HomeRynek outdoor

Garmin bada wpływ globalnej pandemii na aktywny tryb życia

Garmin przedstawia wyniki badań i obszerną analizę aktywności sportowo-outdoorowych sporządzoną na podstawie danych z urządzeń wearables.

fot. Garmin

Główne wnioski:

  • globalna suma wykonywanych dziennie kroków w kwietniu 2020 spadła o 12%,
  • suma kroków wykonywanych w związku z treningami wzrosła o 24%,
  • aby zrekompensować sobie ograniczenia związane z pandemią więcej osób ćwiczy, ale w inny sposób.

Gdy w przyszłości spojrzymy na aktualną pandemię, kwiecień będzie miesiącem, w trakcie którego koronawirus rozprzestrzenił się w nieprawdopodobny sposób niemal we wszystkich krajach i społecznościach na całym świecie. Z racji tego, że sytuacja ta wpłynęła tak bardzo na nasze życie, w Garmin uznaliśmy, że naszym obowiązkiem jest przeanalizować dane i przedstawić raport dotyczący ludzkiej aktywności w tym czasie.

Całkowita liczba kroków

Gdyby porównać kwiecień 2020 do kwietnia 2019, to dane zebrane od milionów użytkowników urządzeń Garmin wskazują na globalny, 12-procentowy spadek średniej dziennej liczby kroków. Poniższa mapa przedstawia jakie spadki zanotowane zostały na całym świecie.

Przyglądając się takiej wizualizacji danych w skali globalnej należy pamiętać, że dane z każdego kraju analizowane są przy pomocy identycznej metodologii. W efekcie rezultaty mogą być nieco wyolbrzymione dla krajów o mniejszej liczbie mieszkańców oraz bardziej restrykcyjnych obostrzeniach związanym z pandemią. Przykład: porównanie USA z Uzbekistanem. Jakkolwiek w Uzbekistanie nie stwierdzono liczby przypadków koronawirusa w jakikolwiek sposób zbliżonej do tej w USA, to mimo to zanotował on większy procentowy spadek aktywności z racji mniejszej liczby mieszkańców oraz bardziej restrykcyjnej polityki lockdownu.

Globalne spowolnienie w obszarze ludzkiej aktywności jest widoczne, ale głębsza analiza danych sprawia, że można zauważyć ciekawe trendy. Urządzenia Garmin monitorują liczbę kroków wykonywanych przez cały dzień, w tym wtedy, gdy użytkownik korzysta z jednego z wielu trybów monitorowania aktywności sportowych i treningu (urządzenia Garmin posiadają ponad 20 wbudowanych aplikacji dla różnych aktywności). Jeżeli skupimy naszą uwagę wyłącznie na liczbie kroków wykonywanych w czasie tych aktywności, to okaże się że w kwietniu mieliśmy do czynienia z trendem wzrostowym!

Liczba kroków wykonanych w ramach określonych aktywności wzrosła średnio o 24%. Możliwy wniosek jest taki, że ludzie zaczęlizaczęli chętniej ćwiczyć.

Rodzaje aktywności, które zanotowały wzrost w poszczególnych krajach

Na jakie aktywności stawiają użytkownicy urządzeń Garmin? Czy różnią się one w zależności od kraju? Wskazywaliśmy odpowiedzi na te pytania w naszych poprzednich artykułach na ten temat przedstawiając trendy dla USA i Europy. Teraz możemy już przyjrzeć się całościowemu, globalnemu obrazowi sytuacji. Poniżej można prześledzić jakie aktywności w kwietniu 2020 charakteryzowały się największymi wzrostami w stosunku do kwietnia 2019.

Australijczycy czy Kanadyjczycy mogą się spierać o to, co jest fajniejsze – hokej czy krykiet – ale jedni i drudzy zgodzą się na pewno w sprawie spacerów i to właśnie je uznają za najlepszy sposób na aktywne spędzanie czasu w czasie kwarantanny.

W Chinach, Meksyku, RPA i kilku innych krajach, częstotliwość treningów z użyciem sprzętu fitnessowego podskoczyła znacznie bardziej nie jakiekolwiek inne aktywności. Jeżeli spojrzymy jakie urządzenia cieszyły się globalnie największym zainteresowaniem, to zobaczymy, że 50% z nich to urządzenia do treningów kardio w pomieszczeniach. W ubiegłym roku, w tym samym czasie, ponad połowa aktywności z tej kategorii dotyczyła treningów siłowych. Wskazuje to na zmianę i przestawienie się z treningów realizowanych w siłowniach i klubach fitness na kreatywne treningi w domu.

