HomeImprezy outdoor

Ponad 7100 biegaczy w pierwszej kolejce cyklu CITY TRAIL

4893 dorosłych i 2233 dzieci – tak przestawia się frekwencja w pierwszych dziesięciu biegach Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w edycji 2019/2020. W zawodach wystartowało aż 25 medalistów i medalistek mistrzostw Polski. Druga seria tego ogólnopolskiego cyklu rusza już 2 listopada.

***

Wspomniane wyżej liczby oznaczają średnią frekwencję na każdym biegu na poziomie 489 dorosłych i 223 dzieci. Warto na wstępie zaznaczyć, że 38% wszystkich uczestników biegu głównego na dystansie 5 km stanowią kobiety.

Statystyki CITY TRAIL 2019 – I kolejka

10 miast, 6 miesięcy, 60 biegów

CITY TRAIL to największy, ogólnopolski cykl biegów przełajowych w naszym kraju. Zawody są organizowane na dystansie 5 km, w dziesięciu lokalizacjach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. W każdym z miast w jednej edycji odbywa się po 6 biegów – łącznie jest ich zatem 60. Zawodom dla dorosłych towarzyszą biegi dla dzieci i młodzieży – CITY TRAIL Junior. Sezon 2019/2020 rozpoczął się w ostatni weekend września 2019 i potrwa do końca marca 2020.

Poznań na czele, Lublin zamyka stawkę

CITY TRAIL – Poznań (fot. Andrzej Olszanowski)

Największym biegiem był ten rozegrany 12 października w Poznaniu – na linii mety biegu głównego zameldowało się 867 uczestników. W CITY TRAIL Junior wzięło udział 347 młodych sportowców. Tym samym Poznań zagwarantował sobie niezagrożoną pozycję lidera w skali ogólnopolskiej – suma uczestników biegu dla dorosłych i biegów dla dzieci to 1214. 

Piotr Książkiewicz, pomysłodawca i organizator CITY TRAIL, podkreśla:

Nie jesteśmy zaskoczeni, bo to w Poznaniu rozpoczynaliśmy organizację biegów – od 2010 roku przez trzy edycje byliśmy obecni tylko w stolicy Wielkopolski. Rekordowy bieg w historii nad poznańską Rusałką przyciągnął 1234 dorosłych biegaczy, ale po wprowadzeniu limitu miejsc, co było warunkiem zarządcy terenu, o takich wynikach już nie myślimy. Nastawiamy się teraz przede wszystkim na podnoszenie jakości i poziomu sportowego naszych imprez, a także rozwój w cieszących się mniejszym zainteresowaniem lokalizacjach.

Drugą siłą CITY TRAIL jest Szczecin – z 694 dorosłymi i 292 uczestnikami biegów dziecięco-młodzieżowych. Trzecią lokatę zajmuje Warszawa – 643 dorosłych biegaczy i 313 dzieci.

CITY TRAIL – Warszawa (fot. Karolina Krawczyk)

To podium. Analiza kolejnych miejsc nie jest już tak łatwa, bo ranking zależy od tego, czy rozpatrujemy cykl dla dorosłych i dla dzieci jako całość, czy rozdzielamy te biegi. Sumując zawodników startujących na 5 km i w CITY TRAIL Junior czwartą lokatę zajmuje Bydgoszcz – 702 biegaczy (418 dorosłych i 384 dzieci). Jeśli rozpatrywać te biegi oddzielnie i wziąć pod uwagę tylko bieg główny, lokalizacja bydgoska „spada” na szóstą lokatę – za Trójmiastem (486 dorosłych biegaczy) i Olsztynem (448 uczestników biegu głównego). W przypadku Trójmiasta i Olsztyna warto podkreślić, że to lokalizacje, w których w ostatni weekend października poprawione zostały rekordy frekwencji – nigdy dotąd żadna z tych lokalizacji nie była tak wysoko w ogólnopolskim rankingu CITY TRAIL. Dopełniając podsumowania we wspomnianych Trójmieście i Olsztynie – w pierwszym biegu CITY TRAIL Junior Trójmiasto w edycji 2019/2020 wzięło udział 142 dzieci, a w CITY TRAIL Junior Olsztyn – 212 młodych sportowców. 

CITY TRAIL – Szczecin (fot. Krystian Gąciarski)

Siódme miejsce (bez względu na to, czy weźmiemy pod uwagę tylko bieg główny, czy także biegi dla dzieci) zajmuje Wrocław – 403 dorosłych i 193 juniorów. Ósme i dziewiąte miejsce to Katowice i Łódź lub Łódź i Katowice – znów w zależności od tego, jak rozpatrujemy cykl (Katowice – 336 dorosłych i 137 dzieci, Łódź – 307 dorosłych i 208 dzieci). Dziesiątą lokatę zajmuje Lublin – 291 uczestników biegu na 5 km i 105 biegaczy CITY TRAIL Junior.

Zawodnicy z najwyższej półki

W szeregach zawodników pierwszej kolejki cyklu CITY TRAIL wystartowało aż 25 medalistek i medalistów mistrzostw Polski w oficjalnych konkurencjach olimpijskich. 23 spośród tego grona to zawodnicy i zawodniczki specjalizujący się w biegach średnich i długich, dwoje z nich to przedstawiciele chodu sportowego. 17 osób to lekkoatleci, którzy medal krajowego czempionatu zdobywali w ostatnich trzech latach. Ośmioro w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Dziesięcioro reprezentowało kraj na najważniejszych imprezach międzynarodowych – na otwartym stadionie, w hali, w biegach przełajowych i ulicznych. Jest w tym gronie jeden rekordzista Polski i czwórka zawodników, których wyniki mieszczą się w top-10 najlepszych wyników w historii polskiej lekkiej atletyki. Co warto podkreślić wśród najlepszych startują m.in. aktualni złoci medaliści mistrzostw Polski w biegu ulicznym na 5km – Monika Kaczmarek i Szymon Dorożyński. Na ścieżkach CITY TRAIL podczas wrześniowych i październikowych biegów można było spotkać również m.in. mistrzynię Polski w maratonie z 2017 roku, zwyciężczynię światowego Wings for Life 2017 – Dominikę Stelmach, olimpijczyków w chodzie sportowym – Benjamina Kucińskiego oraz Łukasza Nowaka, aktualnego rekordzistę Polski na 5000m w hali – Artura Kerna, czy jednego z czołowych biegaczy górskich w Polsce – Bartłomieja Przedwojewskiego.

CITY TRAIL – Wrocław (fot. Tomasz Pawlicki)

Biorąc pod uwagę wysoki poziom sportowy reprezentowany przez zawodników, można spodziewać się, że na ścieżkach CITY TRAIL w edycji 2019/2020 padnie wiele wartościowych wyników – takich, jak ten uzyskany 5 października we Wrocławiu przez Szymona Drożyńskiego – 14:50. To właśnie w stolicy Dolnego Śląska – w sobotę, 2 listopada – odbędzie się najbliższy bieg CITY TRAIL. Z kolei w niedzielę – 3 listopada wystartują zawodnicy z Katowic i Łodzi. Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. 

Informacja organizatora

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0