HomeNowości z rynkuImprezy outdoor

ISPO Munich Online 2021: nasz wybór interesujących produktów

W niniejszym zestawieniu przedstawiamy subiektywną selekcję interesujących produktów prezentowanych podczas targów ISPO Munich Online 2021. Znajdziecie tu produkty ekologiczne, nowatorskie oraz wyjątkowe pod względem designu.

***

W Mono Material Powder Suit. Recykling po zakończeniu życia produktu

W Mono Material Powder Suit marki Helly Hansen (fot. ISPO Munich)

Kombinezon narciarski dla kobiet wykonany w całości z jednego materiału. Dzięki takiemu rozwiązaniu norweska marka Helly Hansen tworzy odzież, która w 100 proc. nadaje się do recyklingu.

Flexcap. Nowa technologia dla butów skitourowych

Technologia Flexcap (fot. ISPO Munich)

Austriacki startup proponuje nowe rozwiązanie dla butów skitourowych. Dwie części skorupy łączy sworzeń w przedniej części buta, dzięki czemu stopa podczas podejścia porusza się w bardziej naturalny, zgodny z anatomią sposób. Czy w takim kierunku pójdą producenci butów skitourowych w przyszłości? Z pewnością jest to jedna z możliwych dróg.

Crampow. Śnieżna łapa ze Szwajcarii

Crampow (fot. ISPO Munich)

Rozwiązanie pośrednie pomiędzy rakietami śnieżnymi i rakami. Wynalazek szwajcarskiej marki Auftriib posiada zęby raków w przedniej części i średnich rozmiarów łopatę, która ma zapobiegać zapadaniu się w głębokim śniegu. Wydaje się, że pole zastosowań takiego patentu jest dość wąskie (podejście stromym śnieżnym żlebem z nartami przytroczonymi do plecaka?).

Majesty Skis. Polskie narty na światowym poziomie

Majesty Skis (fot. ISPO Munich)

Już od kilku sezonów marka Majesty jest wyraźnie widoczna na targach ISPO, w zeszłym roku duże wrażenie zrobiło na nas duże i ładne stoisko przy jednym z głównych ciągów komunikacyjnych. I w tym roku, pomimo odmiennej formuły, polski producent nart zaprezentował swoją ofertę na targach.

Majesty Skis (fot. ISPO Munich)

Podoba nam się jasny podział nart na cztery kategorie: freeskis, resort, freeride i touring, a także odzież i akcesoria takie jak bluzy, anoraki techniczne i okulary słoneczne. Spośród nart nasze zainteresowanie wzbudziły modele: Vandal, Dirty Bear, Vanguard i Havoc oraz cała seria nart skitourowych: Superscout, Superwolf i Supernova.

ArcX. Pierwszy smart ring – inteligentny pierścionek dla sportowców

Smart ring ArcX (fot. ISPO Munich)

Niewielki, wytrzymały i odporny na wodę pierścionek, który umożliwia obsługę podstawowych funkcji telefonu – nawet w rękawicach. To przykład postępującej dygitalizacji, konkurencja dla smartwatchy. Czy takie rozwiązanie ma szansę się przyjąć?

BAGSOLATE. Modny i ekologiczny plecak… termiczny

BAGSOLATE (fot. ISPO Munich)

Pamiętacie torby-lodówki? To plecak-lodówka z warstwą izolacyjną, która chroni jego zawartość przed wystygnięciem lub nagrzaniem do 8 godzin. Skóra wykorzystana przy jego produkcji pochodzi z odpadów z rzeźni, poliester z recyklingu plastiku wyłowionego z oceanu, taśmy wykonano z nieprzetwarzanej bawełny uprawianej w Niemczech, korek pochodzi natomiast z ekologicznej plantacji w Portugalii. Plecak posiada wodoodporną kieszeń na laptopa. Produkcja odbywa się w Polsce.

