HomeImprezy outdoor

Projekt „28 marzeń” otrzymał nagrodę plebiscytu Przeglądu Sportowego

Podczas 85. Gali Mistrzów Sportu sponsorowany przez SALEWA projekt „28 marzeń” został wyróżniony statuetką Championa w kategorii „Sport bez barier – Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Intelektualnie”. W ramach projektu dziewięcioro wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego i Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Działdowie od sierpnia ubiegłego roku zdobywa Koronę Gór Polski. Towarzyszą im opiekunowie oraz ambasadorowie akcji w tym przedstawiciele Oberalp Polska – Jarosław Daniel i Łukasz Śleziński oraz sportowcy związani z marką – Justyna Kowalczyk, Kinga Baranowska i Magdalena Kozielska.

Projekt „28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt” otrzymał nagrodę plebiscytu Przeglądu Sportowego (fot. Aleksander Majdanski / Newspix.pl)N Z. LAUREACI NAGRODA
FOT. ALEKSANDER MAJDANSKI / NEWSPIX.PL

„Kto nie ma odwagi do marzeń, nie będzie miał sił do walki” – słowa Paula Michaela Zulehnera to motto niezwykłego projektu, który pokazuje, że ludzie z niepełnosprawnością chcą i mogą żyć na równych prawach ze światem zdrowych. Dziewięciorgu wychowankom i szóstce ich opiekunów nie brakuje ani odwagi, by marzyć ani sił, by o te marzenia zawalczyć. Od sierpnia 2019 roku zdobywają stopniowo Koronę Gór Polski – grupę 28 szczytów wszystkich pasm górskich w kraju ustanowioną w 1997 roku. Łącznie to ponad 30 000 metrów, które uczestnicy projektu zamierzają pokonać w przeciągu dwunastu miesięcy. Do tej pory idzie im to znakomicie: od zdobycia pierwszej na liście Biskupiej Kopy w Górach Opawskich grupa utrzymuje świetne tempo i jest już za półmetkiem. Po przerwie zimowej czekają kolejne wyzwania, finałowe 12 szczytów.

Projekt „28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt” otrzymał nagrodę plebiscytu Przeglądu Sportowego (fot. Aleksander Majdanski / Newspix.pl)

Pomysł i sposób realizacji projektu docenił Przegląd Sportowy organizujący wraz z telewizją Polsat doroczny Plebiscyt na Najlepszych Sportowców Polski. Podczas odbywającej się na początku stycznia gali projekt „28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt” uhonorowany został w kategorii „Sport bez barier – Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Intelektualnie”. Zarówno dla pomysłodawcy projektu – Romana Jankowskiego, jego współtwórców – Grzegorza Mikuły i Małgorzaty Ziemby, jak i całej drużyny to niezwykle ważne wyróżnienie.

Roman Jankowski komentuje:

Wierzymy, że można nie używać porównań my – zdrowi, oni – chorzy. Niepełnosprawni, czy to ruchowo, czy intelektualnie, to nie inni. Takie osoby chcą żyć na równi ze światem ludzi zdrowych. Są to osoby bardzo zdolne, które mogą i chcą podejmować różne wyzwania. Wystarczy im pomóc, zaprosić do aktywności, pokazać coś innego. Projekt „28 marzeń” ma wiele aspektów, od społecznego i kulturowego przez zdrowotny po nawet duchowy, ale przede wszystkim ma na celu realizację marzeń. Dzięki niemu nasi podopieczni poznają zupełnie nowe miejsca w Polsce, oglądają świat z górskiej perspektywy, spotykają życzliwych ludzi, a co najważniejsze – przekonują się, że ich ograniczenia nie przekreślają realizacji obranych celów. W ramach projektu chcemy o tym mówić głośno i podpowiadać, jak każdy z nas może pomagać osobom z niepełnosprawnością. Ta nagroda ma dla nas ogromną wartość. Jesteśmy szczęśliwi, dumni i wciąż lekko nie dowierzamy.

Projekt „28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt” otrzymał nagrodę plebiscytu Przeglądu Sportowego (fot. Aleksander Majdanski / Newspix.pl)

Dla specjalizującej się w sportach górskich marki SALEWA współpraca przy projekcie to zaszczyt. Jak mówi Jarosław Daniel dyrektor Oberalp Polska:

Od lat działamy z najlepszymi sportowcami górskimi w kraju, wyposażając ich w wysokiej klasy sprzęt i wspierając w drodze na kolejne szczyty. Gdy otrzymaliśmy propozycję uczestnictwa w projekcie, nie mogliśmy odmówić – znakomicie wpisuje się on w „DNA” naszej marki. Towarzyszyłem podopiecznym Romana podczas pierwszej wyprawy i muszę przyznać, że poradzili sobie rewelacyjnie. Życzę każdemu pełnosprawnemu, żeby był tak sprawny jak oni.

Wiosną ponownie ruszamy na szlak – trzecia wyprawa zaplanowana jest na kwiecień, a ostatnia, czwarta na wrzesień. W ramach jednej wyprawy drużyna zdobywa kilka szczytów. Finalny punkt programu to wejście na Rysy (2499 m). Zachęcamy do kibicowania projektowi na jego oficjalnej stronie na Facebooku!

Informacja prasowa Oberalp Polska

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0