HomeTesty

Ozone QC zwycięzcą Ocun Testing Tour 2018

Ozone QC, Oxi QC i Crest LU – tak wygląda podium Ocun Testing Tour 2018, czyli największego testu butów wspinaczkowych w Polsce. Każdy, kto odwiedził jeden z 15 eventów organizowanych na 15 ściankach w różnych zakątkach kraju, mógł wypróbować buty z aktualnych kolekcji czeskiego producenta oraz podzielić się spostrzeżeniami na ich temat.

Ocun Testing Tour nabiera rozmachu. W tegorocznej edycji wspinacze w kilkunastu miastach w Polsce mieli możliwość wypróbowania w “warunkach bojowych” aż 12 modeli butów Ocun. Wysoka frekwencja świadczy o tym, że chętnie z takiej okazji korzystali.

Stoisko Ocun w BLOKatowice

OTT, czyli komfort przymierzania

Uczestnicy eventów uważnie mierzyli, drobiazgowo sprawdzali i dokładnie porównywali różne buty. Wszystko po to, by znaleźć wersję najbardziej dopasowaną do swojej anatomii oraz posiadanych umiejętności. W tym roku już sam wybór butów do testowania nie był łatwy. W porównaniu z poprzednią edycją, uczestnicy OTT mieli do swojej dyspozycji o cztery modele więcej. Co tu przymierzyć? Szukającym odpowiedzi na tak postawione pytanie, pomocą i radą służyli specjaliści z Ocun.

Hmmm… które buty wybrać? (fot. Piotr Deska)

Dlaczego warto było przyjść na test? Nie zawsze jest tak, że wybór, który wydaje się niemal oczywisty, w praktyce będzie tym najbardziej optymalnym. Wszystko weryfikuje ścianka – tłumaczy Dawid ze sztabu organizacyjnego OTT 2018. Na dowód przytacza historię z jednego z eventów: Doradzałem pewnej początkującej i bardzo młodej osobie. Po wypróbowaniu modeli dla siebie najbardziej odpowiednich, poprosiła jeszcze o buty Ocun Diamond. Zdziwiłem się, gdy się okazało, że to właśnie w zaawansowanych Diamond`ach czuła się najlepiej. 

Obustronne korzyści

Warto podkreślić, że takie testy są pożyteczne dla obu stron: wspinacze w najlepszych możliwie warunkach przymierzają się do nowych butów oraz korzystają z fachowych porad organizatorów, producent ma za to możliwość wsłuchania się w opinie uczestników. Odbywa się to w prosty sposób. Każda z osób testujących obuwie proszona jest o wypełnienie specjalnej ankiety. Uwagi są bardzo pomocne, przy tworzeniu nowych modeli. Można więc powiedzieć, że koło się zamyka, a w ostatecznym rozrachunku zyskują klienci, którzy otrzymują produkt jeszcze lepiej dopasowany do oczekiwań.

Uczestnicy Ocun Testing Tour mogą liczyć na fachowe porady (fot. Piotr Deska)

Wnioski z zakończonej właśnie edycji OTT zaowocują dopiero w przyszłości. Póki co, warto zatrzymać się przy tym co organizatorzy Ocun Testing Tour przygotowali dla wspinaczy w roku 2018. Uczestnicy imprez mile zaskoczeni byli szerokością oferty oraz tym, że Ocun pomyślał o posiadaczach stóp o nieco mniej typowych kształtach. – Sporo osób dziwiło się, że wśród butów do testowania mamy też Ozone Plus, wersję stworzoną dla osób z szerszymi stopami – zauważa Dawid. Podczas testów zaprezentowano też absolutną nowość – buty z innowacyjną gumą CAT Rubber, która powstała dzięki bliskiej współpracy naukowców ze wspinaczami. Ocun Testing Tour to bez wątpienia punkt obowiązkowy dla fanów ścianki, którzy chcą być na bieżąco z tym, co dzieje się na rynku.

Dobra zabawa…

Podczas Ocun Testing Tour ścianki wspinaczkowe nie mają prawa świecić pustkami, bo to także okazja by spotkać znajomych i powspinać się w doborowym towarzystwie. Oprócz świetnej zabawy dochodzą tu jeszcze emocje związane z… rywalizacją. Nietypową, bo o pozytywne oceny uczestników “zabiegają” wspinaczkowe buty. Zabawa polegała na wystawieniu ocen w skali 1 – 5 w ośmiu kategoriach: czucie stopni, tarcie, krawądki, dziurki, haczenie pięty, podhaczanie, jakość wykonania, design. To właśnie wspinacze obecni na eventach, niezależnie od wieku, czy poziomu zaawansowania, decydują o tym które buty przez rok dzierżyć będą zaszczytny tytuł zwycięzców OTT 2018.

