HomeNowości z rynku

Asolo – historia, a teraźniejszość. Nowe modele Megaton GV oraz Nucleon GV

Marka Asolo, od lat obecna na naszym rynku, co roku poszerza swoją ofertę o nowe modele butów turystycznych i trekkingowych. Niejednokrotnie są to propozycje bardzo interesujące, innowacyjne lub atrakcyjne wizualnie. W tym roku, obok zaawansowanego i świetnie wykonanego modelu Shiraz GV, Asolo proponuje jeszcze dwie lekkie nowości.

Megaton GV oraz Nucleon GV, to buty przeznaczone głównie do hikingu. Wykorzystują ciekawą i zaawansowaną technologicznie podeszwę Megagrip, wyprodukowaną oczywiście przez Vibram. W dalszej części tego artykułu przyjrzymy się bliżej owym nowościom, jednak szczególnie dla osób, którym marka Asolo nie jest jeszcze zbyt bliska, zaczniemy od krótkiej lekcji historii.

Najdalej sięgające korzenie marki Asolo – rodzina Zanatta we włoskim Nervesa della Battaglia, 1946 (źródło: asolo.com)

Początki historii marki Asolo sięgają roku 1946, kiedy to w ciężkich i mrocznych czasach powojennych, w małym włoskim miasteczku, położonym u podnóża Alp, rodzina Zanatta otworzyła niewielki sklep oraz manufakturę obuwia, w której pracowali jedynie członkowie rodziny. Było to z początku wyłącznie obuwie tradycyjne, do codziennego użytku. Wbrew wszelkim przeciwnościom losu produkcja trwała nieprzerwanie, a w czasach, w których gospodarka Europy podnosiła się z gruzów i nabierała nowej prędkości, popyt na obuwie produkowane w Nervesa rósł nieustannie. Pozwoliło to rodzinie Zanatta na kontynuowanie tradycji i rozwój pasji, jaką stało się tworzenie obuwia.

Równolegle, w innej części Włoch, w roku 1975 powstała marka pod znaną do dzisiaj nazwą – Asolo. Pan Tanzi, jej założyciel, specjalizował się w tworzeniu butów wyjątkowo wytrzymałych i, jak na tamte czasy, odpornych na warunki atmosferyczne. Tanzi stworzył coś wyjątkowego, coś co nadało nowy kierunek w ówczesnym świecie outdooru – buty górskie wykorzystujące materiał Cordura. Marka zdobyła szybko uznanie na rynku obuwia technicznego i turystycznego. W 1980 roku firma Asolo wprowadziła jako pierwsza technologię jednorazowego wtryskiwania różnych tworzyw (AFS), która w różnych forma stosowana jest do dziś przez większość producentów obuwia turystycznego. Współpraca Asolo z Instytutem Amerykańskim, w latach ’90, zaowocowała powstaniem zimowych butów wysokogórskich wykorzystujących technologię inspirowaną biomechaniką stóp – Globaline.

W 1998 roku rodzina Zannatta, z trzecim już od czasów wojny pokoleniem przy sterach, połączyła siły z Asolo. Wspólne wartości i zamiłowanie do tworzenia obuwia doskonałej jakości wprowadziły markę w nowy rozdział, który trwa do dziś. W ofercie Asolo możemy odnaleźć techniczne obuwie dla alpinistów, buty trekkingowe, hikingowe oraz casualowe.

Firma została uhonorowana amerykańską nagrodą „The Best Shoe Of The Year“ w 2000 roku i od tego czasu regularnie otrzymuje różne nagrody. Wśród najświeższych jest tegoroczne wyróżnienie Best All Around Boot, które przyznał Asolo znany magazyn Backpacker Magazine Gear Guide za model Shiraz GV.

