HomeNowości z rynku

To czas karawaningu. W 2022 roku będziemy podróżować kamperami

Nowe trendy i rosnące zainteresowanie Polaków urlopem na kółkach: aż 2/3 z nas chce spróbować podróży kamperem, a blisko 90 proc. Polaków, którzy już spróbowali tej formy wypoczynku, poleciłoby ją innym – wynika z badań przeprowadzonych dla Campiri.pl.

To czas karawaningu. W 2022 roku będziemy podróżować kamperami (fot. Campiri.pl)

66 proc. Polaków chciałoby wybrać się w podróż kamperem, a połowa planujących taki urlop już w 2022 roku jest skłonna wydać na ten cel ponad 200 zł za dobę. 17 proc. Polaków chciałoby wynająć kampera online. Między innymi do tych osób Campiri w Polsce kieruje swoją ofertę, ale celem wywodzącego się z Czech startupu jest zaszczepienie kamperowego bakcyla również w nieprzekonanych. Nowa platforma łącząca posiadaczy tego typu aut z zainteresowanymi ich wynajmem, wystartuje w naszym kraju w pełni wiosną 2022 roku. Jako pierwsza docelowo zintegruje wynajem kamperów z rezerwacją miejsc kempingowych. Już teraz do Campiri.pl mogą zgłaszać się chętni, chcący współpracować z platformą. Ma ona gromadzić wypożyczalnie, ale i właścicieli indywidualnych. 

Katarzyna Jedlińska, dyrektor generalna Campiri.pl:

Popyt na kampery i przyczepy kempingowe rośnie od kilku lat. Pandemia wyraźnie to przyspieszyła, a ostatnie dwa lata były zdecydowanie rekordowe. W tych okolicznościach, gdy w sezonie letnim popyt znacznie przewyższa podaż, widzimy duży potencjał w rozwoju modelu peer-2-peer. Dziś popularność kamperów wpływa na ich dostępność i koszty zakupu czy wynajmu. Na nowe pojazdy trzeba długo czekać, jednocześnie ceny rosną. Dzięki możliwościom, jakie Campiri.pl daje też właścicielom indywidualnym, na rynku znajdzie się dużo więcej kamperów z całej Polski. Chcemy rozwiązać problem rozdrobnionego rynku i zdemokratyzować go.

Problemem dla osób zainteresowanych kamperami jest według najnowszych badań skomplikowany i uciążliwy proces wynajmu (tak odpowiedziało 18 proc. ankietowanych) oraz mały wybór kamperów dostępnych do wynajęcia (17 proc. ankietowanych). Ryzyko związane z brakiem ubezpieczenia dostrzega 16 proc. badanych. Rozwiązaniem są platformy online ułatwiające cały proces.

Wszystko wskazuje na to, że w nadchodzącym roku w rodzimej turystyce będą rządzić kampery. Według analiz Campiri.pl, Polacy w karawaningu najbardziej doceniają to, co w dobie pandemii okazało się szczególnie pożądane, choć ze sobą sprzeczne: swobodę przemieszczania się i możliwość nocowania w dowolnym miejscu (65 proc. badanych), wolność i niezależność (50 proc.), wygoda (41 proc.), a także bliskość natury (32 proc.). Na bezpieczeństwo częściej wskazywały osoby w wieku 35-44 l., a na ekologię mieszkańcy dużych miast, częściej w wieku 25-24 l.

Turystyka zrównoważona

Wymagania turystów rosną, a wraz z nimi zainteresowanie bardziej przyjaznym dla środowiska sposobem zwiedzania świata. Katarzyna Jedlińska zauważa:

Badanie przeprowadzone przez niemiecki Instytut Badań nad Energią i Środowiskiem (IFEU) pokazało, że zamieniając samolot na kamper możemy obniżyć emisję CO2 nawet o jedną trzecią. 

Według instytutu, dwie osoby podróżujące kamperem po Niemczech generują do dziesięciu kilogramów mniej gazów cieplarnianych niż osoby, które wybiorą tradycyjne podróżowanie, czyli samolot i zakwaterowanie w hotelu. Dyrektor generalna dodaje:

Widzimy, że rośnie zainteresowanie turystyką lokalną i koncepcją slow travel. Kierunkiem dla nas jest zrównoważone podróżowanie, ale i integracja społeczności lokalnych wokół idei karawaningu. Wynajęcie kampera to przecież dopiero początek, bo potem zaczynamy myśleć: Dokąd pojadę? Gdzie się zatrzymam? Dlatego stworzymy swoisty ekosystem, by karawaning stał się powszechny. Chcemy utrwalać opinię, że to świetna turystyczna alternatywa.

Najnowsze dane wskazują, że popyt na wynajem kamperów rośnie w całej Europie. Szacuje się, że wartość rynku rosła w 2021 roku w tempie nawet 13 proc. przebijając 45 mld dolarów (z 39 mld dolarów w 2020 roku). Do 2025 roku ma osiągnąć nawet 57 mld dolarów. 

To czas karawaningu. W 2022 roku będziemy podróżować kamperami (fot. Campiri.pl)

Informacja prasowa

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0