Eiselin Scorpin. Sposób na skitoury

Patent Eiselin Scorpin (fot. ISPO Munich)

Pomysłowy i minimalistyczny patent na przekształcenie zestawu zjazdowego w skitourowy. Po zamontowaniu tego niewielkiego elementu na normalnym wiązaniu zjazdowym, możemy wpiąć buta z insertami na piny, założyć foki i podchodzić jak na nartach skitourowych. Pomysłodawcy zaznaczają, że jest to rozwiązanie dla osób jeżdżących freeride, które tylko od czasu do czasu chciałyby odejść kawałek od ośrodka narciarskiego. Eiselin Scorpin można też traktować jako niezajmujące zbyt wiele miejsca w plecaku rozwiązanie awaryjne, które wybawi nas z opresji, gdy zjedziemy w miejsce “bez wyjścia”.

CORSAIR ACT 3.0. Piękny bodyboard

CORSAIR ACT 3.0. marki Alterego Surfboards (fot. ISPO Munich)

Szybka, stabilna i pięknie wykonana deska surfingowa włoskiego producenta Alterego Surfboards. Nie znamy się na deskach, ale to ładny, ręcznie wykończony produkt.

The MoonBikes. Elektryczny skuter śnieżny

The MoonBikes (fot. ISPO Munich)

Nie jest to produkt sportowy, przynajmniej nie w naszym rozumieniu sportu i outdooru. Niemniej The MoonBikes to ciekawostka technologiczna potwierdzająca pewien kierunek rozwoju. Takie skutery śnieżne są ciche i nie zanieczyszczają powietrza spalinami – pewnie przyjdzie nam jeszcze trochę zaczekać, ale może w przyszłości z tego typu rozwiązań skorzystają ratownicy i obsługa schronisk górskich?

Emilboards, Curfboard, JayKay. Deskorolki dla każdego

Emilboards, Curfboard, JayKay. Deskorolki dla każdego (fot. ISPO Munich)

Niemieccy producenci proponują różne rozwiązania dla pasjonatów różnych odmian jazdy. Od lewej: designerska, prostokątna deskorolka inspirowana filmem “Powrót do przyszłości”; deskorolka z czteroprzegubowymi truckami  przybliżająca uczucie surfingu, longboard z elektrycznym napędem w całości ukrytym w osi – na oko zupełnie nie różni się od normalnego longboarda.

Urwahn Stadtfuchs. Miejski lis

Stadtfuchs marki Urwahn (fot. ISPO Munich)

Design i technologia. Stadtfuchs to rower do szybkiego przemieszczania się po miejskiej dżungli. Specyficzny kształt stalowej ramy zapewnia odpowiedni poziom amortyzacji na nierównościach jezdni i ścieżek rowerowych. Rower posiada ponadto automatyczne i w pełni samowystarczalne oświetlenie zintegrowane w ramie wraz z połączonym z nim urządzeniem GPS.

C.A.M.P. Alp Race. Ultralekka uprząż dla zawodników SkiMo

C.A.M.P. Alp Race. Ultralekka uprząż dla zawodników SkiMo (fot. ISPO Munich)

Waży 65 g.

Ortles Couloir Boot

Ortles Couloir Boot marki Salewa (fot. ISPO Munich)

Duże marki mają prawdziwą moc kreowania trendów. Czy tak będzie tym razem, zobaczymy, jednak nie ulega wątpliwości, że pomysł jest odważny i nowatorski. Nowy model Salewy to lekki but górski z karbonową ramą. 725 g zapewnia mu pierwsze miejsce w swojej klasie, but jest w pełni kompatybilny z rakami automatycznymi. Sztywna hybrydowa cholewka zapewnia sztywność potrzebną podczas wspinania w lodzie. But jest oczywiście nieprzemakalny i ocieplany. Inspiracja dla nietypowej konstrukcji wypływa z butów przeznaczonych do skitouringu.