Byłoby zaniedbaniem nie zwrócić uwagi na dominujący kolor niebieski na powyższej mapie. Ciężko bowiem nie zauważyć globalnej tendencji (dotyczącej także Polski), kierującej aktywne osoby do kolarskich treningów w pomieszczeniach. Po tym jak raportowaliśmy ten trend w naszych poprzednich artykułach, teraz postanowiliśmy dodać mu trochę kontekstu jakościowego i skonsultowaliśmy to z kilkoma profesjonalnymi sportowcami z jakimi współpracujemy w Garmin.

Mówi brytyjska triathlonistka Holly Lawrence:

Aktualnie przebywam we Francji, gdzie nie mam możliwości jeżdżenia na rowerze. Wcześniej w zasadzie od miesięcy nie trenowałam w pomieszczeniach, a teraz trenuję w ten sposób pięć razy w tygodniu.

Mieszkająca w Kolorado triatlonistka Mirinda Carfrae stwierdziła:

Zdecydowanie częściej korzystamy z platform takich jak Zwift. Nasza grupa treningowa spotyka się na wspólną wirtualną jazdę co dwa tygodnie – to sposób aby przynajmniej mieć jakikolwiek kontakt z osobami, z którymi w innej sytuacji widzielibyśmy się codziennie.

Aktywności które zanotowały największe spadki w poszczególnych krajach

Tak, jak pandemia popchnęła ludzi w kierunku wykonywania konkretnych aktywności, tak samo sprawiła, że zrezygnowali z innych. Pływanie w zasadzie przestało istnieć. Gdy porównamy kwiecień 2020 do kwietnia 2019, zobaczymy, że tendencja ta widoczna jest w skali globalnej. Dane wskazują bowiem na znaczny spadek liczby treningów pływackich, począwszy od obu Ameryk, a na Dalekim Wschodzie skończywszy.

Fani pływania nie siedzą jednak bezczynnie. Dane płynące z Australii wskazują, że 54% użytkowników, którzy pływali w kwietniu 2019, w kwietniu 2020 biegało już na bieżni w pomieszczeniach. W Chinach 43% osób pływających w analogicznym okresie zeszłego roku, albo zabrało się za bieganie albo za jazdę na rowerze. W USA, profesjonalna triatlonistka Paula Findley, realizuje treningi w domu:

Gdy w Oregonie, w którym mieszkam, wszystkie baseny są zamknięte, robię w domu więcej treningów siłowych. Staram się odwzorować niektóre ruchy i angażować te grupy mięśni, które pracują podczas pływania.

Treningi multisportowe, a także wędrówki oraz golf, w wielu krajach także odnotowały największe spadki. Ale tak jak i pływacy, osoby je uprawiające także znalazły alternatywne zajęcia. Na przykład w RPA 20% golfistów grających w kwietniu 2019, w kwietniu tego roku zajęło się w większym stopniu treningami fitnessowi w pomieszczeniach, a 11% z nich zaczęło korzystać z rowerów stacjonarnych.

Co teraz?

Po przeanalizowaniu trendów aktywności z dwóch miesięcy, ciągle nasuwa nam się stwierdzenie, że „ruch jest metodą”. Jakkolwiek dane to potwierdzają, to metodę tę każdy wdraża w życie sam – od amatorów, aż po profesjonalnych zawodników różnych dyscyplin. Zamiast porzucać swoje przyzwyczajenia dotyczące aktywności, ludzie znaleźli sposób aby zaadaptować je do nowych warunków. Mistrzyni świata w biegach długodystansowych Alexi Pappas, która aktualnie przebywa w Grecji:

Zawsze czerpałam z biegania z członkami mojej ekipy mnóstwo energii. Czuję, że bieganie w swojej najwyższej formie, to jednak sport zespołowy. Teraz, gdy nie jest zalecane bieganie w grupach, w trakcie treningu słucham audiobooków i „przeczytałam” już mnóstwo książek, których wcześniej nie znałam. To nie to samo co bieganie ze swoją stałą grupą, ale taka alternatywa także sprawia mi przyjemność.

Sporty uprawiane w grupach i drużynach w końcu wrócą. Ale teraz, wcale nie jest złym pomysłem aby znaleźć dobrą książkę, która będzie towarzyszyła ci w treningach. To tylko jeden z milionów sposobów na odbywające się właśnie na całym świecie dopasowywanie swoich przyzwyczajeń do nowych warunków.

Informacja prasowa marki Garmin

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0