HomeRynek outdoor

Koronakryzys: rządowa „Nowa normalność” – etapy znoszenie ograniczeń

Wczoraj rząd ogłosił etapy znoszenia ograniczeń związanych z pandemią Covid-19. Harmonogram uwzględnia 4 etapy, pierwszy z nich ma zacząć obowiązywać od poniedziałku, 20 kwietnia. Pierwsza faza znosi zakazy wstępu do lasów, parków, umożliwia również przemieszczenia w celach rekreacyjnych. W przypadku handlu zwiększono liczbę osób, jakie mogą dokonywać zakupów. Niestety termin wprowadzania kolejnych etapów nie został, nawet w przybliżeniu, podany.

Od poniedziałku zostanie zniesiony, krytykowany przez wiele osób, prawników i instytucji, zakaz wejścia do Lasów Państwowych. Co ważne z punktu widzenia naszej branży, będzie można również przemieszczać się celach rekreacyjnych.

Zmianie ulegną również zasady dotyczące liczby osób w sklepach. Można się spodziewać, że luzowanie ograniczeń, przy zachowaniu rygoru noszenia maseczek, odstępu oraz dezynfekcji, spowoduje, że powoli klienci zaczną odwiedzać nie tylko sklepy spożywcze i budowlane. Co za tym idzie właściciele stacjonarnych sklepów outdoorowych mogą rozważyć ich otwarcie od poniedziałku, wtorku.


Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu i usługach

Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:

  • do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.
  • w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni

Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych

  • Przemieszczanie w celach rekreacyjnych

Jak możemy przeczytać na stronach rządowych gov.pl:

Kolejne etapy powrotu do normalności będą wprowadzane stopniowo, gdy przyrost zachorowań w naszym kraju będzie niski. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z dyscypliny społecznej i przestrzegania obowiązujących ograniczeń. Pamiętajmy, że to od nas zależy, jak szybko będą wprowadzane kolejne etapy powrotu do nowej rzeczywistości!

Z punktu widzenia przedsiębiorców brak choćby przybliżonych terminów i jasno określonych kryteriów, na podstawie których zostaną podjęte przez rząd decyzje o wprowadzaniu kolejnych etapów, jest trudny do przyjęcia. Na podstawie zaprezentowanych ogólników nie sposób planować choćby najbliższych tygodni. „Zatrzymanie” gospodarki oraz pogłębiana przez rząd niepewność mają przecież dramatyczne skutki dla wszystkich zamrożonych segmentów rynku. Informacja o tym, kiedy rząd (analizując dane dotyczące zakażeń etc.) choćby w przybliżeniu planuje otworzyć galerie handlowe, hotele, schroniska, centra fitness’owe, czy wspinaczkowe jest dla wielu firm przecież fundamentalna.

Źródło: gov.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0