HomeNowości z rynkuEkologia / Zrównoważony rozwój

10 000 lat w outdoorze. To co najlepsze w wełnie

Jeśli chodzi o produkcję funkcjonalnego materiału do zastosowania w outdoorze, owce są lepsze od nas, ludzi. Po prostu żyjąc na otwartych pastwiskach od ponad 10 000 lat – jak wskazują badania archeologiczne – udało im się w procesie ewolucji stworzyć materiał, który ma tak wiele zalet i jest tak bardzo funkcjonalny, że inne są daleko w tyle.

10 000 lat w outdoorze. To co najlepsze w wełnie (fot. Fjällräven)

Wełna jest nie tylko jednym z najstarszych naturalnych materiałów, ale również jednym z najbardziej technicznych. Zapewnia doskonałą funkcjonalność na szlaku, jest wytrzymała, a jednocześnie miękka w dotyku. Ogrzewa, gdy jest zimno i przyjemnie chłodzi, gdy jest ciepło. Odporna na zapachy, jednocześnie skutecznie odprowadza wilgoć z dala od ciała.

Krótko mówiąc: wełna to świetny materiał funkcjonalny. I to nie tylko do użytku w outdoorze. Nic więc dziwnego, że Fjällräven używa różnych rodzajów wełny do różnych zastosowań, w różnych produktach. Trzy podstawowe zasady pozyskiwania wełny przez Fjällräven to: recykling, odzyskiwanie i pełna identyfikowalność. Wszystko z myślą o zrównoważonym rozwoju. Co więcej, wełna identyfikowalna nie ogranicza się tylko do wiedzy o jej pochodzeniu. Jest również certyfikowana i audytowana zgodnie z wysokimi standardami w zakresie dobrostanu zwierząt, środowiska oraz zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego rolników.

10 interesujących faktów na temat wełny

 1. Ludzie korzystają z wełny już od epoki kamienia łupanego, co wiele mówi o jakości
  tego włókna!
 2. Wełna może jednocześnie wchłaniać i odpychać wodę.
 3. Ponieważ jest o wiele bardziej efektywna w pochłanianiu potu, bakterie nie mają
  możliwości się rozwinąć, więc wełna jest w praktyce odporna na zapachy.
 4. Wełna posiada naturalny filtr uv, więc chroni przed niekorzystnym działaniem słońca.
 5. W przeciwieństwie do nylonu i poliestru, wełna nie topi się ani nie kapie, gdy się zapali. Jest w zasadzie ognioodporna. Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy uwielbiają siedzieć blisko ogniska.
 6. Wełna jest w 100% odnawialnym źródłem włókien. Każda owca produkuje nowe runo tak długo, jak długo jest trawa, na której się pasie.
 7. Włókno wełniane jest biodegradowalne. Składa się z naturalnego białka, podobnego do tego, które znajduje się w ludzkich włosach.
 8. Wełna jest w stanie rozciągnąć się do około 70% swojej naturalnej długości, a następnie powrócić do swojego pierwotnego kształtu. Dlatego zachowuje trwałość i wygląd znacznie dłużej niż inne materiały.
 9. Ponieważ jest tak rozciągliwa, wełniane ubrania są naturalnie odporne na zagniecienie. Włókna wełny zbudowane są ze sprężystych molekuł, które pozwalają włóknom powrócić do ich pierwotnego kształtu po odkształceniu.
 10. Produkty z wełny są tak trwałe, ponieważ włókno można zgiąć 20 000 razy, zanim się złamie. Bawełna pęka po 3000 zgięć.

10 000 lat w outdoorze. To co najlepsze w wełnie (fot. Fjällräven)

Przyjrzyjmy się szczegółowo wełnie – rozmowa z Erikiem Blombergiem oraz Johanną Mollberg z Fjällräven

Erik, czy mógłbyś wyjaśnić dlaczego i w jaki sposób Fjällräven wykorzystuje obecnie wełnę w swoich kolekcjach?

Erik Blomberg (Head of Innovation we Fjällräven): Prawdopodobnie wiecie, że wełna pomaga utrzymać ciepło, gdy jest ci zimno, i przyjemnie chłodzi, gdy jest ci gorąco. Jej zdolność do zatrzymywania powietrza pomiędzy włóknami sprawia, że może być ona doskonałym materiałem izolacyjnym. A dzięki możliwości magazynowania wilgoci wewnątrz włókien, sprawia wrażenie suchej, nawet w wilgotnych warunkach. Wełna jako włókno i przędza może być bardzo miękka i to właśnie nadaje wełnie reputację „przytulnej”. Woda nie przywiera do powierzchni wełny, co sprawia, że jest ona odporna na rozwój bakterii. Wilgotne powietrze może swobodnie przemieszczać się przez włókna wełny i zabierać ze sobą zapachy.

Czy w ostatnich latach dostrzegacie rosnący trend związany z kupowaniem produktów z wełny?

Erik Blomberg: Pracuję w branży już od wielu lat i bardzo pozytywną zmianą, jaką zaobserwowałam, jest to, że coraz więcej osób jest zainteresowanych naprawą i wiedzą na temat źródła pochodzenia produktów z wełny, których używają. Obecnie nasi klienci chcą wiedzieć, skąd pochodzą zarówno materiały, jak i końcowe produkty oraz jak zostały wyprodukowane. Jest to znaczący postęp. Razem możemy pracować nad tym, aby zainspirować innych do dostrzegania wysokiej wartości w produktach z wełny – i upewnić się, że dbamy o nie i używamy ich przez długi czas.

