HomePoradniki

Gęsia Szyja. Szlak w Tatrach, którego nie wolno pominąć

Gęsia Szyja to popularny szczyt górski mierzący 1489 m.n.p.m., który jest częścią masywu o tej samej nazwie. Wejście na Gęsią Szyję nie jest przesadnie trudne, a ta wyjątkowo urokliwa trasa jest szczególnie polecana miłośnikom górskich wędrówek, w tym przede wszystkim rodzinom z dziećmi. Turyści odwiedzają to miejsce o różnych porach roku, ponieważ ze szczytu można podziwiać piękną panoramę Tatr. A dlaczego jeszcze warto się wybrać na Gęsią Szyję?

Gęsia Szyja. Szlak w Tatrach, którego nie wolno pominąć (fot. mat. Goryaktywnie.pl)

Gęsia Szyja – co trzeba niej wiedzieć?

Gęsia Szyja to niewysoki szczyt położony w partii reglowej Tatr Wysokich. Ta malownicza góra jest niemal całkowicie porośnięta gęstym lasem świerkowym i otacza ją aż 5 urokliwych dolin. Jedyną odsłoniętą część stanowi sam wierzchołek szczelnie pokryty Waksmundzkimi Skałkami, czyli skałami dolomitowymi o wysokości 15 m. Swoją unikalną nazwę Gęsia Szyja zawdzięcza wąskiemu i wygiętemu w charakterystyczny sposób głazowi, który można znaleźć we wschodniej części szczytu. Turyści, którzy chcą wejść na tę górę, mają do wyboru kilka szlaków o różnym stopniu trudności. W okolicy można wygodnie zostawić samochód na jednym z kilku parkingów, a turyści mogą też zakupić pamiątki, oscypki i inne lokalne wyroby w specjalnych budkach i góralskich bacówkach.

Gęsia Szyja – jak dojść na górę?

Turyści uwielbiają zdobywać Gęsią Szyję, ponieważ jest to doskonała trasa na rodzinny spacer. Szlaki prowadzące na górę są wyjątkowo bezpieczne i urozmaicone, dzięki czemu mogą się nimi swobodnie poruszać zarówno małe dzieci, jak i osoby, które rzadko chodzą po górach. Popularny szlak niebieski biegnie z Zazadni na Rusinową Polanę. Orientacyjny czas przejścia to jedynie 1 h i 15 minut. Po drodze turyści będą mieli okazję przejść przez Dolinę Złotego Potoku i odwiedzić Kaplicę Matki Boskiej Jaworzyńskiej. Następnym etapem trasy są strome schody, które mogą stanowić pewne wyzwanie dla początkujących turystów. Po ich sforsowaniu można już swobodnie dojść na Rusinową Polanę. Droga z Rusinowej Polany na Gęsią Szyję biegnie szlakiem zielonym, a jej przejście zajmuje około 30 minut. Na tym etapie turyści również będą musieli się zmierzyć ze schodami, ale będzie to już ostatnia prosta przed dojściem na szczyt.

Gęsia Szyja – widok ze szczytu

Choć trasa na Gęsią Szyję nie jest trudna, to wymaga posiadania odpowiedniego stroju i obuwia, a osoby ze słabszą kondycją powinny robić sobie po drodze przerwy. Będąc na szczycie, można zaobserwować szeroką panoramę Tatr od Tatr Bielskich, poprzez Tatry Wysokie, aż po Tatry Zachodnie. Turyści bez problemu rozpoznają również takie szczyty jak:

  • Murań,
  • Szalony Wierch,
  • Lodowy Szczyt,
  • Gerlach,
  • Rysy,
  • Kasprowy Wierch,
  • Giewont.

Patrząc w dół, można dostrzec Dolinę Białki i Dolinę Białej Wody, a na południu znajdują się masywy Wołoszyna i Koszystej. Ciekawe informacje na temat Gęsiej Szyi i dostępnych szlaków można też znaleźć na portalu Goryaktywnie.pl. Jest to miejsce, gdzie zamieszczono wiele praktycznych wskazówek, dzięki którym każdy turysta bez problemu zorganizuje atrakcyjną wycieczkę dla całej rodziny. W ten sposób można spędzić miło i aktywnie dzień w otoczeniu pięknej przyrody.

Szlak na Gęsią Szyję jest polecany wszystkim turystom, którzy uwielbiają podziwiać zachwycające górskie widoki. Dla wprawionych podróżników może to być dobra rozgrzewka przed wyprawą w wyższe partie gór. Natomiast dla początkujących turystów będzie to doskonała okazja, by zdobyć swój pierwszy szczyt. Przed wyjściem na szlak należy sprawdzić warunki pogodowe panujące na trasie i trzeba też zabrać ze sobą adekwatny strój.

Artykuł sponsorowany

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0