HomeKomunikaty

Firmy z branży outdoor pomagają Ukrainie [aktualizacja]

Oto kilka akcji zorganizowanych przez producentów, marki i sklepy z branży outdoor, których celem jest udzielenie pomocy uchodźcom z Ukrainy, a także osobom, które pozostają w targanym wojną kraju. To wspaniałe zaangażowanie branży i szybka mobilizacja, sprawiają że serca rosną. Taka pomoc jest dzisiaj potrzebna.

United Nations Cartographic Section, Wikimedia

 • Lesovik organizuje zbiórkę potrzebnej odzieży i sprzętu – firma będzie pokrywać koszty wysyłek, sortować nadesłane rzeczy i przekazywać do oddziału Czerwonego Krzyża lub we wskazane przez organizację humanitarną miejsce (INSTRUKCJA: https://www.facebook.com/LesovikOutdoor/posts/5297495026973872),
 • BRUBECK przekaże swoje najcieplejsze komplety odzieży termicznej z wełny merino o łącznej wartości 300 tys. zł.
 • Sklep 8a.pl przekazał produkty o łącznej wartości 200 tys. zł ( odzież, żywność z długim terminem przydatności, termosy, kuchenki, butelki, krzesiwa, czołówki, sztućce, garnki, NRC, apteczki, poncha, peleryny, filtry do wody). 8a w Gliwicach i Katowicach organizuje też zbiórki darów.
 • Majesty Skis przekaże cześć dochodu ze sprzedaży swoich produktów w pierwszych dwóch tygodniach marca Polskiej Akcji Humanitarnej,
 • Magenta Cat (dystrybutor m.in. EDELRID, Klättermusen, Tilley, SPOT, Craghoppers) przekazał 100 sztuk profesjonalnych apteczek marek Care Plus International, które trafią za wschodnią granicę, by pomóc w udzielaniu pierwszej pomocy ofiarom wojny.
 • Trekker Sport organizuje zbiórkę, wysyła też swoje produty:

Chwilowo nie dostaniecie u nas apteczek Medaid. Cały zapas oraz wszystkie folie NRC, które mamy na miejscu, przekazujemy na pomoc Ukrainie.

 • Weld organizuje zbiórkę liofilizatów LYO FOOD.
 • Zbiórki odbywają się również na ściankach wspinaczkowych – propagowanie akcji wspomaga wspinanie.pl i Outdoor Magazyn (sprawdź: Ściany wspinaczkowe punktami zbiórek darów dla Ukrainy [aktualizacja])
 • Polski Klub Alpejski przewozi swoim busem uchodźców spod granicy,
 • zbiórki pieniędzy w zamian za szkolenia organizują instruktorzy i trenerzy wspinania,
 • Marka Mammut (globalnie) zbiera śpiwory, kurtki i inne podstawowe produkty. W zbiórce uczestniczą ambasadorzy marki. Do ukrainy wysłane zostaną również produkty z minionych kolekcji i wzory.
 • Helikon-Tex wraz z Direct Action przekazał 235 tys. zł Narodowemu Bankowi Ukrainy na wsparcie militarne. Firma organizuje lokalną pomoc i zbiórki. Helikon-Tex zablokował też sprzedaż swoich produktów do Rosji i Białorusi.

[aktualizacja 2.03.2022]

fot. Reima

 • 4F (OTCF S.A. i Fundacja 4F Pomaga) przekazał 500 tys. zł na pomoc Ukrainie. Środki pomogą zorganizować tymczasowe miejsca pobytu dla uchodźców, odzież i sprzęt dla uchodźców i osób wracających na Ukrainę, by dołączyć do walk, oraz materiały medyczne.
 • Polski magazyn marki Reima dostarcza odzież dla dzieci:

Reima troszczy się o dzieci, a cierpienie dzieci na Ukrainie głęboko nas porusza. Nasz polski magazyn dostarcza tysiące produktów Reima do ośrodka dla uchodźców w Goleniowie. Wśród uchodźców jest wiele dzieci, które potrzebują ciepłej odzieży.

 • Haglöfs przekazał 200 000 koron szwedzkich, czyli około 90 tys. zł, organizacji UNHCR (Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców), która pomaga znaleźć schronienie uchodźcom z Ukrainy. Marka przygotowuje również transport ciepłej odzieży, butów i koców.
 • Martes Sport przekazał naszym wschodnim sąsiadom 3300 śpiworów

fot. Martes Sport

 • KEEN przekazuje 50 tys. euro w gotówce i produktach na rzecz pomocy Ukraińcom. Ponadto marka we współpracy ze swoimi dystrybutorami w Polsce i Czechach (MM Sport i Outdoor Concept) będzie przekazywać obuwie i odzież potrzebującym uchodźcom.
 • Dystrybutor Camper.pl we współpracy z markami ze swojego portfolio (DMM, Edelweiss, Skylotec) przekazuje Ukraińcom kaski, apteczki, nosze oraz czołówki.
 • Fundacja Skitourowe Zakopane organizuje zrzutkę na potrzebne materiały medyczne i transport na Ukrainę. Odpowiedzialny za akcję Mateusz Mróz współpracuje z mieszkającą w Polsce Ukrainką Iryną, która pisze:

Ta zrzutka to mój udział w tej walce. Zbieram pieniądze na artykuły medyczne dla walczących w obronie terytorialnej w obwodzie żytomierskim, rówieńskim oraz lwowskim. Mam transport, mamy potwierdzone kanały dystrybucji, mam polskich przyjaciół, którzy postanowili razem ze mną włączyć się do tej walki. Za zebrane pieniądze kupimy apteczki, opatrunki, środki do dezynfekcji, opaski uciskowe, bandaże a także śpiwory czy też koce termiczne.

