HomeTesty

Test: szybkie i lekkie Flight Vectiv marki The North Face

The North Face wypuścił linię obuwia pod szyldem Vectiv™. Z opisu dowiadujemy się, że są szybkie i lekkie, doskonale nadają się do bicia rekordów, i że świetnie sprawdzą się w wymagającym górskim terenie – a to dzięki zastosowaniu rewolucyjnej konstrukcji podeszwy. Przyjrzeliśmy się z bliska flagowemu modelowi z kolekcji – Flight Vectiv™. Oto nasze wrażenia.

Test: szybkie i lekkie Flight Vectiv marki The North Face (fot. Grzegorz Rettinger)

W pierwszym kontakcie buty sprawiają wrażenie delikatnych, można nabrać wątpliwości, czy wytrzymają trudy częstych treningów w wymagającym terenie. Są przy tym także dość wąskie i ciasne. Nie posiadają języka, więc nogę wkładamy, a raczej wciskamy do buta, naciągając cholewkę. Po założeniu bardzo szczelnie opinają śródstopie, co może początkowo sprawiać wrażenie, że nie będą zbyt wygodne. Nic bardziej mylnego. 

Cholewka, mimo że jest „na styk”, jest równocześnie na tyle elastyczna, by nie powodować ugniatania czy obtarć. Co ciekawe, w Vectivach można biegać bez sznurowadeł. Model Flight Vectiv™ je oczywiście posiada i dla wymagających, dynamicznych biegaczy mogą być pomocne – wszystko w zależności od upodobań. Ja wybrałem opcję bez sznurowadeł, która okazała się wystarczająca do leśnych treningów z podbiegami i zbiegami. But doskonale trzyma się na nodze. Cholewka opina miękko stopę, zapewniając wystarczającą stabilizację. 

Test: szybkie i lekkie Flight Vectiv marki The North Face (fot. Grzegorz Rettinger)

Co do trwałości – sztywne i twarde elementy łączenia materiału z podeszwą zarówno stabilizują stopę, jak i znacznie poprawiają trwałość mechaniczną buta. W modelu zastosowano tworzywa węglowe i włókno kevlarowe. 

Flight Vectiv™ są dość płytkim modelem. Siateczkowa cholewka nie sięga zbyt wysoko, jest lekka i przewiewna, za to trójwarstwowa podeszwa o charakterystycznym kształcie kołyski (wkładka 3D VECTIV™, podeszwa środkowa VECTIV™ plus zewnętrzny bieżnik SurfaceCTRL) jest solidna, gruba i dość twarda. Nie ugina się i nie tłumi energii podczas dynamicznego biegu, porównałbym ten model do lekkich butów startowych. 

Wytrzymała guma o dużej przyczepności, w postaci gwiazdek, bardzo dobrze spisuje się na każdym podłożu, także na mokrych kamieniach, jedynie błoto nie pozwala wykorzystać jej możliwości.

Wytrzymała, gumowa podeszwa o dużej przyczepności spisuje się naprawdę dobrze na wszystkich rodzajach podłoża, chyba jedynie błoto nie pozwala wykorzystać w pełni jej atrybutów. Buty są skuteczne nawet na kamieniach wielkości orzechów włoskich – a takie podłoże uważam za najbardziej wymagające. 

W Vectivach można biegać w zasadzie wszędzie. Zdają egzamin na miękkim, leśnym podłożu. W połączeniu z leśną ściółką nie tłumią tak bardzo kolejnych kroków i możemy uzyskać całkiem dobrą dynamikę. Z kolei na twardym podłożu tłumią na tyle, by nie odczuwać uciążliwości terenu. 

Flight Vectiv™ to model letni, bardzo przewiewny. Cholewka skonstruowana została z cienkich, lekkich materiałów. Jej elastyczność i opięcie stopy powodują, że w przypadku zalania wodą wyeliminowany zostaje całkowicie efekt „chlupania”. Po zamoczeniu w Vectivach nadal biegnie się komfortowo. 

Na uwagę zasługuje perfekcyjne wykonanie butów – miękkie krawędzie, cholewka z miękkiego i elastycznego połączenia wytrzymałych materiałów, na pięcie miękka wkładka, znacznie poprawiająca wygodę.

***

Podsumowując, Flight Vectiv™ to buty bardzo wszechstronne, sprawdzą się w zróżnicowanym terenie. Łatwo w nich uzyskać dynamikę biegu, nie tłumią kroków na miękkim podłożu, jednocześnie świetnie amortyzują na twardym. Sprawiają wrażenie lekkich startówek. Ciasno opinają stopę, przy tym nie powodując utraty komfortu.  

Adam Kopta

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0