTFE (teflonu). Christian Langer, członek zespołu Gore Fabrics’ Divisional Leadership Team, komentuje:

Firma Gore nieustannie dąży do dostarczenia produktów outdoorowych, które stanowią idealny kompromis pomiędzy parametrami technicznymi i dbałością o środowisko. Poprzez wyznaczenie sobie ambitnego celu, jakim jest wyeliminowanie związków PFC szkodliwych dla środowiska ze wszystkich naszych konsumenckich produktów tekstylnych, podkreślamy nasze wieloletnie zaangażowanie w nieustanne udoskonalanie pro-ekologicznego charakteru naszych produktów. Wraz z naszymi dostawcami planujemy osiągnąć nasz cel poprzez intensywne innowacje, które pozwolą nam na wypracowanie nowych technologii impregnacji DWR oraz materiałów membran.

Gore Fabrics równolegle pracuje nad opracowaniem wielu rozwiązań technicznych, włączając w to technologie fluorowe i nie-fluorowe. Pierwsze produkty impregnowane DWR w technologii wolnej od PFC powinny pojawić się w sprzedaży w sezonie Jesień/Zima 2018.

W ramach naszego nieustannego zaangażowania w zagadnienia ekologiczne, firma Gore rozpoczęła rozmowy z Greenpeace w kwestii zastosowania związków PFC w tekstylnym przemyśle outdoorowym. W wyniku wstępnych rozmów, a następnie wnikliwych dyskusji i analiz, Greenpeace i Gore udało się osiągnąć obustronne zrozumienie właściwości materiałów zawierających związki PFC szkodliwe dla środowiska.

Bernhard Kiehl, lider programu Gore Fabrics Sustainability:

Jasne rozróżnienie pomiędzy związkami PFC szkodliwymi dla środowiska oraz PTFE pomoże pokonać szereg nieporozumień, które utrudniały rozróżnienie materiałów bezpiecznych od tych, które budzą obawy. Oprócz wyznaczenia jasno zdefiniowanych obostrzeń dla branży outdoorowej, rygorystyczne i precyzyjne definicje pozwolą firmie Gore i jej podwykonawcom opracować zrównoważone i przyjazne dla środowiska technologie.

W oparciu o szeroki konsensus naukowy, popierany przez Greenpeace, membrany PTFE produkowane przez firmę Gore, bez użycia związków PFC szkodliwych dla środowiska, zostały uznane za przyjazne dla środowiska. Ten polimer jest bierny, nierozpuszczalny w wodzie i nie podlega degradacji, a zatem nie może stanowić źródła powstawania związków PFC szkodliwych dla środowiska.

Chiara Campione, Detox Outdoor Corporate Lead, Greenpeace-Włochy:

Greenpeace z radością powitał to posunięcie, gdyż jest to przełom w branży outdoorowej. Biorąc pod uwagę wpływową pozycję Gore Fabrics, innowacyjne rozwiązania opracowywane przez firmę Gore w znaczny sposób poszerzą wachlarz materiałów wolnych od niebezpiecznych związków PFC, które mają zastosowanie w produktach outdoorowych, włączając w to wykorzystanie membran PTFE o mniejszym wpływie na środowisko naturalne.

Kiehl dodaje:

Opracowujemy różne opcje materiałów, jednak obecnie, zgodnie z naszą wiedzą techniczną, unikalne parametry oraz wysoka wytrzymałość PTFE, czyni ten materiał optymalnym wyborem dla wielu użytkowników, zwłaszcza w zastosowaniach wyczynowych. Niezwykła wytrzymałość PTFE stanowi kolejną zaletę z punktu widzenia ekologii – im dłużej produkt jest użytkowany, tym lepiej dla środowiska naturalnego.

Zgodnie ze swoją filozofią Gore Fabrics stara się szacować wpływ swoich działań na środowisko naturalne – od 20 lat firma zleca audyty swoich produktów oraz odpowiedzialnych praktyk zarządzania materiałami chemicznymi niezależnym podmiotom zewnętrznym.

  • Obecnie prawie 90 proc. odzieży laminowanej posiada certyfikat OEKO-TEX® Standard 100, a pozostałe produkty odzieżowe są produkowane w zgodzie z wymaganiami tego standardu. Do roku 2020 Gore Fabrics zamierza posiadać certyfikaty OEKO-TEX® Standard 100 na 100 proc. swojej odzieży laminowanej.
  • 70 proc. odzieży laminowanej posiada obecnie certyfikat bluesign®, a firma Gore zamierza podnieść ten wskaźnik do 85 proc. przed rokiem 2020.

Kiehl konkluduje:

Zgodnie z naszymi nowymi celami w zarządzaniu materiałami chemicznymi, inicjujemy ambitny program rozwoju technologicznego, który będzie miał znaczny wpływ na branżę ze względu na naszą unikalną pozycję na rynku. Jesteśmy bardzo podekscytowani tym, że dokonujemy istotnej i cennej zmiany w branży outdoorowej.

W celu zapewnienia pełnej przejrzystości swojego procesu zarządzania materiałami chemicznymi, dział Gore Fabrics nie tylko będzie publikował informacje o swoich postępach, lecz również będzie ujawniał swoje metody ewaluacji oraz ich wyniki. Informacje o zrównoważonym zarządzaniu materiałami chemicznymi będą publikowane w corocznym raporcie „Responsibility Update” oraz na stronie internetowej firmy.

Więcej informacji na temat programu zrównoważonego rozwoju Gore Fabrics oraz jego celów na www.gore-tex.com i www.gore-tex.com/pfcgoal.

 Informacja W. L. Gore & Associates

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0