HomeRynek outdoor

Kursy Lawinowe PZU: zimą turystów na szlakach nie zabraknie

Organizatorzy akcji Kursy Lawinowe PZU oceniają, że pomimo ograniczeń związanych z pandemią, miłośnicy wysokogórskich wędrówek i skituringu ruszą zimą w góry. Zwracają jednocześnie uwagę, że w nadchodzącym sezonie zimowym szczególne znaczenie będzie miało odpowiednie przygotowanie i świadomość zagrożeń związanych z uprawianiem zimowej turystyki górskiej.

fot. Tomek Gola

Jak pokazują statystyki pandemia nie wpłynęła znacząco na ruch na górskich szlakach. W te wakacje odnotowano 1 280 604 wejść na teren TPN, czyli nieco ponad 65 000 mniej niż w tym samym czasie rok temu. Jesienią – w związku z sytuacją epidemiologiczną – pojawiły się co prawda ograniczenia związane z działalnością hotelarską, które najprawdopodobniej utrzymane zostaną przynajmniej do połowy stycznia. Teren Parku Narodowego pozostaje jednak otwarty, a w górach nie brakuje turystów. 

Z badań przeprowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Freeskingu wraz z PZU zimą 2019 roku wynika, że aż 40% osób wychodzących zimą powyżej schronisk wskazuje skituring jako najczęstszą formę aktywności obok wędrówek. Blisko połowa pieszych i miłośników wycieczek narciarskich w góry wyjeżdża kilka razy w sezonie na 2 do 3 dni, a ponad 30% często też na 1 dzień bez nocowania.

Andrzej Lesiewski z Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu, organizator szkoleń lawinowych i skiturowych w ramach akcji Kursy Lawinowe PZU (kursylawinowe.pl), komentuje:

Biorąc pod uwagę wyniki naszych badań sądzimy, że – mimo obostrzeń – w Tatrach takich ambitnych turystów nie zabraknie.Na szlakach może pojawić się nawet więcej miłośników narciarstwa. Z uwagi na sytuację jeszcze więcej osób może spróbować skituringu, by uciec od najpopularniejszych szlaków. Ważne jest, aby zanim zdecydują się na taki krok, poza odpowiednim sprzętem posiadali choć podstawową wiedzę niezbędną do bezpiecznego poruszania się po górach. Przygotowujemy się na nadchodzącą zimę i jeśli tylko sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, będziemy szkolić turystów i narciarzy. Oczywiście musimy być też gotowi na to, że nie będzie możliwe przeprowadzenie szkoleń, dlatego staramy się rozwijać inne sposoby na promocję bezpiecznej i odpowiedzialnej turystyki górskiej.

Plakat 13. sezonu akcji Kursy Lawinowe

Napływające rezerwacje potwierdzają, że wiele osób planuje nadchodzący sezon i myśli o udziale w szkoleniach lawinowych i skiturowych prowadzonych przez doświadczonych ratowników TOPR. Na niektóre z nich wyprzedane są już wszystkie miejsca. Jednocześnie w ramach akcji Kursy Lawinowe PZU rozwijany jest kanał YouTube, na którym już teraz dostępne jest ponad 30 filmów. Można z nich zdobyć najważniejsze informacje na temat planowania wypraw w góry, oceny zagrożenia, czy potrzebnego ekwipunku. W tym sezonie pojawi się tam kolejnych kilkanaście klipów. Z myślą o czasie, który wszyscy spędzamy w domu przygotowywana jest seria podcastów o tematyce górskiej, a także webinar z udziałem przedstawicieli TOPR i TPN.

Joanna Gorczyca, dyrektor ds. prewencji i CSR PZU, podkreśla:

PZU od blisko dekady wspiera akcję Kursów Lawinowych. Naszym celem jest edukowanie miłośników turystyki górskiej. Wspólnie staramy się, by ten cel realizować pomimo trwającej pandemii. Oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad rygoru sanitarnego i stosując się do zaleceń służb epidemiologicznych. Niezależnie od sytuacji zagrożenia w górach są obecne, a o bezpieczeństwo musimy umieć zadbać przede wszystkim sami.

W ramach 13. sezonu akcji Kursy Lawinowe na sezon 2020/2021 zaplanowane jest 14 szkoleń lawinowych i skiturowych. Wszelkie informacje na ich temat znaleźć można na stronach:

fot. Tomek Gola

Informacja prasowa

***

Sponsor tytularny: PZU
Akcję wspierają: Black Diamond, Garmin, Armada Skis, Primus, Uvex, Odlo, Pieps
Partner akcji: TOPR
Region partnerski: Kaunertal
Organizacja: PSF, Snow PR

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0