HomePoradniki

Jak wybrać idealny longboard dla początkujących? [sponsorowany]

Longboardy wykorzystywane są dzisiaj nie tylko do zabawy. W dobie wszechobecnych korków wiele osób traktuje je jako podstawowy środek transportu. Szybko i bezproblemowo można dzięki nim przemieścić się z jednego końca miasta na drugi. Sama jazda daje natomiast wiele radości. Na co zatem zwrócić uwagę kupując deskorolki longboard? Który model będzie odpowiedni dla początkujących użytkowników? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Warto przetestować kilka modeli longboard’ów i stwierdzić, który odpowiada nam najlepiej (fot. materiały Partnera)

Po pierwsze – wzrost i waga

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wzrost i wagę przyszłego użytkownika deskorolki longboard. Wysokie osoby powinny wybierać nieco dłuższe, a niższe osoby krótsze deski. Dzięki temu łatwo będzie nią manewrować. Warto przetestować kilka modeli i stwierdzić, który odpowiada nam najlepiej. Waga jest z kolei istotna z uwagi na parametr miękkości deski. Wielu producentów wskazuje w opisie danego produktu przedział wagowy, w którym deska będzie się właściwie uginać. Co do zasady nie może być zatem zbyt sztywna, ale i zbyt miękka. Ostatecznie jednak nie należy jakoś szczególnie przywiązywać się do tych czynników. Istnieją dwumetrowi użytkownicy deskorolek longboard, którzy jeżdżą na krótkich i uginających się niemal do ziemi. Wszystko zależy zatem od indywidualnych preferencji.

Po drugie – kształt deskorolki longboard

W sklepach z deskorolkami longboard można znaleźć ich różnorodne modele. Różnią się od siebie przy tym nie tylko długością i miękkością, ale również kształtem. On determinuje najczęściej przeznaczenie takiej deski. Jedne zatem lepiej sprawdzają się w stylu downhill, inne we freestyle’u, a jeszcze inne w slalomie. Można zatem spotkać chociażby deskorolki longboard w wersji pintail, czyli w kształcie klasycznej łezki. Wzorowane są na deskach surfingowych i są dość długie, a jednocześnie bardzo stabilne. Innym popularnym modelem jest twin tip. To symetryczna deskorolka longboard z lekko zwężonymi końcami, podgiętym tailem i nose’em. Jej zaletą jest to, że przy wykonaniu obrotu nie jedzie się nagle tyłem. Deska może mieć również powierzchnię wygiętą w różną stronę. Modele camber są wypukłe, rocker wklęsłe, a concave oferują różne inne kombinacje.

Po trzecie – kółka do longboarda

Deskorolki longboard mogą nadto posiadać różne wersje kółek. To niebagatelny element, szczególnie dla początkujących użytkowników. Zasadą jest bowiem, że im mniejsza twardość kółek, tym są bardziej przyczepne. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na ich rozmiar. Im większe kółka, tym lepiej poradzą sobie z ewentualnymi nierównościami. Jeżdżąc po „kocich łbach” oraz nierównych płytach chodnikowych, lepiej postawić na deskorolkę longboard o jak największych kółkach. Kółka longboardów mogą być też różnie wykończone. Tradycyjnie w longboardach wykorzystuje się gładkie i kanciaste wersje kółek. Te zaokrąglone i chropowate zdecydowanie lepiej nadają się jednak do slajdów.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0