HomeLudzie branży outdoor

Zmarła Gert Boyle, wieloletnia prezeska Columbia Sportswear

Gert Boyle była legendarną prezeską, przewodniczącą zarządu i ikoną marki Columbia. W niedzielę firma podała informację o jej śmierci. Gert miała 95 lat.

Zmarła Gert Boyle, wieloletnia prezes Columbia Sportswear (fot. Columbia Sportswear FB)

Gert Boyle zarządzała słynną amerykańską marką przez pół wieku. Przez wiele lat pełniła funkcję prezesa firmy, a w późniejszym okresie przewodniczącej zarządu. Była silnym, charyzmatycznym i cenionym przywódcą, czym zasłużyła sobie na pseudonim „One Tough Mother” (ten sam tytuł nadała swojej autobiografii).

Jej życie było pełne wyzwań. W 1937 r., w wieku 13 lat Gert Boyle uciekła wraz z rodziną z Niemiec. Po przybyciu do Portland w stanie Oregon, ojciec Boyle, Paul Lamfrom, założył firmę, która z czasem przerodziła się w Columbia Sportswear. Po jego śmierci stery przejął mąż Gerty, Neal Boyle. Niestety już w 1970 r., po siedmiu latach prowadzenia firmy Neal zmarł niespodziewanie na atak serca. 47-letnia wtedy Gerta stanęła na czele firmy, która w tym czasie była zadłużona i przynosiła niewielkie zyski.

Pomimo nacisków ze strony banków, Gerta postanowiła nie sprzedawać firmy. W kolejnych latach nie tylko zdołała wyciągnąć ją z długów, ale również zapewnić jej pewną pozycję wśród największych globalnych marek outdoorowych. Pomagał jej w tym syn i obecny CEO Columbia Sportswear, Tim Boyle. W zeszłym roku firma osiągnęła sprzedaż roczną na poziomie 3 miliardów dolarów, a jej wartość rynkowa od 1998 r. wzrosła o 1100 proc.

W niedzielnym komunikacie Columbia Sportswear podano:

Pionierska rola kobiety, jaką odegrała w zdominowanym ówcześnie przez mężczyzn świecie biznesu, jest świadectwem siły jej charakteru i umiejętności przezwyciężania wszelkich trudności. W Columbia Sportswear ceniliśmy także humor i doskonałe wyczucie biznesu Gerty – była tu naprawdę kochana.

Michał Gurgul
źródło: CNN Business

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0