HomeLudzie branży outdoor

Rafał Ziobro przepłynął delfinem na Przylądek Horn w ekstremalnych warunkach

13 grudnia  2017 r. krakowski pływak Rafał Ziobro przepłynął wzdłuż wschodniego wybrzeża wyspy Horn i Zatoki Lwów, kierując się na symboliczny monument na wzgórzu Przylądka Horn. Była to czwarta w historii ekspedycja pływacka na Przylądek Horn (Chile), który stanowi najdalej na południe wysunięty punkt Ameryki Południowej (55°59′ S, 67°16′ W).  Warunki w tych wodach są ekstremalnie trudne – silne prądy, ogromne fale i zimna woda.

Całość płynięcia, czyli 1 mila, została dokonana przez Rafała stylem motylkowym, bez użycia pianki (czepek, kąpielówki ) przy temperaturze wody 7,8 C.

Rafał Ziobro płynie delfinem na Przylądek Horn w ekstremalnych warunkach (fot. Borys Makary)

Pływakowi towarzyszył fotograf Borys Makary, a całe przedsięwzięcie  zostało przygotowane przez chilijski pływaków Julietę Nunez i Cristiana Vergarę.

Rafał Ziobro powiedział po zdobyciu Horn: Gorsza od samego płynięcia była chyba tylko noc na kutrze przy dużych falach. Wiedzieliśmy od kilku dni, że będę miał tylko jedno, małe okno pogodowe na wskoczenie do wody. Musieliśmy więc dotrzeć na Horn w trudnych warunkach i po płynięciu szybko z niego uciekać. Jestem bardzo szczęśliwy, że udało się popłynąć dystans delfinem mimo niskiej temperatury wody i niezbyt urokliwej pogody. Bardzo dziękuję wszystkim którzy pomogli mi przygotować się do tego wyjazdu.

„Gorsza od samego płynięcia była chyba tylko noc na kutrze przy dużych falach”

Rafał Ziobro jest krakowskim pływakiem amatorem, reprezentującym Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie i trenującymi pod okiem Sławomira Żuka. Ma za sobą m.in pierwsze polskie przepłynięcia Cieśniny Gibraltarskiej, Cieśniny Magellana, udział w sztafecie przez Cieśninę Beringa oraz pływackie „ucieczki” z takich wysp jak Roben’s Island czy Alcatraz. Jest także współwłaścicielem firmy Raven, dystrybutora m.in. takich marek jak Marmot, Aku, Teva, Hoka One One, Smartwool i Kamik.
Informacja prasowa

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0