HomeRynek outdoor

Koronawirus: Tajwański przemysł tekstylny aktywnie pomaga Polsce w zwalczaniu pandemii COVID-19

Tajwan odgrywa istotną rolę jako „Dolina Krzemowa” światowej branży tekstylnej, dzięki czemu jest zaufanym i długoterminowym partnerem wielu marek międzynarodowych. Poprzez wiele lat badań i rozwoju zaawansowanych technicznie tekstyliów tajwańska branża tekstylna zgromadziła doświadczenie i technologię, które pozwoliły rządowi Tajwanu na błyskawiczne zorganizowanie narodowego zespołu prewencyjnego do walki z epidemią COVID-19.

22 kwietnia samolot LOT przyleciał na lotnisko Taoyuan na Tajwanie. W drodze powrotnej przetransportował do Polski 10 ton ochronnych materiałów medycznych (fot. The Central News Agency)

Poprzez zintegrowanie branż tekstylnych na poziomie surowców, logistyki i produkcji oraz dzięki pomocy producentów tekstylnych, takich jak Formosa Plastic Group, Formosa Chemicals & Fibre Corporation, Far Eastern New Century Corporation, KNH Enterprise Co. Ltd, China Surgical Dressings Center Co. Ltd oraz Chang Hong Machinery Co. Ltd i innych, udało się stwtorzyć pełen łańcuch dostaw dla produkcji masek chirurgicznych. Tajwan zmienił się z kraju importującego maseczki chirurgiczne w drugiego największego na świecie producenta maseczek chirurgicznych o zdolnościach produkcyjnych sięgających 15 milionów sztuk dziennie! 

Dzięki wysiłkom producentów, takich jak: WEB-PRO Corp., Nan Liu Enterprise Co. Ltd, Eclat Textile Co. Ltd oraz Makalot Industrial Co. Ltd, działających w ramach narodowego zespołu ds. produkcji odzieży ochronnej i przeciwchemicznej, Tajwanowi udało się w ciągu zaledwie miesiąca z sukcesem opracować i wdrożyć do produkcji kombinezon zapewniający ochronę kategorii 3. W okresie marzec-kwiecień wyprodukowano milion sztuk fartuchów ochronnych oraz 100 tysięcy sztuk kombinezonów ochronnych.

Dzięki połączonym inicjatywom tajwańskiego rządu oraz branży tekstylnej wysiłki Tajwanu na rzecz zwalczania epidemii zyskały uznanie międzynarodowe. Tajwan dzieli się swoim doświadczeniem i potencjałem produkcyjnym, wypełnia swoje zobowiązania międzynarodowe oraz wzmacnia współpracę anty-epidemiczną z innymi krajami.

Tajwan przekazał już 15 milionów maseczek chirurgicznych w celu wsparcia pracowników medycznych z krajów najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa oraz planuje dalej wspierać wspólnotę międzynarodową.

W ramach pierwszego etapu tajwańskiej dyplomacji „maseczkowej” przekazano 10 milionów maseczek chirurgicznych – w tym 7 milionów do 11 krajów europejskich. 10 kwietnia do Polski trafiło 500 000 maseczek. Za ten gest solidarności podziękował Tajwańczykom minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Z kolei 23 kwietnia nastąpiła kolejna dostawa z wykorzystaniem samolotu LOT, na którego pokładzie przetransportowano 10 ton materiałów ochronnych (tym razem bez maseczek). Misja polskiego samolotu, jak podkreśliło tajwańskie ministerstwo spraw zagranicznych, była dobrym przykładem ducha współpracy w obliczu epidemii.

Tajwańska Federacja Tekstylna (Taiwan Textile Federation TTF), która jest organizacją non-profit, odgrywa istotną rolę w branży tekstylnej Tajwanu. Starając się wspierać przemysł tekstylny w radzeniu sobie z wyzwaniami globalizacji, TTF – na polecenie Biura Handlu Zagranicznego przy Ministerstwie Spraw Gospodarczych – wprowadziła w życie projekt Textile Export Promotion Project (TEPP) polegający na wybieraniu eksporterów tekstylnych klasy premium oraz promocji ich eksportu poprzez zastosowanie środków przewidzianych w tym projekcie.

W ubiegłych latach TTF zorganizował 3 misje przedstawicieli dużych tajwańskich producentów branży tekstylnej (I misja 2016, II misja 2017, III misja 2018). Kolejna wizyta planowana jest na wrzesień, oczywiście jeśli pozwolą na to okoliczności związane z pandemią. Dodatkowo TTF organizuje misję grupy wystawców z Tajwanu na targi Międzynarodowe Targi Tekstylne – Fast Textile 2020, które mają się odbyć w 18-20 listopada w nadarzyńskim Ptak Warsaw Expo.

Źródło: Taiwan Textile Federation (TTF)

KOMENTARZE

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    STOP CCP VIRUS 4 lata ago

    Tajwan daje maseczki za darmo, a rząd i media nie wspomniały o tym ani słowem. Za to chwalą się, że kupili ileś tam ton produktów z fałszywymi certyfikatami w Chinach.