HomeNowości z rynku

Jaki rower górski wybrać? [sponsorowany]

Rowerowe wycieczki to zajęcie uwielbiane przez wiele osób. Coraz więcej ludzi decyduje się na zakup profesjonalnego roweru górskiego, który idealnie nadaje się w trudniejsze tereny. Zakup takiego sprzętu może być sporą inwestycją, dlatego warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru górskiego.

  1. Jaki rower górski wybrać?
  2. Bezpieczeństwo to podstawa
  3. Zaawansowane mechanizmy

Jaki rower górski wybrać?

Rowery górskie (MTB) to sprzęty pozwalające na pokonanie trudniejszych tras, z którymi nie radzą sobie rowery szosowe, trekkingowe, crossowe oraz miejskie. Prototyp tego typu urządzeń pojawił się już 1933 roku. Nowoczesny rower górski w niczym nie przypomina swojego pierwszego poprzednika. Zaawansowana technika sprawiła, że maszyny tego typu zostały wyposażone w wiele udogodnień. Decydując się na zakup sprzętu, należy przede wszystkim ustalić swój budżet. Górskie modele zostały wyposażone w bardzo mocne hydrauliczne hamulce, sprawnie działające przerzutki oraz opony z mocniejszym bieżnikiem. To właśnie te elementy sprawiają, że rower sprawdzi się nawet podczas ekstremalnych wycieczek. Rower górski musi być przede wszystkim dobrany do wzrostu użytkownika. W tym wypadku należy zwrócić uwagę na rozmiar kół, a konkretnie ich średnicę. Dla mniejszych osób idealne będą koła 26 cali. Są to koła dające dużą zwrotność i dynamikę. Wyższą prędkość na zjazdach osiągają koła o średnicy 29 cali. Takie modele mogą z powodzeniem używać wyższe osoby. Pośrednim wyborem będzie rower górski o kołach 27,5 cala. W przeszłości dostępny był tylko pierwszy wymiar, jednak przy takich kołach wysokie osoby nie czuły się komfortowo. Liczy się także liczba przerzutek. Jeśli chcemy wykorzystywać rower do bardzo trudnych tras, musimy wybrać naprawdę rozbudowany system przerzutek tylnych i przednich.

Jaki rower górski wybrać? (fot. materiały partnera)

Bezpieczeństwo to podstawa

Rower górski musi być bezpieczny. Brak odpowiednich atestów może wpłynąć na stan zdrowia użytkowników. Źle skonstruowany sprzęt sprawia, że ciało nie jest dobrze ułożone, przez co bardzo cierpi kręgosłup. Dlatego kluczowe jest, aby rower miał certyfikaty bezpieczeństwa. Musi być także wykonany z porządnych, mocnych materiałów odpornych na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Siodełko powinno być wygodne i odpowiednio wyprofilowane. Każdy rower górski powinien dawać możliwość regulacji wysokości siodełka i kierownicy. Takie elementy wpływają na podwyższenie komfortu jazdy. Poszukując idealnego roweru górskiego, lepiej nie decydować się na zakup modelu bez atestów. Taki sprzęt może się po prostu rozwalić podczas trasy. Prawidłowo wykonane rowery górskie są stabilne, dobrze wyważone i zaprojektowane. Rama jest na odpowiedniej wysokości i nie przeszkadza podczas wielu godzin jazdy. Wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać. Oczywiście liczy się także wygląd i kolor roweru, chociaż ten aspekt nie powinien być priorytetem. Pamiętajmy także, by do wyczynowych wycieczek kupić także kask zabezpieczający głowę podczas upadków.

Zaawansowane mechanizmy

Musimy również sprawdzić wszystkie zaawansowane mechanizmy. Rower górski powinien wytrzymać jazdę na wyboistej trasie, dlatego wszystkie przerzutki oraz połączenia między nimi powinny wytrzymać nawet większe obciążenie. Porządne mechanizmy są zatem wykonane z wytrzymałych materiałów. Taki rower górski sprawdzi się podczas każdej wycieczki i przetrwa nawet dłuższe trasy. Ceny rowerów górskich są bardzo różne. Najczęściej trzeba przygotować się na wydatek rzędu kilkuset złotych. Dobry rower górski może kosztować nawet około 700 zł.

Artykuł sponsorowany

 

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0