Regionalna nagroda Marco Poloprzyznana firmie Asolo w 2002 roku (żródło: asolo.com)

Obok wyróżnionego prestiżową nagrodą Shiraz’a w 2017 roku do szerokiej oferty Asolo dołączyły dwa lekki modele: Megaton GV oraz Nucleon GV. Są to buty przeznaczone głównie do hikingu oraz lekkiego trekkingu, a pory roku ich zastosowania to wiosna, lato, jesień, chociaż producent informuje nas, że buty sprostają również krótkim, zimowym spacerom.

Asolo Megaton GV (źródło: asolo.com)

Pierwszy z nich, Megaton, to but o cholewce składającej się ze skóry zamszowej o grubości 1,8mm oraz wstawek poliestrowych zapewniających lepszą oddychalnosić. Model ten został wyposażony w membranę Gore-tex Extended Comfort, której zadaniem jest zapewnienie suchości naszym stopom w każdych warunkach, zarówno w deszczu jak i w upale. Śród-podeszwa zbudowana jest z wtryskiwanej pianki EVA o doskonałych właściwościach amortyzujących, a podeszwa Synthesis wykorzystuje zaawansowane technologie konstrukcyjne oraz doskonałe właściwości gumy Vibram Megagrip, opisane w dalszej części artykułu. Waga tego modelu to 355g (jeden but).

Asolo Nucleon (źródło:asolo.com)

Drugi model, o równie mocno brzmiącej nazwie to Nucleon. Podobnie jak poprzednik wykorzystuje pomysłową konstrukcję, samooczyszczającej się podeszwy oraz gumę marki Vibram. Podobnie jak u poprzednika, wnętrze buta wyściełane jest membraną Gore-tex Extended Comfort. Do produkcji cholewki użyto tej samej skóry zamszowej o grubości 1,8mm jednak w tym przypadku skóra pokrywa całość cholewki zapewniając jeszcze lepszą ochronę przed wodą i kontaktami z nieprzyjaznym otoczeniem. Oba buty posiadają gumowy otok na czubku, który ochroni palce przed uderzeniami ostrych kamieni. Nucleon jest minimalnie lżejszy od swojego kolegi i waży 325g (1/2 pary).

Produkcja zarówno modelu Nucleon jak i Megaton odbywa się w fabryce Asolo na terenie Rumunii.

Podeszwa w jaką uzbrojone zostały oba prezentowane modele Asolo to Megagrip. Jest to nowy rodzaj gumy produkowany przez Vibram i dedykowany do różnego typu butów górskich. Podstawowe parametry tej gumy to doskonała przyczepność na mokrych i suchych powierzchniach, trwałość oraz duży stopień dopasowywania się do nierówności terenu. Ponadto podeszwy w modelach Megaton GV oraz Nucleon GV posiadają kształt i konstrukcję zaprojektowaną specjalnie w taki sposób, aby jak najlepiej odprowadzać błoto i wodę na zewnątrz podeszwy. Wypustki i rowki zostały rozmieszczone na podeszwie tak, aby zapobiegać przywieraniu podłoża do podeszwy i zalepianiu bieżnika, co w innym przypadku znacząco obniżałoby przyczepność buta. To właśnie te rozwiązania konstrukcyjne, w połączeniu z wysokimi parametrami gumy Vibram Magagrip, zapewniają bardzo dobrą przyczepność w każdym terenie.
W dzisiejszych czasach, gdy wędrówki górskie nabierają nowego tempa i coraz większą popularnością cieszy się hiking, speed-hiking oraz biegi górskie, obuwie turystyczne musi z pewnością sprostać nowym wymaganiom. Podstawą wydaje się być lekkość oraz absolutna, granicząca wręcz z możliwościami fizyki, przyczepność. Użytkownicy wymagają równocześnie względnej nieprzemakalności i przewiewności. Dodatkowo, buty powinny oczywiście być wytrzymałe. Pragniemy aby nowoczesne buty górskie spełniały wszystkie te kryteria. A czego pragnie Asolo, firma z 70-letnią historią i 40-letnim doświadczeniem w produkcji obuwia górskiego? Chyba tego samego – są nadal na czasie – świadczą o tym tegoroczne modele: Megaton, Nucleon.

Źródło: Asolo

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0