HomePoradniki

Zakopane i okolice zimą. Szlaki idealne dla początkujących turystów

Zima to w górach wymagający czas, w którym wiele osób świadomie rezygnuje z pieszych wędrówek. Zalegający na szlakach śnieg, niskie temperatury, zagrożenie lawinowe i generalnie trudniejsze warunki nie wykluczają jednak spacerów po zakopiańskich okolicach, zwłaszcza jeśli w tym czasie wybierzemy łatwiejszą trasę. Szlaków spełniających zimowe kryteria bezpieczeństwa jest bowiem w Tatrach całkiem sporo i są to trasy, które idealnie nadają się do wędrowania o każdej porze roku, w tym także w samym środku sezonu zimowego.

Tatry to chętnie odwiedzany przez turystów region w naszym kraju (fot. materiały partnera)

Zimą w Tatry. O czym warto pamiętać?

Tatry to chętnie odwiedzany przez turystów region w naszym kraju, który cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem w zimie. To właśnie wtedy ujawnia swój prawdziwy urok, a pokryte grubą pokrywą śnieżną szczyty kuszą swoją nieodstępnością. W tym czasie większość turystów decyduje się jednak pozostać w miastach i miasteczkach, ciesząc się ich atrakcjami. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby także w zimie wybrać się na jeden z łatwiejszych szlaków i zobaczyć znacznie więcej niż samo Zakopane!

Decydując się na wędrowanie po Tatrach w sezonie zimowym, należy jednak zachować ostrożność. Po pierwsze, trzeba wybrać bezpieczny szlak, dostosowany do poziomu swoich umiejętności, pozbawiony zagrożeń oraz otwarty w sezonie zimowym – część szlaków w Tatrach jest bowiem okresowo zamykanych. Po drugie, odpowiednio się ubrać i zabrać ze sobą coś ciepłego do picia. A wreszcie, zaplanować wycieczkę w czasie sprzyjającej pogody i w takich godzinach, aby powrócić do miejsca zakwaterowania przed zapadnięciem zmroku.

W znalezieniu komfortowego, dogodnie zlokalizowanego miejsca na nocleg w Tatrach, warto natomiast skorzystać z możliwości, jakie miłośnikom górskich wycieczek oferuje największy polski portal turystyczny Nocowanie.pl, w tym z opcji natychmiastowej rezerwacji. Pozwala ona na łatwe i szybkie zabukowanie pobytu w wybranym terminie i tym samym zagwarantowanie sobie jego dostępności w czasie planowanego urlopu.

Propozycje zimowych szlaków w Tatrach

Tatry to jedyne góry typu alpejskiego, które możemy podziwiać w Polsce. Nie trzeba więc wcale ruszać za granicę, aby do woli nacieszyć się urokami górskiej scenerii z prawdziwego zdarzenia. Na terenie Tatr wytyczonych jest sporo szlaków, o zróżnicowanym poziomie trudności, którymi możemy zawędrować w wiele naprawdę przepięknych zakątków.
Zimowy spacer Drogą pod Reglami

Jednym z popularnych tatrzańskich szlaków, które idealnie sprawdzą się dla początkujących turystów w sezonie zimowym, jest Droga pod Reglami. To biegnąca prawie na płasko ścieżka, której długość wynosi ok. 6 km – to idealny dystans, aby nacieszyć się malowniczą scenerią Tatr Zachodnich. Trasa ma swój początek w Kuźnicach, przy rondzie Jana Pawła II i prowadzi prosto na Siwą Polanę przy Dolinie Chochołowskiej. Tu można zakończyć wycieczkę lub pójść dalej, korzystając z jednej z licznych tras, które startują właśnie w tym miejscu.

Słynne tatrzańskie doliny i urokliwe dolinki reglowe

Doskonałą propozycją na zimową wycieczkę w okolicach Zakopanego są także tatrzańskie doliny. W sezonie zimowym możemy odwiedzić zarówno dwie najbardziej znane z nich – Dolinę Kościeliską i Dolinę Chochołowską lub pokusić się o wybór nieco mniej popularnych dolinek reglowych, w tym np. Doliny Strążyskiej, Doliny Białego, Doliny Lejowej czy Doliny za Bramką. Szczególnie atrakcyjnie jawi się Dolina Strążyska, na terenie której funkcjonuje punkt gastronomiczny. Sam spacer jej dnem jest bardzo malowniczy – trasa biegnie wzdłuż Potoku Strążyskiego, a na jej końcu czeka nagroda w postaci urokliwego Wodospadu Siklawica.

Morskie Oko w sezonie zimowym

W gronie łatwych, dostępnych także w sezonie zimowym szlaków w okolicach Zakopanego nie mogłoby zabraknąć chyba najpopularniejszej trasy – szlaku nad Morskie Oko. To miejsce znane praktycznie wszystkim, którego urokliwy charakter przyciąga do siebie tysiące turystów rocznie. Nad Morskie Oko możemy dostać się pieszo, spacerując asfaltową drogą z parkingu w Palenicy Białczańskiej lub pokusić się o wynajęcie sań, które za odpowiednią opłatą zawiozą nas do oddalonej od brzegu jeziora o ok. 2 km Włosienicy.

Nad samym Morskim Okiem czekają nas natomiast jedne z najpiękniejszych widoków w polskich Tatrach – z brzegu jeziora będziemy mogli podziwiać m. in. Mięguszowieckie Szczyty, Mnicha, Miedziane, Opalone, Żabią Czubę oraz wiele innych wyższych i niższych wzniesień. Chwilę wytchnienia oraz coś ciepłego do picia i zjedzenia strudzonym wędrowcom zaoferuje natomiast Schronisko PTTK Morskie Oko, które bez względu na porę roku pełne jest turystów zafascynowanych tatrzańskimi klimatami.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0