Cloudventure Waterproof. Buty biegowe na mokre szlaki

Cloudventure Waterproof marki On (fot. ISPO Munich)

Za estetycznym wzornictwem kryje się masa technologii. Szwajcarska marka On słynie (podobnie jak Hoka One One) z wyjątkowego poziomu amortyzacji i podeszw o charakterystycznym kształcie. W tym modelu projektanci skupili się na stworzeniu buta idealnego na wilgotne warunki – zarówno pod względem nieprzemakalności, jak i zapewnienia dobrej przyczepności na mokrym podłożu.

Ningbo Pinyi. Ultralekkie i składane kije trekkingowe

Składane kije trekkingowe marki Ningbo Pinyi (fot. ISPO Munich)

Niestety producent nie podaje wagi, możemy jednak przypuszczać, że jest niewielka. Na oko widać natomiast, że kije po złożeniu zajmują bardzo niewiele miejsca (38 cm po złożeniu, maksymalna długość 135 cm). Wykonane z włókna węglowego.

Ningbo Pinyi. Śpiwór o kształcie człowieka

Śpiwór o kształcie człowieka marki Ningbo Pinyi (fot. ISPO Munich)

Prawdopodobnie większość specjalistów w dziedzinie termiki i projektowanie śpiworów puka się w czoło i nie bez powodów. Pokazujemy wyłącznie jako ciekawostkę.

Wau. Surfing wszędzie

The Stake I Surfskate marki Wau (fot. ISPO Munich)

The Stake i Surfskate to dwie deski marki Wau, które przenoszą surfing w przestrzeń nieco inną niż ta, z którą kojarzymy tradycyjnie ten sport. Pierwsza z nich to deska zaprojektowana do jazdy na falach rzecznych, druga, to deskorolka przeznaczona do jazdy po asfalcie, na pump trackach i w bowlach. Sebastian i Alex tworzą swoje produkty w dużej mierze ręcznie i z ekologicznych materiałów.

Frost. Narty w leśny puch

Model Frost marki Forest Skis (fot. ISPO Munich)

Ten model marki Forest Skis został zaprojektowany z myślą o szybkiej jeździe w lesie. Narty mają 90 mm pod butem, wysoki rocker i camber i są skonstruowane z wyjątkowego połączenia materiałów. O odpowiednią sprężystość i amortyzację dbają: Carbon, Kevlar i Dyneema®.

Swaig Woody. Miniroller dla wspinaczy

Swaig Woody (fot. ISPO Munich)

Estetyczny, drewniany roller o niewielkim gabarycie idealnie nadaje się do masowania przedramion i palców. Producent przedstawia swój produkt jako przydatne narzędzie dla pracowników biurowych, muzyków i tenisistów, jednak z naszej perspektywy jeszcze większe uznanie Swaig Woody mógłby znaleźć wśród wspinaczy.

Maporto. Polski patent dla zmęczonych pleców

MRS Alu Smart – jedna z wersji systemu marki Maporto (fot. ISPO Munich)

Wydawać by się mogło, że w dziedzinie konstrukcji systemów nośnych plecaków osiągnięto już niemal wszystko. Jednak jak się okazuje, prosty dodatek może w znacznie wpłynąć na komfort noszenia ciężkiego plecaka. Prezentowany model MRS Alu Smart to produkt polski.

Cyclon. Buty na abonament

On Cyclon (fot. ISPO Munich)

Marka ON otrzymała za ten produkt najwyższe możliwe wyróżnienie – Product of the Year wśród Gold Winners oraz dodatkowe wyróżnienie Sustainability Achievement. Nowoczesna technologia na najwyższym poziomie i niska waga 200 g to atuty tego modelu marki On, jednak nie jedyne. To chyba pierwszy but, którego nie można kupić w całości. Zamiast tego wykupuje się abonament (29,95 Euro miesięcznie) i używa butów tak długo, jak tylko nadają się do użytku. Później zamiast wyrzucać, buty oddajemy do recyklingu (but składa się z materiałów produkowanych niemal wyłącznie z fasolek rącznika pospolitego) i dostajemy nową parę. Przyszłość? Zobaczymy.

