HomeRynek outdoor

Koronawirus: rząd zapowiedział otwarcie galerii handlowych od 4 maja!

Dzisiaj na konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejny etap odmrażania gospodarki. Zgodnie z zapowiedziami – nie ma jeszcze odpowiednich ustaw – od 4 maja otwarte będą hotele i miejsca noclegowe, działalność wznowią również centra handlowe.

Oto komunikat ze stron rządowych:

Działalność gospodarcza – otwarte centra handlowe i hotele

Od poniedziałku 4 maja 2020 roku znosimy istotne ograniczenia w handlu.

  • Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków

Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte.

Wprowadzamy jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.

Uwaga! W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

Wytyczne dla funkcjonowania obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2000 m2 (galerii handlowych, parków handlowych i obiektów handlowych nieprowadzących przeważającej działalności spożywczej) w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce znajdziecie tutaj.

Informacja o otwarciu centrów handlowych jest niezwykle istotna również dla naszej branży – w galeriach swoje sklepy mają zlokalizowane duzi gracze sportowo-outdoorowi, m.in.: Martes Sport, 4F, Go Sport, Intersport. Od 4 maja odwiedzać też można będzie sklepy monobrandowe: The North Face, Mammut, Jack Wolfskin, Salewa i inne. Swoje wielkopowierzchniowe sklepy powinien otworzyć również Decathlon (obecnie większości z nich można odbierać zakupy zamówione online).

To długo oczekiwana decyzji. Doświadczenie jednak uczy, że szczegółowe regulacje trzeba poczekać do momentu ogłoszenie odpowiedniej ustawy. Nie należy zapominać, że wytyczne, ograniczenia oraz wysokie czynsze mogą również wpłynąć na decyzje poszczególnych operatorów związane z otwarciem placówek – może się zdarzyć, że nie wszyscy zdecydują się na otwarcie wszystkich sklepów już 4 maja.

Społeczeństwo i gospodarka wciąż funkcjonuje w pandemii Covid-19, a wg różnych doniesień, nie osiągnęliśmy jeszcze szczytu zachorowań. Pozostaje mieć nadzieję, że luzowanie restrykcji przyczyni się do uratowania również naszej branży, a jednocześnie nie przyczyni się do wzrostu zachorowań. Wszak zdrowie najważniejsze!

Źródło: gov.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0