HomeNowości z rynkuEkologia / Zrównoważony rozwój

Fjällräven wprowadza nowy materiał – Pine Weave

Pine Weave powstał w wyniku poszukiwań alternatywnych tkanin wobec istniejących materiałów bazujących na surowcach kopalnych. Celem tego typu działań jest zwiększenie znaczenia biogospodarki, w której włókna celulozowe (roślinne) mogą odgrywać kluczową rolę.

Fjällräven wprowadza nowy materiał – Pine Weave

Nowy rodzaj materiału z celulozy

Większość obecnych tkanin celulozowych nie jest wystarczająco trwała i funkcjonalna. Fjällräven zmodyfikował proces produkcji Pine Weave tak, aby spełniał on wysokie wymagania stawiane materiałom wykorzystywanym do produkcji sprzętu marki. Dzięki splataniu włókien ciągłych powstający materiał charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Pine Weave ma lepsze parametry trwałości i wytrzymałości w porównaniu do innych tkanin z celulozy, jest również odporny na mechacenie się.

Proces farbowania – zazwyczaj najbardziej energochłonny etap produkcji tkanin – w przypadku Pine Weave został również udoskonalony. Pochłania on 65% mniej wody i 40% mniej energii, a zużycie chemikaliów jest 50% niższe. Przy barwieniu tkaniny nie używa się rozpuszczalników, lecz mieszanki poliuretanu i wosku, które nadają Pine Weave efekt patyny.

Wykonane z drewna pochodzącego z identyfikowalnych źródeł

Włókna tworzące Pine Weave wyróżniają się w branży, ponieważ źródło pochodzenia drewna, z którego są wytwarzane, jest w pełni identyfikowalne. Specjalnie na potrzeby produkcji Pine Weave Fjällräven stworzył lokalnie kontrolowaną bazę surowca, która wykorzystuje kryteria do tej pory nieuwzględniane przez branżowe standardy. Dzięki temu drewno w Pine Weave pochodzi tylko z uprawianych i certyfikowanych drzew, a nie z drzew rosnących naturalnie w lasach dziewiczych i pierwotnych. Cały surowiec do produkcji Pine Weavepochodzi z precyzyjnie wyznaczonych obszarów wokół Örnsköldsvik w północnej Szwecji. W ten sposób Fjällräven może nadzorować gospodarkę leśną.

Odpowiedź na problemy przemysłu drzewnego

Przemysł leśny jest krytykowany przez opinię publiczną za sprzeczne priorytety zysku i ochrony przyrody. W niektórych obszarach krytyka ta jest uzasadniona. Istnieje jednak równolegle pilna potrzeba opracowania alternatywy dla surowców kopalnych. Dopóki nie będą wdrożone w pełni zrównoważone sposoby pozyskiwania drewna, które byłyby dostosowane do specyficznych potrzeb produktów Fjällräven, marka będzie stosować własne odpowiedzialne i przejrzyste procedury. A tam, gdzie to możliwe, Fjällräven chce mieć wpływ na rozwój dobrych praktyk i nowych standardów.

Jedno drzewo, 175 plecaków Tree-Kånken

Nowy Tree-Kånken marki Fjällräven

Pierwszym produktem, w którym zastosowano Pine Weave, jest jeden z najbardziej ikonicznych produktów Fjällräven: plecak Kånken. Nowy Tree-Kånken oferuje tę samą niezawodną funkcjonalność, której ludzie oczekują od każdego Kånkena, ale dodatkowo jest wykonany z całkowicie nowej tkaniny pochodzenia roślinnego.

Przy okazji tworzenia Tree-Kånkena zespół projektantów Fjällräven wkroczył na nowy poziom jeśli chodzi o poszukiwanie surowców, które nie są wytwarzane z paliw kopalnych. W rezultacie powstał plecak, w którym główna tkanina i podszewka są wykonane z drewna pochodzącego z precyzyjnie wyznaczonego obszaru w pobliżu rodzinnego miasta marki – Örnsköldsvik. Drewno jest przetwarzane na przędzę celulozową w 100% pochodzenia roślinnego, która następnie jest tkana w unikalną tkaninę celulozową.

Model Tree-Kånken posiada praktyczne detale, które fani już znają i kochają. Ale znajdziemy w nim kilka nowych rozwiązań, takich jak pętla z przodu do mocowania lampki rowerowej, paski na dole do przytroczenia kurtki lub maty do jogi oraz odblaskowe logo. Tree-Kånken to nie tylko krok w kierunku bardziej ekologicznych produktów outdoorowych, to także świetny plecak do codziennego użytku.

Informacja prasowa

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0