HomeLudzie branży outdoor

Zmarł Bob Gore, wynalazca membrany Gore-Tex

17 września w wieku 83 lat zmarł Robert W. “Bob” Gore, syn założycieli, wynalazca słynnej membrany, wieloletni prezes i honorowy chairmain emeritus W. L. Gore & Associates.

Robert W. “Bob” Gore (fot. gore.com)

Robert W. “Bob” Gore poświęcił rodzinnej firmie 57 lat swojego życia. W latach 1976-2000 był prezesem firmy. Równocześnie Bob Gore był wynalazcą materiału, który stanowił fundament dla rozwoju membran Gore, które dzisiaj w języku potocznym są synonimem membrany.

W. L. Gore & Associates powstało w 1958 r. w Salt Lake City, Utah – jak wiele innych firm – w garażu. Gdy Robert miał 21 lat i rozpoczynał studia inżynierii chemicznej, jego rodzice przeprowadzali pierwsze eksperymenty z polimerem o nazwie politetrafluoroetylen (PTFE).

Pod koniec lat 60., po wielu nieudanych próbach, Bob Gore stworzył z PTFE mikroporowaty materiał, o którym początkowo mówiono, że składa się w większości z powietrza – pierwszą membranę Gore-Tex. Był to niejako przypadek, efekt uboczny prac nad nową taśmą hydrauliczną.

„Associates” w nazwie firmy to dzisiaj 10500 osób tworzących markę. Roczny przychód firmy wynosi około 3,7 miliarda USD. Jednak z naszej perspektywy najistotniejsze produkty Gore – membrany stosowane w odzieży i obuwiu – to tylko niewielka część szerokiego portfolio tej marki. Materiały W. L. Gore & Associates są bowiem wykorzystywane (już od lat 60.) w najróżniejszych dziedzinach, m.in. w: elektronice, filtrowaniu, uszczelnianiu, odpowietrzaniu i w medycynie. Produkty Gore używane są nie tylko w najwyższych górach świata, ale również w kosmosie – już w 1969 r. wykorzystano je w okablowaniu statku kosmicznego Apollo 11.

W 1996 r. wartość firmy wyniosła 1 miliard dolarów. Przy tej okazji Robert W. “Bob” Gore powiedział:

Planujemy pozostawić społeczeństwu i przyszłym pokoleniom takie dziedzictwo: niemowlęta z chirurgicznie zoperowanymi sercami, które żyją dzięki naszym produktom medycznym; rządy wolnych krajów, które są w stanie lepiej się chronić dzięki naszym produktom obronnym; zdrowsze społeczności i czystsze środowisko dzięki naszym produktom filtrującym i uszczelniającym; i tak – ludzi, którzy po prostu świetnie się bawią w outdoorze dzięki Gore-Tex Outerwear.

Robert W. “Bob” Gore (fot. gore.com)

Michał Gurgul
źródło: SGI Europe, W. L. Gore & Associates

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0