Jakieś wieści na temat wełny Fjällräven? Nad czym obecnie pracujecie?

Erik Blomberg: Wełna jako materiał jest po prostu fascynująca. Ma bogatą historię sięgającą 10 000 lat. Ma również przed sobą przyszłość i jest ważna dla nas w firmie Fjällräven. Nie tylko dlatego, że jest bardzo funkcjonalnym materiałem, ale również dlatego, że jest łatwiejsza w recyklingu niż inne surowce. Jest również bardzo zróżnicowana pod względem potencjalnych zastosowań.

Johanna Mollberg (Product Developer we Fjällräven): Naszym celem jest, aby cała używana przez nas wełna pochodziła z recyklingu, odzysku lub była identyfikowalna, certyfikowana i kontrolowana. Niektóre rodzaje wełny są dość łatwe do pozyskania, podczas gdy pozyskanie innych jest nieco bardziej skomplikowane. Dotarliśmy daleko i z dumą możemy powiedzieć, że jesteśmy bardzo blisko osiągnięcia naszego celu, aby wszystkie rodzaje wełny Fjällräven zostały zaliczone do jednej z tych kategorii.

Jednak we Fjällräven nigdy nie jesteśmy usatysfakcjonowani, ciągle stawiamy sobie nowe cele i staramy się być coraz lepsi. Jest to więc raczej ciągły postęp, a osiagnięcie jednego celu jest „tylko” kolejnym kamieniem milowym. Mogliśmy zrobić kolejny krok w tej podróży i mamy kilka bardzo ekscytujących innowacji dotyczących wełny identyfikowalnej. Nasz partner, The New Zealand Merino Company, od którego otrzymujemy wełnę z certyfikatem zq, uruchamia program rolnictwa regeneracyjnego, w który się zaangażowaliśmy. Nosi nazwę zqrx (skrót od regenerative index). Oprócz wprowadzenia surowych kryteriów wełny zq dotyczących dotyczących dobrostanu zwierząt i poszanowania środowiska, kolejnym celem jest koncetracja na aspektach rolnictwa regeneracyjnego i promowaniu odpowiednich praktyk w rolnictwie, które wykraczają poza i ponad obecną strukturę programu zq. Dzięki zqrx, The New Zealand Merino Company stworzyła sposób na mierzenie zmian w czasie, co jest kolejnym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości.

Czy możemy spodziewać się jakichś nowych, ekscytujących produktów?

Erik Blomberg: W ciągu ostatnich czterech lat poświęciliśmy dużo czasu na badania, jakiego rodzaju produkty – poza tradycyjnymi swetrami i bielizną termoaktywną – możemy wykonać z wełny. Istotnym czynnikiem dla zespołu Fjällräven jest to, że w przypadku wełny nie musimy ograniczać się tylko do wełny merino. Istnieje wiele innych produktów i zastosowań, w których możemy użyć różne rodzaje wełny. Na przykład tylna ścianka plecaka Lappland Hike 15 Backpack lub wełniana wyściółka kurtki Keb Padded Jacket, w których zastosowano wełnę z odzysku. Albo koszulka Övik Re-Wool Shirt, która jest wykonana z gęsto tkanej wełny z recyklingu. Wiemy, że odzież, którą wybieramy do noszenia na co dzień, ma ogromny wpływ na naszą planetę i jej mieszkańców. Z tego powodu jesteśmy tak podekscytowani przyszłością wełny i produktów wełnianych w firmie Fjällräven.

Johanna Mollberg: Bardzo lubimy naszą wełnę z odzysku. Nie tylko dlatego, że jest pozyskiwana lokalnie, co pozwala na bliski kontakt z producentami, ale również dlatego, że jest to surowiec, który w przeciwnym razie zostałby wyrzucony. Wełna z odzysku może być jednak niejednolita pod względem długości i jakości, co utrudniało nam przerabianie jej na przędzę. Ostatnio nasi partnerzy znaleźli rozwiązanie tego problemu, co otwiera nowe możliwości. Dzięki uzyskaniu przędzy możemy wyjść poza zastosowanie wełny jako wyściółki lub usztywnienia w plecakach. Teraz można ją również wykorzystać do produkcji dzianinowych swetrów i tkanin, co jest dla nas naprawdę ekscytujące.

Czy macie jakieś rady, jak dbać o wełnianą odzież?

Erik Blomberg: To całkiem proste: ze względu na właściwości antyzapachowe wełny nie należy prać odzieży wełnianej tak często, jak innych ubrań, zwłaszcza włókien syntetycznych. Zamiast tego warto wywiesić swoje ubrania na zewnątrz, aby się przewietrzyły. A jeśli twój ulubiony sweter zaczyna pękać na łokciach, ręcznie przyszyj łatę. Dzięki temu przez wiele lat będziesz mógł cieszyć się swoim ulubionym produktem.

Wybrane produkty z kolekcji jesień/zima 2021

Fjällräven używa tylko trzech rodzajów wełny: identyfikowalnej wełny, wełny odzyskanej i wełny z recyklingu. Sposoby jej aplikacji oraz rodzaje zastosowań są różnorodne od technicznej bielizny termoaktywnej, poprzez swetry, aż po kurtki i plecaki. Oto mały przegląd produktów z sezonu jesień/zima 2021:

Artykuł sponsorowany

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0