 • Zrzutkę uruchomili również polscy ratownicy górscy. Fundacja GOPR będzie działać poprzez najbliższe Ukrainy grupy (GOPR BieszczadyGrupa Krynicka GOPR).

[aktualizacja 3.03.2022]

 • Triglav, polski producent toreb do bikepackingu, sprzedaje produkty oznaczone niebiesko-żółtą wstążką, z których cały przychód (100 proc. kwoty) przekazane będzie Polskiej Misji Medycznej.
 • LYO FOOD na bieżąco przekazuje posiłki liofilizowane, a także organizuje międzynarodową zbiórkę nowych i używanych ubrań i sprzętu. Rzeczy można wysyłać na adres siedziby firmy w Kielcach:

LYOFOOD – Olszewskiego 21,  25-663 Kielce, Poland

[aktualizacja 4.03.2022]

 • Firma Spokey przekazała darowiznę pieniężną, a także produkty pierwszej potrzeby, które będą regularnie przekazywane potrzebującym (śpiwory, karimaty, termosy, itp.). Pracownicy firmy zaangażowali się w pomoc, organizując zbiórkę. Połowę zgromadzonych produktów Spokey przekaże kempingowi w Katowicach, który czeka na przyjęcie rodzin z Ukrainy. Pracowniczka firmy, która jest Ukrainką, zawiozła drugą połowę rzeczy do Iwano-Frankiwska.
 • Intersport Polska prowadzi wysyłkę potrzebnego sprzętu bezpośrednio na Ukrainę. Szacunkowa wartość przygotowanej do tej pory pomocy to około 100 tys. zł. Kolejny pakiet skierowany będzie do uchodźców przebywających już na terytorium Polski.
 • Mactronic, polski producent oświetlenia outdoorowego i dla służb, jest w kontakcie z instytucjami rządowymi i przekazuje niezbędne produkty bezpośrednio ukraińskim żołnierzom i cywilom. Wczoraj firma informowała o pierwszym transporcie latarek ręcznych, czołowych, szperaczy, baterii i uchwytów do montażu latarek na szynie picatinny.

Pierwszy transport pomocy dla Ukrainy przygotowany przez European Outdoor Group, Polish Outdoor Group, Scandinavian Outdoor Group oraz Outdoor Industry Association UK. Załadunek w siedzibie AMC, 10 marca 2022 (fot. POG)

Pierwszy transport pomocy dla Ukrainy przygotowany przez European Outdoor Group, Polish Outdoor Group, Scandinavian Outdoor Group oraz Outdoor Industry Association UK,10 marca 2022 (fot. POG)

[aktualizacja 10.03.2022]

 • W akcję niesienia pomocy zaangażowały się również stowarzyszenia European Outdoor Group, Polish Outdoor Group, Scandinavian Outdoor Group oraz Outdoor Industry Association UK. Dzięki współpracy tych organizacji specjalistyczny sprzęt outdoorowy trafi do najbardziej potrzebujących. Namioty (duże rodzinne), śpiwory, maty, koce termiczne i folie NCR, ciepłe ubrania, skarpety, buty i bielizna termiczna, a także czołówki, żywność długoterminowa (w tym batony energetyczne). Przekazane przez marki outdoorowe produkty będą kierowane różnymi kanałami do grup najbardziej potrzebujących pomocy: uchodźców w Polsce i ludności cywilnej na Ukrainie. W tym celu stowarzyszenie Polish Outdoor Group nawiązało współpracę z agencjami rządową i celną udzielającymi aktywnego wsparcia w przypadku dostaw spoza obszaru UE – akcję bardzo aktywnie wspierają marki z Wielkiej Brytanii. POG jest także w kontakcie z Fundacją „Kresy w Potrzebie“, która wspomaga zarówno uchodźców ukraińskich w Polsce, jak również tych, którzy na skutek wojny znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji na Ukrainie. Akcja wspiera także punkt recepcyjny w Stalowej Woli organizowany przez samorząd we współpracy z rządem dla dzieci ewakuowanych z sierocińców w Ukrainie. Marki outdoorowe przekażą tam śpiwory, karimaty, a także ciepłą odzież i buty. Szybki odzew w zakresie konkretnej pomocy otrzymaliśmy od firm, m.in. Raven i Martes Sport.

  Polish Outdoor Group jest w kontakcie z ukraińskim alpinistą Nikitą Bałabanowem, koordynującym pomoc w Ukrainie. W czwartek 10. marca wysłany został pierwszy transport specjalistycznych, technicznych produktów w Ukrainie. Wśród firm, które bardzo szybko odpowiedziały na apel o wsparcie sprzętowe i przysłały już dostawy znalazły się: Exped, Silva, Polygiene, Equip (Rab), Comodo Technical Socks, Malokee oraz dystrybutorów Crag Sport i AMC (specjalne podziękowania dla AMC za udostępnienie magazynu i pomoc w logistyce).

  Cały czas przyjmowane są konkretne zgłoszenia od firm z całego świata, które chciałyby się zaangażować w pomoc. Wraz z wzrastającą falą uchodźców i rozwojem wojny potrzeby niestety stale rosną zwłaszcza w zakresie takich produktów jak śpiwory, maty, koce termiczne, ręczniki szybkoschnące, latarki, czołówki, apteczki, bielizna termiczna, buty (w tym buty dla dzieci), ciepłe kurtki i ciepła odzież dziecięca.

  Stowarzyszenie POG stara się koordynować zgłoszenia i udzielać aktywnego wsparcia w wyborze właściwego kanału pomocy oraz ułatwiać procedury i logistykę. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: pog@pog.org.pl

  Red.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0