HomeNowości z rynku

AKU z nagrodą ISPO GOLD AWARD za stworzenie najbardziej proekologicznego buta w historii branży outdoorowej!

Włoski producent, jeden z globalnych liderów w sektorze obuwia górskiego, nie przestaje zaskakiwać w kwestii proekologicznych innowacyjności. Jesienią 2018 zarządzający AKU wprowadzili do sprzedaży model Bellamont II Plus, dla którego jako pierwsi w branży obliczyli i certyfikowali jego oddziaływanie na środowisko w oparciu o wymagające normy International EPD® System. Tym razem, na odbywających się w Monachium w dniach 26 – 29 stycznia b.r. targach ISPO, odebrali nagrodę ISPO Award 2020 Gold Winner w kategorii Outdoor Lifestyle Footwear. Przyznana ona została za obuwie Minima, mające pojawić się w sprzedaży jesienią b.r. Jury złożone z 13 ekspertów doceniło, iż – zachowując świetne parametry użytkowe oraz efektowny design – jego produkcja odbyła się bez użycia szkodliwego chromu oraz metali ciężkich, a emisja CO2 została policzona i skompensowana na rzecz programu zalesienia.

Minima, nagrodzony model marki AKU (fot. mat. prasowy)

Monachijska impreza to największy i najważniejszy w skali globu event dla branży outdoorowo-sportowej. ISPO to przede wszystkim świetna okazja do zapoznania się z aktualną i przyszłą ofertą najlepszych producentów. Jednak nie tylko – to również okazja do podpatrzenia przyszłych trendów, kierunków rozwoju, wymiany wzajemnych doświadczeń czy nawiązania cennych kontaktów biznesowych. Dzięki licznym spotkaniom, prelekcjom i warsztatom to również okazja do zdobycia cennej wiedzy i praktycznych umiejętności – zwłaszcza dla odwiedzających, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z outdoorem lub próbują wyspecjalizować się w danej dziedzinie. Nie ma przesady w stwierdzeniu, iż monachijskie ISPO to impreza, która wytycza globalne trendy oraz kierunki działania branży sportowo – outdoorowej. 

Minima, nagrodzony model marki AKU w wersji męskiej (fot. mat. prasowy)

Mottem tegorocznej, 50. już edycji jest hasło „Be responsible, be active, be creative”. Idealnie wpisuje się w nie działalność włoskiej marki obuwniczej AKU, od zawsze hołdującej wartościom takim jak proekologiczna produkcja, bliskość z naturą, szacunek dla tradycji czy wspieranie lokalnego rzemiosła oraz profesji związanych z górami. 

Minima, nagrodzony model marki AKU w wersji damskiej (fot. mat. prasowy)

Nagrodzony model obuwia promowany jest hasłem „MINIMA – Designed to Reduce”. AKU nie tylko  ograniczyło do absolutnego minimum szkodliwy dla środowiska wpływ (garbowanie skóry z pominięciem chromu i metali ciężkich), ale dodatkowo, dzięki współpracy z działającą na rzecz ONZ organizacją AzzeroCO2, zrekompensowało wyemitowany do środowiska CO2 poprzez udział w certyfikowanym procesie zalesiania. Paulo Bordin, CEO w AKU:

Nie ratujemy zagrożonych gatunków zwierząt, ale w oparciu o naszą historię skupiamy się na działaniach badawczo – rozwojowych, mających na celu dostarczenie produktów wysokiej jakości przy jednoczesnym, odpowiedzialnym podejściu do kwestii negatywnego wpływu na środowisko, utrzymując tym samym pozycję lidera w branży obuwia outdoorowego. Jesteśmy pierwszą i jak do tej pory jedyną firmą, która obliczyła i certyfikowała poziom wpływu na środowisko butów z serii Bellamont Plus w oparciu o normy EPD®. Projekt ten pozwolił nam lepiej poznać własne procesy produkcyjne oraz ich wpływ na środowisko, którego jesteśmy częścią. Dzięki temu mogliśmy podjąć kolejne inicjatywy mające na celu zahamowanie emisji szkodliwych substancji w całym łańcuchu produkcyjnym. Wprowadzenie modelu Minima jest ich najlepszym potwierdzeniem.

Co warto wiedzieć o nagrodzonym modelu? 

AKU Minima to but łączący elegancki design z outdoorowymi właściwościami użytkowymi. Sprawdzi się zarówno podczas użytkowania w mieście, jak i w podróży oraz na mniej wymagających szlakach górskich. Minima jest pierwszym i jak dotąd jedynym butem na rynku outdoorowym, w którym którego zarówno cholewka jak i wyściółka zostały w pełni wykonane ze skóry licowej Zero Impact®. Materiał ten został uzyskany w innowacyjnym procesie naturalnego garbowania, bez użycia szkodliwego chromu i metali ciężkich oraz z obniżonym o 5% emitowaniem CO2, powstałym podczas produkcji. Ważnymi elementem wpływającymi na amortyzację, a tym samym komfort użytkowania AKU Minima jest zastosowanie pianki Eva o podwójnej gęstości w warstwie śródpodeszwy oraz wkładki, bazującej na połączeniu skóry Zero Impact® oraz włókien kokosowych. Gwarancją przyczepności do podłoża jest podeszwa Vibram® Predator II. Waga: 370 g / 450 g, odpowiednio dla pojedynczego buta damskiego w rozmiarze 38 oraz męskiego w rozmiarze 42.

Minima, nagrodzony model marki AKU (fot. mat. prasowy)

AKU Minima będzie dostępny w sprzedaży od września b.r., do nabycia w czołowych sklepach outdoorowych. Pojawi się zarówno wydaniu damskim, jak i męskim, w jednolitej, czarnej wersji kolorystycznej.

Informacja prasowa

***

Więcej na temat tegorocznych zwycięzców przeczytacie w naszych relacjach:

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0