Te, a może tamte? I tak wszystko weryfikuje ścianka (fot. Piotr Deska)

…i zacięta rywalizacja

W tym roku własnymi spostrzeżeniami najchętniej dzieliły się osoby przymierzające się do modeli: Ozone QC, Oxi QC, Pearl oraz Diamond. Ale to nie ilość wystawionych ocen, ale ich wysokość była kryterium, które pozwoliło na wyłonienie zwycięzców (chociaż ostatecznie i tak wygrały buty najbardziej rozchwytywane wśród wspinaczy). Największe wrażenie na uczestnikach OTT 2018 zrobiły: Ozone QC (średnia ocen: 4,48), OXI QC (4,4) i Crest LU (4,39). Trzeba przyznać, że stawka była bardzo wyrównana. Świadczą o tym dwa miejsca ex aequo: czwarte – zajęte przez Ozone Plus i Ozone Lady (4,29) oraz siódme – na którym uplasowały się: Crest QC i OXI S (4,27).

Buty Ocun Oxi LU – zostały docenione nie tylko za design (fot. Piotr Deska)

Kilka słów o zwycięzcach

Ocun Ozone QC (zwycięzca OTT 2018) to zaawansowane technicznie, asymetryczne buty, przygotowane z myślą o wspinaczach szykujących się na trudniejsze drogi. Ocun sięgnął przy ich produkcji po wysokiej jakości materiały oraz nowoczesne technologie (m.in. 3-Force® System, czyli opatentowaną konstrukcję przedniej części buta, wykorzystującą specjalnie uformowany płat gumy, która zapewnia świetną stabilizację stopy). Model ten oferuje bardzo dużą precyzję, wyposażony też został w wytrzymałe i bardzo praktyczne rzepy Velcro. Buty Ocun Ozone QC najwyższe noty otrzymały za: jakość wykonania (średnia ocen 4,66), czucie stopni (4,59), dziurki (4,55) oraz tarcia i krawądki (po 4,51). Warto podkreślić, że zwycięski model był też najbardziej rozchwytywanym wśród całej konkursowej dwunastki. Do Ozone`ów QC przymierzał się co szósty uczestnik testów.

Ocun Oxi QC (2. miejsce) to model słynący z wszechstronności. Chętnie zabierany jest na panel i bouldery, ale także w skały. Chwalą go wspinacze będący na różnym poziomie zaawansowania, od początkujących, przez średniozaawansowanych, po tych, którzy na niejednej ściance czy w niejednej skale już łoili. Buty posiadają asymetryczne kopyto. Dzięki praktycznym rzepom Velcro (warto zwrócić uwagę na to, że dwa pierwsze miejsca zajęły buty zapinane na rzepy) oraz szlufkom, są łatwe do zakładania. Uczestnicy OTT 2018 najwyżej ocenili w nich: jakość wykonania (4,72), design (4,51), czucie stopni i krawądki (po 4,45) oraz tarcie (4,43). Ocun OXI QC były drugimi, najchętniej testowanymi butami podczas imprez OTT.

Ocun Crest LU (3 miejsce) to jedyny przedstawiciel butów sznurowanych, który znalazł się na podium OTT 2018. Model ten powstał z myślą o łojantach początkujących oraz średnio zaawansowanych. Ci pierwsi doceniają małą asymetrię, dzięki której łatwiej przyzwyczaić stopy do obuwia wspinaczkowego. Dla tych drugich ważne są: dosyć wysoka precyzja oraz zwiększona wygoda. Te cechy występujące razem ułatwiają m.in. pokonywanie dłuższych dróg. Uczestnicy OTT testujący buty Ocun Crest LU najwyżej ocenili: jakość wykonania (4,84), czucie stopni (4,56), design (4,43), tarcie (4,4) i podhaczanie (4,3).

Buty, które wpadają w oko

Buty wspinaczkowe powinny przede wszystkim umożliwiać nam sprawne poruszanie się w panelu bądź skale. Ale nie oszukujmy się – na nasze decyzje zakupowe duży wpływ ma też ich wygląd. Projektanci dwoją się więc i troją, żeby pogodzić wymagania techniczne z oczekiwaniami estetycznymi. Podczas OTT mamy możliwość sprawdzenia tego, co się wspinaczom podoba. Najwyższą notą w kategorii „design” mogły się pochwalić buty juniorskie Ocun Rival (średnia ocen 4,69). Trzeba jednak dodać, że model ten testowany był przez najmniejszą liczbę osób. Na kolejnych miejscach uplasowali się przedstawiciele jednej rodziny – Oxi (Oxi LU – 4,56, Oxi QC i Oxi Lady – po 4,51). Wygląda więc na to, że to właśnie stylistyka zaproponowana przez projektantów Oxi zrobiła największe wrażenie na fanach wspinaczki, odwiedzających OTT.

Informacja prasowa

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0