Alpina. Gogle i okulary, wczoraj i dziś

Modele Double Jack Mag Q i Swing niemieckiej marki Alpina (fot. ISPO Munich)

Niemiecka marka pokazała podczas targów szereg produktów przeznaczonych dla narciarzy i kolarzy. Znalazły się wśród nich nowoczesne gogle Double Jack Mag Q (wyposażone w aktywne otwory wentylacyjne, magnetyczne wymienne szybki, soczewkę zwiększającą kontrast z filterm polaryzacyjnym), a także ukłon w stronę historii – legendarne i popularne w latach 80. okulary kolarskie Swing. 

Bollé Brands

Bollé Brands marki Cébé Versatile (fot. ISPO Munich)

Cébé Versatile otrzymało nagrodę Gold Winner za swój nowy multisportowy kask z certyfikacją dla kasków alpinistycznych i narciarskich. Jest lekki, a ruchoma przednia część umożliwia lepszą wentylację w trakcie podejścia na nartach.

Climbax. Tracker dla wspinaczy

Climbax marki Mammut (fot. ISPO Munich)

Urządzenie marki Mammut w formie smartwatcha monitoruje aktywność wspinaczkową i przedstawia analizy treningu, którymi można dzielić się ze znajomymi. To kolejny przykład digitalizacji i ciekawostka dla wyczynowców oraz zwolenników naukowego podejścia do treningu.

Chickadee 90. Ekologiczne narty

Chickadee 90 marki early bird (fot. ISPO Munich)

Ten model marki earlybird otrzymał wyróżnienie Gold Winner oraz dodatkowe odznaczenie Sustainability Achievement. Narty są wykonane w 100 proc. bez pozostawiania śladu węglowego, z odnawialnych, naturalnych surowców. Pomimo tego są wytrzymałe i trwałe, a na koniec cyklu życia produktu można poddać je recyklingowi.

Weather Jacket. Bieganie w niepogodę

Weather Jacket marki ON (fot. ISPO Munich)

Słynąca z butów dla biegaczy marka On zaprezentowała kolekcję ultralekkiej, wiatroodoprnej i oddychającej odzieży dla biegaczy.

Electra Apollo E-Silver. Kolekcja gogli narciarskich reagujących na światło

Włoska marka Out Of zaprezentowała podczas targów wyjątkowe gogle narciarskie wyposażone w elektryczną soczewkę, która automatycznie dostosowuje się do warunków. Małe ogniwo fotowoltaiczne wystarcza aby zapewnić energię potrzebną do pracy chipa i specjalnej błony LCD. Chroniony patentem chip nieustanie bada moc światła i ustawia jasność błony LCD. Produky otrzymał nagrodę ISPO Gold Winner.

Electra Apollo E-Silver marki Out Of (fot. ISPO Munich)

Narciarska i snowboardowa kolekcja odzieży adidas TERREX

Narciarska i snowboardowa kolekcja odzieży adidas TERREX (fot. ISPO Munich)

Bardzo ciekawe wzornictwo podczas targów zaprezentowała marka adidas. W kolekcjach odzieży zaprojektowanej dla miłośników nart i snowboardu znajdziemy wiele ciekawych wzorów, a jakość – przynajmniej na oko – wydaje się nie odbiegać od (wysokich) standardów adidasa.

Narciarska i snowboardowa kolekcja odzieży adidas TERREX (fot. ISPO Munich)

Advenate MyONE. Odzież outdoorowa szyta na miarę

MyONE to konfigurator on-line, który umożliwia stworzenie odzieży dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Dostosować można liczbę kieszeni, długość ubrań, dodatki, kolor i krój. Po złożeniu zamówienie odzież jest szyta z materiałów marki Schoeller i dostarczana do klienta bezpośrednio z fabryki w Niemczech w ciągu dwóch tygodni. Pomysł został wyróżniony nagrodą Gold Winner.

Advenate MyONE (fot. ISPO Munich)

Red.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0